VIDEO Froome predviedol fantastický záver časovky: Zmazal manko a súperom vyfúkol triumf!

Chris Froome ovládol 18. etapu na Tour de FranceChris Froome ovládol 18. etapu na Tour de France Zdroj: SITA

MEGÉVE - Líder priebežnej celkovej klasifikácie cyklistických pretekov Tour de France Christopher Froome sa stal víťazom štvrtkovej 18. etapy, ktorou bola individuálna horská časovka na 17 km zo Sallanches do Megéve. Britský jazdec tímu Sky začal síce pomalšie, ale v neskorších pasážach zabral a o 21 sekúnd zdolal Holanďana Toma Dumoulina zo zoskupenia Giant-Alpecin. Na treťom mieste skončil s odstupom 33 sekúnd Talian Fabio Aru z Astany. Slovenský majster sveta a držiteľ zeleného trička Peter Sagan (Tinkoff) v šetrnom tempe obsadil 90. miesto s mankom 3:45 min na víťazného Frooma.

Obhajca minuloročného prvenstva Froome si víťazstvom v horskej časovke ešte viac upevnil pozíciu lídra 103. ročníka Tour de France. Austrálčan Richie Porte z BMC Racing bol na prvom medzičase na vrchole kopca Côte de Domancy (dĺžka 2,5 km, priemerný sklon 9,4 %) najrýchlejší a získal cenu Bernarda Hinaulta a k tomu aj 5000 eur.

"Skutočne som nečakal, že dnes zdolám Toma Dumoulina. Myslím si, že kľúčom k úspechu bolo zrýchľovanie. Začal som v stabilnom tempe, snažil som sa kontrolovať rytmus a potom v druhej fáze som odovzdal všetko, čo sa dalo," povedal víťazný Froome. "V strmých pasážach v úvode som sa cítil dobre, na tiahlejších miestach sa mi zdalo, že strácam silu. Na takýchto tratiach je ľahké prísť o nejaké sekundy. Odjazdil som dobrú časovku, ale nie dosť dobrú na víťazstvo," dodal druhý muž 18. etapy Dumoulin.

Piatková 19. etapa bude pokračovaním v Alpách, cyklistov čaká 146 km medzi Albertville a Saint-Gervais Mont Blanc. Na trase prekonajú štyri stúpania, tie ťažšie prídu v druhej polovici etapy. Kopec Montée de Bisanne (dĺžka 12,4 km, priemerný sklon 8,2 %) patrí do kategórie hors a cieľové stúpanie pod Mont Blanc Le Bettex (dĺžka 9,8 km, priemerný sklon 8 %) je prvej kategórie. Rýchlostnú prémiu organizátori umiestnili na 25. kilometri, tesne za nekategorizované stúpanie Collet de Tamié (dĺžka 8,1 km, priemerný sklon 7 %).

Výsledky - Tour de France 2016 - štvrtok:

18. etapa (Sallanches - Megéve, individuálna časovka na 17 km): 1. Christopher Froome (V. Brit.) Sky 30:43 min, 2. Tom Dumoulin (Hol.) Giant-Alpecin +21 s, 3. Fabio Aru (Tal.) Astana, 4. Richie Porte (Aus.) BMC Racing - obaja +33, 5. Romain Bardet (Fr.) Ag2r La Mondiale +42, 6. Thomas de Gendt (Belg.) Lotto Soudal +1:02 min,... 90. Peter Sagan (SR) Tinkoff +3:45

Viac o téme: Chris Froome Nairo Quintana Tom Dumoulin Sean Yates
  • Zdroj: sportky.sk