Úspešná slovenská strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková o talentoch: Situácia u nás je zlá!

Zuzana Štefečeková
Zuzana Štefečeková

BRATISLAVA - Úradujúca majsterka Európy a dvojnásobná strieborná olympijská medailistka v trape Zuzana Rehák Štefečeková si uvedomuje, že pre mnohých ľudí je vzorom. Nedávno zažila veľkolepý návrat na medzinárodnú scénu, keď necelé tri mesiace po pôrode syna Nathana obhájila v talianskom Lonate titul majsterky Európy v trape žien. Tridsaťdvaročná nitrianska rodáčka patrí dlhodobo medzi svetovú špičku vo svojej disciplíne, z ktorej má v zbierke aj dva strieborné olympijské kovy.

Mali ste v detstve športové vzory?

"V streľbe som asi nemala, ale mojimi športovými vzormi boli tenisti Andre Agassi a Steffi Grafová. Obidvaja boli hviezdy v tom, čo robili."

Aké je to pre vás, keď ste teraz vy vzorom pre mladých strelcov?

"To ešte neviem, nikto mi nepovedal, že som jeho vzor (smiech). Až teraz jedna Talianka na majstrovstvách Európy v Lonate, sme sa smiali aj s mužom, že som väčší športový vzor v Taliansku ako u nás. Určite ma to teší, keď som pre niekoho vzorom, a ak nie, budem tvrdo pracovať, aby som sa vzorom stala."

Ako je to s mladými streleckými talentami na Slovensku?

"Situácia u nás je zlá. Opäť to porovnám s Talianskom, kde som nedávno testovala pušku. Na strelnicu prišlo dvanásť detí z jedného klubu, aj to preto, že ostatní boli na prázdninách. Nás nie je dvanásť na celom Slovensku. Keď som sa rozprávala s ich trénerom, hovoril, že na preteky príde aj štyristo mladých do osemnásť rokov. S mladými u nás je to bieda."

Je rozdiel vo výchove športovcov u nás a v zahraničí?

"Strieľanie je generačný šport, čiže napríklad v Taliansku je ich veľa v staršej generácií, a tak sa pretavia aj do mladšej. I keď je pravda, že veľa detí na Slovensku k streľbe ani nepričuchne. Keď si zrátajú, koľko to stojí, tak ani nezačnú. Finančná podpora by tu určite pomohla aspoň na začiatok, aby mladí zistili, či majú talent a či ich tento šport baví. Preto je fajn, že existujú projekty, ktoré podporujú najmä mladé talenty."

Aká je vaša úloha v projektoch pre mladé športové talenty?

"S Nadáciou Slovenského olympijského výboru sme organizovali projekt Ukáž sa!, kde sme vyberali mladé talenty z množstva prihlásených. Ja osobne som sa zameriavala okrem výsledkov a motivačného videa aj na priložené životopisy. Som rada, že vznikajú aj ďalšie projekty na podporu mladých, kde dokonca môže prispieť svojou troškou každý."


Tagy: Zuzana Štefečeková

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA