VIDEO Hrdinom náročnej etapy Izaguirre: Sagan pomohol Kreuzigerovi do top desiatky!

Španiel Jon Izaguirre víťazom 20. etapy Tour de France
Španiel Jon Izaguirre víťazom 20. etapy Tour de France

MORZINE - Britský cyklista Christopher Froome s veľkou parádou ovládne 103. ročník pretekov Tour de France. Jazdcovi tímu Sky by sa musela v nedeľňajšej záverečnej 21. etape na parížske Elyzejské polia prihodiť fatálna porucha alebo vážny pád, aby na slávnom bulvári nemohol mávať na znak svojho tretieho triumfu v kariére na najslávnejšom cyklistickom podujatí na svete. Froome si v sobotňajšej 20. etape v Alpách na 146,5 km dlhej trase medzi Megéve a Morzine s prehľadom ustrážil súperov v boji o celkové prvenstvo.

Kenský rodák počas celej Tour neprejavil ani jeden náznak zaváhania a za celkovým víťazstvom mieril neohrozene aj za pomoci skvelých tímových kolegov. Froome triumfoval na Tour de France aj v rokoch 2013 a 2015.  Víťazom sobotňajšej 20. etapy sa stal Španiel v službách Movistaru Ion Izaguirre o 19 sekúnd pred Kolumbijčanom Jarlinsonom Pantanom (IAM Cycling) a 42 sekúnd pred Talianom Vincenzom Nibalim (Astana). 


Počas etapy riaditeľstvo Tour de France vyhlásilo slovenského jazdca Petra Sagana za najbojovnejšieho jazdca celého priebehu pretekov. Úradujúci majster sveta z tímu Tinkoff po troch víťazných etapách a niekoľkých účastiach v úniku aj v sobotu pomáhal tímovým kolegom, asistoval Romanovi Kreuzigerovi útočiacemu na elitnú desiatku. Sagan absolvoval v čelnej skupine zhruba polovicu etapy, po dvoch kategorizovaných stúpaniach z úniku vystúpil a zaradil sa do pelotónu. Peter Sagan dostal v hlasovaní tri hlasy, Belgičan Thomas de Gendt (Lotto Soudal) dva a Kolumbijčan Jarlinson Pantano (IAM Cycling) jeden. Dvadsaťšesťročný Žilinčan je už istým držiteľom svojho piateho zeleného dresu pre víťaza bodovacej súťaže, na úplnú definitívu musí v nedeľu preťať cieľovú čiaru v Paríži. 

Na krátkom úvodnom stúpaní sa dopredu dostalo 15 cyklistov, ale situácia sa stále menila. Po prvom kopci druhej kategórie Col des Aravis (dĺžka 6,7 km, priemerný sklon 7,0 %) sa na čele ocitla skupina 37 jazdcov, medzi nimi bol aj Peter Sagan, ktorý pomáhal tímovému kolegovi Romanovi Kreuzigerovi. Pelotón kontroloval tím Sky okolo lídra Christophera Frooma. Pred prvou horskou prémiou vyrazil dopredu Thomas de Gendt (Lotto Soudal) a bral maximum bodov. V zjazde začalo pršať a viacerí jazdci začali mať problémy. Na rýchlostnej prémii v Le Grand-Bornand si pripísal víťazstvo Michael Matthews (Orica-BikeExchange). Sagan preťal pásku ako tretí a získal 15 bodov do bodovacej súťaže, ktorej je už istým víťazom. 

Na stúpaní prvej kategórie Col de la Colombiére (dĺžka 11,7 km, priemerný sklon 5,8 %) začalo opäť pršať, Peter Sagan jazdil na čele úniku. Slovák previedol utečencov cez toto stúpanie takmer sám, náskok pred pelotónom bol asi päť minút. Horskú prémiu vyhral znovu De Gendt. Sagan zapracoval pre vedúcu skupinu ešte niekoľko kilometrov po zjazde a potom zaslúžene zvesil nohy, vtedy sa vpredu nachádzalo osem cyklistov, ktorí mali šesťminútový náskok pred pelotónom. De Gendt pridal víťazstvo aj na tretej sobotňajšej horskej prémii Col de la Ramaz (dĺžka 13,9 km, priemerný sklon 7,1 %). V zjazde na mokrej vozovke si vybudovali 40-sekundový náskok Julian Alaphilippe (Etixx-QuickStep) a Pantano. 

