Pelotón čaká na Tour poriadny zabijak: 180 km trápenia a potom pekelné prevýšenie!

Líder Tour de France Chris FroomeLíder Tour de France Chris Froome Zdroj: SITA

BERN - Pelotón cyklistických pretekov Tour de France si v utorok v Berne užíval deň voľna pred náročnými alpskými previerkami. Druhý odpočinok tohtoročnej edície prišiel na rad deň po tom, ako Slovák Peter Sagan dosiahol vo švajčiarskej metropole svoje tretie etapové víťazstvo na TdF 2016.

Úradujúcemu majstrovi sveta predtým vyšli dojazdy v Cherbourgu-Octeville i Montpellieri a na čele bodovacej súťaže o zelený dres má obrovský náskok. Na Sagana čaká na parížskych Elyzejských poliach šanca aj na štvrté etapové prvenstvo, ktorým by zlepšil vlastné maximum z roku 2012. Ešte skôr však pretekári vyrazia na monumentálne priesmyky pod alpskými končiarmi, kde slovenský rýchlik rozhodne nepatrí medzi favoritov. 

Profil 17. etapy na Galéria fotiek (11) Zdroj: letour.fr

V stredu je na programe 184 kilometrov z Bernu cez dve stúpania tretej (Saanenmöser, Col des Mosses) a jedno prvej kategórie (Col de la Forclaz) až na cieľovú prémiu Hors catégorie - Col de la Gueulaz. Tento vrch je ostrý predovšetkým v posledných siedmich kilometroch, kde sklon presiahne desať percent, v záverečných 800 metroch sa stúpa cez dvanásť percent. Štvrtok medzi Sallanches a Megéve nebude o nič jednoduchší, organizátori nachystali sedemnásťkilometrovú prvú horskú časovku od roku 2004. Do itinerára ju nezaraďujú často, môže totiž definitívne spečatiť celkové poradie. Pokiaľ však líder zaváha, v nasledujúcich dvoch etapách sa musí pripraviť na besnenie konkurentov.

Peter Sagan (Tinkoff) v Galéria fotiek (11) Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

V piatok sa pôjde 146 kilometrov z Albertville do strediska Saint-Gervais Mont Blanc so štyrmi ťažkými vrchmi. Začne sa prvou kategóriou na Col de la Forclaz de Montmin, pokračovať sa bude druhou na Col de la Forclaz Queige. Tieto dve stúpania však budú iba aperitívom pred hlavným chodom v podobe debutu najvyššej kategórie Montée de Bisanne (12,4 kilometra s priemerom 8,2 percenta), ako dezert cyklisti absolvujú dva kilometre s priemerom desať percent. Alpské galeje vyvrcholia v sobotu 146,5-kilometrovým úsekom z Megéve do Morzine, ktorý sa po štyroch stúpaniach (1x druhá kategória, 2x prvá kategória, 1x Hors catégorie) skončí zradným zjazdom. 

Do Álp vstúpi v úlohe vedúceho jazdca Christopher Froome s náskokom 1:47 minúty pred Baukem Mollemom. Kandidát na celkový úspech Nairo Quintana figuruje na štvrtej priečke s odstupom 2:59 minúty na Froomea. Britský pretekár tímu Sky napriek tomu popiera, že zo žltého dresu ho už nikto nemôže vyzliecť. "Ostatné zoskupenia predznamenali útok v Alpách, očakávam ho. Hovoriť o predčasne rozhodnutej Tour je hlúposť, stále mám rivalov a niekoľkominútové manko sa dá nabrať v jedinej etape," upozornil na webe cyclingnews.com Froome usilujúci sa o svoj tretí celkový triumf na "starej dáme" po rokoch 2013 a 2015. 

Za TOP favoritov 17. etapy na Tour experti označujú muža v žltom drese Chrisa Frooma. Na jeho triumf ponúkajú kurz 3,5. Druhé najväčšie šance má Nairo Quintana. Ak vyhrá, tipujúci zhrabnú šesť a pol násobok vkladu. Medzi ďalších favoritov patria vrchári, od šprintérov sa neočakáva prakticky nič. Kurz na výhru majstra sveta je až 350.

{{ poll.title }}

 • {{ question.text }} *
 • Vyhodnotenie
  Úspešnosť
  {{ succeeded.percent }}%
  Počet správnych odpovedí
  {{ succeeded.count }}/{{ questions.length }}

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 11
Viac o téme: Peter Sagan Chris Froome
 • Autor: © Zoznam
 • FOTO: SITA
 • Zdroj: TASR

Súvisiace články