Nočná mora slovenského tímu: Postupový sen v Davisovom pohári sa zrejme končí!

Zľava kapitán slovenského daviscupového tímu Miloš Mečíř a jeho zverenci, Jozef Kovalík, Igor Zelenay, Andrej Martin, Norbert Gombos a maďarskí tenisti
Zľava kapitán slovenského daviscupového tímu Miloš Mečíř a jeho zverenci, Jozef Kovalík, Igor Zelenay, Andrej Martin, Norbert Gombos a maďarskí tenisti

LONDÝN - Austrálčania na svojej pôde budú 16. - 18. septembra súpermi tenisových reprezentantov Slovenska v play-off o svetovú skupinu Davisovho pohára 2017 družstiev mužov. Rozhodol o tom utorňajší žreb v londýnskom sídle Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF). Tím SR bude hrať u súpera na základe nepriazne dodatočného žrebu. Pravidlo o reciprocite domáceho prostredia sa nedalo uplatniť, bude to totiž premiérový vzájomný súboj.

Okrem Austrálie boli možnými protivníkmi Slovenska aj Švajčiarsko, Belgicko, Kanada, Kazachstan, Španielsko, Nemecko a Japonsko. Spolu s mečířovcami boli nenasadení Rusko, Brazília, India, Ukrajina, Uzbekistan, Čile a Poľsko. 

Finalisti ročníka 2005 Slováci minulý týždeň zvíťazili 3:0 nad Maďarmi v budapeštianskom antukovom stretnutí rozhodujúceho 2. kola I. skupiny euroafrickej zóny. Play-off o elitnú šestnástku si zahrajú tretí rok v rade. Predvlani nestačili na Američanov a minulý rok prehrali s Poliakmi. Vo svetovej skupine naposledy boli v sezóne 2006. 

"Je to jeden z najťažších možných žrebov. V kombinácii s nepriazňou toho dodatočného žrebu patril k tým, ktoré sme si najmenej priali. Budeme musieť ďaleko cestovať... Želali sme si, aby sme play-off o svetovú skupinu konečne odohrali doma, lebo vo dvoch predchádzajúcich rokoch to zhodne bolo u súpera. Môj prvý tip je, že Austrálčania si zvolia trávu. Na povrch si však musíme počkať, aj vzhľadom na ten ich výber potom poskladať najsilnejší možný tím a nejako sa s tým celým popasovať," povedal pre agentúru SITA tréner slovenského daviscupového družstva Karol Kučera. 

Austrália je extrémne silný súper, miestny tenis zažíva zlaté obdobie. Po odchode bývalej svetovej jednotky Lleyotona Hewitta prichádzajú na scénu hviezdy ako Nick Kyrgios, Bernard Tomic a Sam Groth. Všetci majú veľmi tvrdý servis, no excelujú vo všetkých fázach hry. Slovensko v tomto súboji rozhodne nie je favoritom.

Austrália, ktorú ako kapitán od tejto sezóny vedie niekdajší líder svetového rebríčka ATP vo dvojhre Lleyton Hewitt, je prostredníctvom 28 celkových triumfov druhou najúspešnejšou krajinou po USA (32) v histórii Davis Cupu. Zatiaľ naposledy sa radovala v sezóne 2003. V marci v osemfinálovom 1. kole svetovej skupiny prehrala na tráve v melbournskom Kooyongu práve so Spojenými štátmi americkými 1:3, jediný bod domácich získal Bernard Tomic proti Jackovi Sockovi, vo štvorhre si zahral aj spomenutý Hewitt. 


Tagy: Slovensko Austrália Karol Kučera

Zdroj:
SITA, sportky.sk
Foto:
TASR

DISKUSIA