Richard Gonda sa v kvalitnej konkurencii na Hungaroringu opäť nestratil

Richard Gonda
Richard Gonda

BUDAPEŠŤ - Automobilový pretekár Richard Gonda má za sebou svoje tretie vystúpenie v šampionáte GP3. Po vynechanom víkende v Silverstone pred dvoma týždňami sa vrátil do tradičného sprievodného seriálu Formule 1 na susednom okruhu Hungaroring. Talentovaný jazdec tímu Jenzer Motorsport reprezentoval slovenský motošport na jednom z najprestížnejších formulových seriálov sveta a v nabitej konkurencii jazdcov aj z juniorských tímov F1 sa rozhodne nestratil.

Sobotňajšia, na technicky náročnej trati obzvlášť dôležitá kvalifikácia, potvrdila vyrovnanosť jazdcov GP3 a vo výsledných časoch figurovali tesné rozdiely. Gonda si aj vďaka podpore slovenských fanúšikov na tribúnach vybojoval pätnástu priečku na štartovom rošte podvečerných 40-minútových prvých pretekov (22 kôl). Tie sa kvôli dramatickej kvalifikácii F1, ktorej úvod ovplyvnil aj dážď, začali s takmer hodinovým oneskorením oproti pôvodnému plánu. Gonda po štarte už na suchom asfalte získal aj stratil niekoľki pozícií, udržiaval dobré tempo a napokon si polepšil o dve umiestnenia. Trinásta priečka v cieli znamenala aj rovnakú pozíciu na štarte nedeľňajších druhých pretekov (17 kôl).

Dvadsaťtri monopostov GP3 odštartovalo bohatý program najsledovanejšieho dňa víkendu Veľkej ceny Maďarska. Gondovi sa štart druhých pretekov nevydaril, keď stratil dve miesta. Boj o ich opätovné získanie následne ovplyvnila havária Gondovho tímového kolegu z Jenzer Motorsport Akasha Nandyho, ktorá si vyžiadala výjazd bezpečnostného vozidla. Gonda sa po reštarte pretekov napriek bojovnému výkonu na trati s obmedzenými možnosťami na predbiehanie v poradí neposunul a finišoval pätnásty.

“To, na čo som sa tento víkend tešil, sa udialo. Na Hungaroringu bola skvelá atmosféra, fantastickí ľudia, množstvo fanúšikov aj vlajok popri trati. Vedeli sme, že to bude ťažký víkend, a to sa aj potvrdilo. Možnosti na predbiehanie neboli, preto sme vedeli, že tu je dôležitá práve kvalifikácia, no a tú som však išiel s obmedzením a stála nás dobré umiestnenia v pretekoch," opísal Richard Gonda.

K víkendu dodáva: “Užil som si atmosféru, i keď bolo veľmi teplo a nebolo to jednoduché. Z pretekárskeho hľadiska bolo náročné  zvládať nátlak zozadu, odjazdiť preteky bez chyby a tlačiť čo najviac vpred. Čo som si každým jedným kolom užíval, určite sa mi napravila aj nálada po Silverstone. Aj keď situácia v dnešných dňoch nie je jednoduchá, snažím sa robiť všetko preto, aby moje jazdenie čo najmenej obmedzovala, aj ked určitý zásah tam je. Verím, že sa to do konca sezóny vylepší.”

Ďalšie podujatie seriálu GP3 sa uskutoční už o týždeň v nemeckom Hockenheime opäť popri Formule 1. Práve účinkovanie v kráľovnej motošportu z pozície prvého Slováka je najväčšou ambíciou Gondu.


Tagy: Richard Gonda

Zdroj:
športky
Foto:
športky

DISKUSIA