Obrovská poklona pre zabijaka Sagana: Je to najlepší jazdec na svete, ďaleko pred nami!

Peter Sagan sa teší z etapového triumfu
Peter Sagan sa teší z etapového triumfu

MONTPELLIER - Peter Sagan opäť dokázal, že patrí medzi najlepších cyklistov sveta a na dvoch kolesách je schopný takmer čohokoľvek. Úradujúci majster sveta predviedol v stredajšej 11. etape výborný pretekársky inštinkt, odvahu i obrovské nasadenie, keď 12 km pred cieľom vytvoril rozhodujúci útok a oslávil celkovo šieste víťazstvo na slávnej Tour de France.

Dvadsaťšesťročný jazdec stajne Tinkoff sa párkrát obzrel za seba na potrhaný pelotón a potom so svojím tímovým kolegom Maciejom Bodnarom z Poľska vyštartovali. Na pomoc im prišli líder celkového poradia Chris Froome s domestikom zo Sky Geraintom Thomasom. Obaja lídri si za plnej jazdy ešte rýchlo vymenili pohľady a bolo "vymaľované".

Štvorica odvážny únik pretavila vo všeobecný úspech, Sagan získal etapový vavrín, Froome ďalších dvanásť sekúnd na svojich konkurentov. "Na finále sme sa stretli skupina jazdcov, ktorá mala záujem prísť do cieľa, a všetci sme pracovali naplno, aby sme aj došli. Bolo to super, ja som iba povzbudzoval: 'Poďme, poďme, poďme až do cieľa'. Som veľmi rád, že to takto vyšlo. To sa totiž nedá naplánovať, to sa proste musí stať. Dnes sa to stalo a som za to veľmi rád," pochvaľoval si odvážne rozhodnutie Sagan.

Úniku pomohol silný vietor, ktorý potrhal balík na menšie skupinky, ako aj samotné zloženie kvarteta. "Zo začiatku to človek iba skúša a až potom vidí, či sa to môže podariť. Vpredu sme boli naozaj veľmi silní. Bodnar je lokomotíva, Thomas ťahá tiež veľmi silno a Chris Froome vyhráva časovky. Aj ja keď idem, tak viem potiahnuť. Takže sa stretli štyria jazdci, ktorí dokážu ísť také tempo, aké veľa ľudí z balíka nie. Myslím si, že to vyšlo úplne super. Bláznivý deň, bláznivé víťazstvo," sprostredkoval Saganove slová jeho mediálny manažér Matej Vyšňa.

Sagan sa poriadne priblížil k zisku piateho zeleného dresu v sérii. Na čele bodovacej súťaže má 90-bodový náskok pred druhým Britom Markom Cavendishom, tretí Marcel Kittel stráca ešte o 17 bodov viac. "Je to super. Samozrejme, musím sa snažiť ďalej. Tour de France je ešte dlhá, sú tam ešte nejaké dojazdy po rovine a určite to ešte nie je isté. No musím povedať, že to beriem pozitívne a som veľmi rád, že sa to takto podarilo. Bolo to nečakané," dodal Sagan.

Jeho výborné výkony na TdF chvália aj súperi z balíka. Po stredajšej etape to bol najmä domáci Thibaut Pinot. "Peter Sagan je momentálne najlepší jazdec na svete, ďaleko pred kýmkoľvek z nás, pretože je dobrý na všetkých typoch tratí! Takže dnešné víťazstvo si zaslúžil," povedal pre letour.fr.

Pridal sa k nemu aj ďalší jazdec Bryan Coquard: "Sagan prekvapuje tak ako minulý rok, je to zabijak, dokáže preliezť kopce aj šprintovať. Je to najlepší jazdec na svete. Nie je majstrom sveta len tak pre nič za nič.“ 


Tagy: Peter Sagan Thibaut Pinot Bryan Coquard

Zdroj:
TASR, SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA