VIDEO Tinkoff mal na dosah ďalšie etapové víťazstvo: Náročnú etapu najlepšie zvládol Pantano

Jarlinson Pantano a Rafal Majka v úniku
Jarlinson Pantano a Rafal Majka v úniku

CULOZ - Kolumbijčan Jarlinson Pantano triumfoval v nedeľňajšej 15. etape na cyklistických pretekoch Tour de France, ktorá viedla z Bourg-en-Bresse do Culozu a merala 160 km. Dvadsaťsedemročný jazdec tímu IAM Cycling zdolal v špurte Poliaka v službách zoskupenia Tinkoff Rafala Majku a dosiahol najväčší úspech svojej kariéry. Za vedúcou dvojicou na treťom mieste finišoval Francúz Alexis Vuillermoz z tímu Ag2r La Mondiale.

Majka sa napriek druhému miestu dostal na čelo vrchárskej súťaže a v pondelok si oblečie bodkovaný dres. Poliak vedie so 127 bodmi, druhý Thomas de Gendt ich má na konte 90. Majka v nedeľu získal do súťaže vrchárov 50 bodov. Slovenský majster sveta Peter Sagan 15. etapu absolvoval vo svojom tempe, do cieľa prišiel s veľkým odstupom. 


V priebežnom celkovom poradí sa na popredných pozíciách nič nezmenilo, Christopher Froome si bez väčších problémov udržal žltý dres lídra Tour de France. Brit v službách tímu Sky stále vedie pred Holanďanom Baukem Mollemom (Trek-Segafredo) o 1:47 min, Froomov krajan Adam Yates má na treťom mieste manko 2:45 min. Nezmenilo sa nič ani v bodovacej súťaži, kde má Peter Sagan 62-bodový náskok pred Markom Cavendishom. 

Od začiatku etapy sa jazdci pokúšali nastupovať, aktívny bol aj Peter Sagan. Pred prvou horskou prémiou prvej kategórie Col du Berthiand (dĺžka 6 km, priemerný sklon 8,1 %) sa dostali dopredu Rafal Majka (Tinkoff) a Ilnur Zakarin (Kaťuša), desať bodov do vrchárskej súťaže získal Poliak. Potom sa vpredu utvorila skupina 30 cyklistov, najvyššie v celkovom poradí figuroval Sébastien Reichenbach (FDJ) na 17. mieste. Majka si na ďalších troch kategorizovaných stúpaniach Col du Sappel (dĺžka 8,8 km, priemerný sklon 5,6 %), Col de Pisseloup (dĺžka 4,9 km, priemerný sklon 5,8 %) a Col de la Rochette (dĺžka 5,1 km, priemerný sklon 5,4 %) pripísal na konto dokopy päť bodov a virtuálne sa prezliekol do bodkovaného dresu. Ten v etape niesol na sebe Thomas de Gendt, ale nezapojil sa do úniku. Rýchlostnú prémiu medzi Pisseloupom a La Rochette vyhral Serge Pauwels z tímu Dimension Data. Situácia v bodovacej súťaži sa nemenila a bolo jasné, že Peter Sagan si po nedeli udrží 62-bodový náskok pred Markom Cavendishom. 

Na najťažšom stúpaní dňa Grand Colombier (dĺžka 12,8 km, priemerný sklon 6,8 %) bolo z pôvodného 30-členného úniku vpredu len 13 jazdcov, pelotón vedený tímom Sky okolo lídra Chrisa Frooma zaostával o viac ako osem minút. Z úniku odskočili Majka so Zakarinom a rozdali si to o 25 bodov na vrchole Colombieru. Plný bodový zisk napokon ukoristil Saganov tímový kolega Majka. Za vedúcou dvojicou v zjazde trielili Julian Alaphilippe (Etixx), Jarlinson Pantano (IAM) a po niekoľkých kilometroch ich dostihli. V pelotóne sa medzitým prepracoval na čelo Diego Rosa z Astany, výrazne zvýšil tempo a poriadne okresal počet jazdcov v hlavnej skupine. V zjazde mal v úniku technické problémy Alaphilippe, vpredu sa ocitli Majka a Pantano, prenasledovala ich štvorica Alexis Vuillermoz (Ag2r), Pauwels, Zakarin a Reichenbach. 

Na poslednom stúpaní prvej kategórie Lacets du Grand Colombier (dĺžka 8,4 km, priemerný sklon 7,6 %) sa Majka vzdialil Pantanovi a neskôr bral aj ďalších 10 bodov na vrchole kopca. Ďaleko za ním neboli Pantano s Reichenbachom. V skupine favoritov 18 km pred cieľom nastúpil Fabio Aru (Astana), zaútočil aj Alejandro Valverde z Movistaru, Sky si ich postrážilo. Potom to skúšal aj Romain Bardet (Ag2r), ale rovnako nebol úspešný. V zjazde Pantano dostihol Majku a táto dvojica si to rozdala o etapové víťazstvo. Viac síl v závere mal napokon Pantano a dosiahol najväčší úspech v kariére. 

Pondelková 16. etapa zavedie cyklistov z Moirans-en-Montagne do švajčiarskeho Bernu (209 km). Profil etapy je mierne zvlnený, jediné kategorizované stúpanie štvrtej kategórie Côte de Mühleberg (dĺžka 1,2 km, priemerný sklon 4,8 %) sa nachádza až 25 km pred cieľom. Zaujímavých bude posledných 5 kilometrov, na trase sa objaví najprv 250-metrový úsek so sklonom 7 % a hneď na to 600-metrová pasáž so sklonom 6,5 %. Záverečný kilometer sa pôjde po rovine. 


Výsledky - Tour de France 2016 - nedeľa: 

15. etapa (Bourg-en-Bresse - Culoz, 160 km): 1. Jarlinson Pantano (Kol.) IAM Cycling 4:24:49 h, 2. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff - rovnaký čas, 3. Alexis Vuillermoz (Fr.) Ag2r La Mondiale, 4. Sébastien Reichenbach (Švaj.) FDJ - obaja +6 s, 5. Julian Alaphilippe (Fr.) Etixx-QuickStep +22, 6. Serge Pauwels (Belg.) Dimension Data +25 

Poradie po 15. etape (žltý dres): 1. Christopher Froome (V. Brit.) Sky 68:14:36 h, 2. Bauke Mollema (Hol.) Trek-Segafredo +1:47 min, 3. Adam Yates (V. Brit.) Orica-BikeExchange +2:45, 4. Nairo Quintana (Kol.) Movistar +2:59, 5. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +3:17, 6. Romain Bardet (Fr.) Ag2r La Mondiale +4:04 

Bodovacia súťaž (zelený dres): 1. Peter Sagan (SR) Tinkoff 340 bodov, 2. Mark Cavendish (V. Brit.) Dimension Data 278, 3. Marcel Kittel (Nem.) Etixx-QuickStep 228, 4. Bryan Coquard (Fr.) Direct Énergie 145, 5. André Greipel (Nem.) Lotto Soudal 128, 6. Michael Matthews (Aus.) Orica-BikeExchange 127 

Vrchárska súťaž (biely dres s červenými bodmi): 1. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff 127 bodov, 2. Thomas de Gendt (Belg.) Lotto-Soudal 90, 3. Daniel Navarro (Šp.) Cofidis 69, 4. Serge Pauwels (Belg.) Dimension Data 62, 5. Tom Dumoulin (Hol.) Giant-Alpecin 58, 6. Rui Costa (Portug.) Lampre-Merida 50 

 


Tagy: Tour de France Peter Sagan

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA