VIDEO Siedma etapa na Tour patrila jedinému mužovi: Obdivuhodné sólo, finiš si vychutnal sám

Stephen Cummings ovládol siedmu etapu na Tour de France 2016
Stephen Cummings ovládol siedmu etapu na Tour de France 2016

LAC DE PAYOLLE - Siedma etapa Tour de France z L'Isle-Jourdain do Lac de Payolle (162,5 km) sa skončila triumfom Stephena Cummingsa. Skúsený 35-ročný Brit v službách tímu Dimension Data, predviedol skvelé víťazné sólo na záver etapy, ktorá pelotón zaviedla do Pyrenejí a cyklisti museli v jej závere prekonať obávaný priesmyk Col d´Aspin. Triumfoval s náskokom 1:05 min pred Juhoafričanom Darylom Impeyom (Orica-BikeExchange) a Španielom Danielom Navarrom (Cofidis, Solutions Crédits).

Skvelý výkon predviedol v žltom drese jazdiaci Belgičan Greg van Avermaet (BMC Racing), ktorý prišiel do cieľa piaty s odstupom vyše 3 minút a zvýšil svoj náskok na čele priebežnej celkovej klasifikácie na 6:36 min pred Francúzom Julianom Alaphilippom (Etixx - Quick-Step). Tretí je Španiel Alejandro Valverde (Movistar) s odstupom 6:38 min. 

Slovák Peter Sagan z tímu Tinkoff chýbal medzi najlepšími v cieli, do cieľa prišiel až na 185. pozícii v pokojnom tempe s veľkým odstupom 21:05 min. Celkovo klesol zo 74. na 107. miesto (+41:34 min). V súťaži o zelený dres jej štvornásobný víťaz Sagan zostal na treťom mieste. Na prvých troch pozíciách bodovacej súťaže sa nič nezmenilo, stále vedie Mark Cavendish o 22 bodov pred Marcelom Kittelom a 29 bodov pred Saganom. 

Cummings dosiahol po roku druhé víťazstvo na najslávnejších etapových pretekoch a zároveň sa postaral o štvrtý triumf tímu Dimension Data v tohtoročnej edícii TdF po troch víťazných koncovkách Marka Cavendisha. "Zo všetkých mojich víťazstiev je toto najkrajšie. Tour je Tour, sú to špeciálne pocity. Tento rok som nepotreboval vyhrať etapu. Som v inej kondícii oproti vlaňajšku, tento rok som štartoval na Tour, aby som bol podporou pre Marka Cavendisha. Je to brilantné a fantastické. V úniku som sa necítil pohodlne popri Navarrovi a Nibalim. Ideou bolo, že Navarro sa unaví ešte pred stúpaním, takže som zatlačil na Astanu, aby začali ťahať. Cítil som, že sa môžem dostať dopredu v malej skupine, tak by som mal väčšiu šancu na víťazstvo. Col d'Aspin so sklonom 5 až 6 percent zapadá do mojej cyklistickej charakteristiky, takže som len pokračoval a napokon vyhral," povedal po Cummings pre oficiálny portál letour.fr. 

Siedma etapa mala od úvodných kilometrov svižné tempo, v jednom z prvých únikov sa ocitli aj Peter Sagan a Mark Cavendish. Jazdci v únikoch sa striedali. Po 50 km sa vykryštalizovala vpredu početná 29-členná skupina, v ktorej nechýbal líder priebežného celkového poradia Greg van Avermaet, ale aj ďalšie známe mená ako Vincenzo Nibali, Fabian Cancellara, Tony Martin, Daniel Navarro, Daryl Impey, Sylvain Chavanel či Jan Bakelants. Necelých 100 km pred cieľom mali jazdci vpredu náskok 5 minút a 50 km pred koncom stále 4:25 min. Víťazom horskej prémie IV. kategórie na Côte de Capvern na 117. km (dĺžka 7,7 km, priemer 3,1%) sa stal Nibali (Astana), pre víťaza TdF spred dvoch rokov to bol vôbec prvý bod do súťaže o bodkované tričko. Rýchlostná prémia v Sarrancoline 25,5 km pred cieľom sa stala korisťou Brita Stephena Cummingsa (Dimension Data), ktorý potrhal vedúcu skupinu, v ktorej už nepokračovali Cancellara či Tony Martin. Cummings čoskoro získal polminútový náskok, pelotón bol o ďalších 5 minút späť. Dvanásťkilometrové stúpanie na Col d'Aspin do výšky 1490 m s maximálnym sklonom 11% nakoplo Nibaliho, ale ešte viac Cummingsa. Britský cyklista bol prvý na vrchole Col d´Aspin 7 km pred cieľom s minútovým náskokom pred Nibalim, Impeyom a Navarrom a prakticky rozhodol o svojom triumfe v etape. V žltom jazdiaci Van Avermaet bol piaty o ďalšiu minútu späť a to signalizovalo, že zvýši svoj náskok na čele celkového poradia. To sa aj stalo. 

V sobotu čaká na cyklistov prvý diel pyrenejského pekla so štartom v Pau, výstupom na legendárny Tourmalet /2115 km/ s prémiou špeciálnej kategórie, ale aj ďalšie dve "jednotky" a jedna "dvojka" a cieľom po 184 km v Bagnéres de Luchon po zjazde z výšky 1569 m z Col de Peyresourde. 

Výsledky: 

7. etapa (L'Isle-Jourdain - Lac de Payolle, 162,5 km): 1. Stephen Cummings (V. Brit.) Dimension Data 3:51:58 h, 2. Daryl Impey (JAR) Orica-BikeExchange, 3. Daniel Navarro (Šp.) Cofidis - obaja +1:05 min, 4. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana +2:14, 5. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing +3:04, 6. Luis Ángel Maté (Šp.) Cofidis +4:29,... 185. Peter Sagan (SR) Tinkoff +21:05 

Priebežné celkové poradie po 7. etape (žltý dres): 1. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing 34:13:40 h, 2. Julian Alaphilippe (Fr.) Etixx-QuickStep +6:36 min, 3. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +6:38, 4. Joaquim Rodríguez (Šp.) Kaťuša +6:39, 5. Christopher Froome (V. Brit.) Sky, 6. Nairo Quintana (Kol.) Movistar - obaja +6:42,...107. Peter Sagan (SR) Tinkoff +41:34 

Bodovacia súťaž (zelený dres): 1. Mark Cavendish (V. Brit.) Dimension Data 204 bodov, 2. Marcel Kittel (Nem.) Etixx-QuickStep 182, 3. Peter Sagan (SR) Tinkoff 175, 4. Bryan Coquard (Fr.) Direct Énergie 112, 5. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing 90, 6. André Greipel (Nem.) Lotto Soudal 89 

Vrchárska súťaž (biely dres s červenými bodmi): 1. Thomas de Gendt (Belg.) Lotto Soudal 13 bodov, 2. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing 13, 3. Stephen Cummings (V. Brit.) Dimension Data 10

 


Tagy: Tour de France Peter Sagan Stephen Cummings

Zdroj:
SITA, sportky.sk
Foto:
SITA

DISKUSIA