Pocta pre najúspešnejšieho v histórii: Vlajkonosičom výpravy USA bude Phelps

Michael Phelps
Michael Phelps

RIO DE JANEIRO - Vlajkonosičom americkej výpravy pri piatkovom slávnostnom otvorení hier v Riu de Janeiro bude najúspešnejší olympionik v histórii plavec Michael Phelps. Tridsaťjedenročný držiteľ 22 medailí z OH sa v Brazílii zúčastní olympijských hier už piatykrát. Za Phelpsa hlasovali ostatní členovia výpravy USA, ktorá má celkom 555 športovcov a bude v Riu obhajovať pozíciu najúspešnejšej krajiny z predchádzajúcej olympiády v Londýne. Tam získali Američania 104 medailí, o šesť sa postaral práve Phelps. Štyri disciplíny vyhral, ​​dvakrát bol strieborný.

"V Sydney som chcel byť súčasťou tímu. V Aténach som chcel zlato pre svoju krajinu. V Pekingu som chcel urobiť niečo, čo sa ešte nikomu nepodarilo. V Londýne som sa chcel zapísať do histórie. A tu v Riu som chcel byť na otváracom ceremoniáli, reprezentovať USA a aby na mňa bola rodina hrdá. Tentokrát ide o viac ako len o medaily," vyhlásil Phelps, ktorého čakajú prvé z plánovaných šiestich pretekov v nedeľu.

V histórii amerického olympizmu bude druhým plavcom, ktorý pri začatí ponesie vlajku. V roku 1976 ním bol v Montreale Gary Hall. Vo väčšine prípadov sa tejto cti dostane atlétom.


Tagy: Michael Phelps

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA

DISKUSIA