Na poslednom kopci kategórie HC Col de Joux Plane (dĺžka 11,6 km, priemerný sklon 8,5 %) mal veľké problémy Fabio Aru z Astany. Na čele úniku zaútočil jeho tímový kolega Vincenzo Nibali, ktorý chcel dostihnúť Alaphilippa s Pantanom. Nibali sa pridal k vedúcej dvojici 3,5 km pred vrcholom stúpania. Kilometer pred koncom stúpania sa dopredu predral Ion Izaguire, ktorý v úniku ušiel súperom a napokon sa tešil z prvenstva v etape. 

"Chcel som dokázať to najlepšie. Snažil som sa ísť na plný plyn a podarilo sa mi to. Konečne máme na Tour 2016 čo oslavovať," povedal v cieľi Izagirre, ktorý v sobotu zabezpečil prvý triumf na Tour 2016 svojmu zamestnávateľovi aj Španielsku.

Výsledky - Tour de France 2016 - sobota: 

20. etapa (Megéve - Morzine, 146,5 km): 1. Jon Izagirre (Šp./Movistar) 4:06:45 h, 2. Jarlinson Pantano (Kol./IAM) +19 s, 3. Vincenzo Nibali (Tal./Astana) +42, 4. Julian Alaphilippe (Fr./Etixx-QuickStep) +49, 5. Rui Costa (Port./Lampre) +1:43 min, 6. Roman Kreuziger (ČR/Tinkoff) +1:44, 7. Wilco Kelderman (Hol./Lotto NL-Jumbo) +2:30, 8. Joaquin Rodriguez (Šp./Katuša) +3:24, 9. Daniel Martin (Ír./Etixx-QuickStep) +4:12, 10. Romain Bardet (Fr./Ag2R) rovnaký čas, ... 97. Peter SAGAN /SR/Tinkoff) +28:17

Poradie po 20. etape (žltý dres): 1. Christopher Froome (V. Brit./Sky) 86:21:40 h, 2. Romain Bardet (Fr./Ag2R) +4:05 min, 3. Nairo Quintana (Kol./Movistar) +4:21, 4. Adam Yates (V. Brit./Orica) +4:42, 5. Richie Porte (Austr./BMC) +5:17, 6. Alejandro Valverde (Šp./Movistar) +6:16, 7. Joaquin Rodriguez (Šp./Katuša) +6:58, 8. Louis Meintjes (JAR/Lampre) rovnaký čas, 9. Daniel Martin (Ír./Quick Step) +7:04, 10. Roman Kreuziger (ČR/Tinkoff) +7:11, ...96. Peter SAGAN /SR/Tinkoff) +3:27:15

Bodovacia súťaž (zelený dres): 1. Peter Sagan (SR) Tinkoff 440 bodov, 2. Marcel Kittel (Nem.) Etixx-QuickStep 228, 3. Michael Matthews (Aus.) Orica-BikeExchange 183, 4. Bryan Coquard (Fr.) Direct Énergie 156, 5. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša 152, 6. Thomas de Gendt (Belg.) Lotto Soudal 150 

Vrchárska súťaž (biely dres s červenými bodmi): 1. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff 209 bodov, 2. Thomas de Gendt (Belg.) Lotto-Soudal 130, 3. Jarlinson Pantano (Kol.) IAM Cycling 121, 4. Ilnur Zakarin (Rus.) Kaťuša 84, 5. Rui Costa (Portug.) Lampre-Merida 76, 6. Serge Pauwels (Belg.) Dimension Data 62 

 

 


Tagy: Tour de France Jon Izaguirre

Zdroj:
SITA, športky
Foto:
SITA

DISKUSIA