Prezident SOV má k otázke absencii v Riu jasno: Nikoho nemožno nútiť

Prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) František ChmelárPrezident Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár Zdroj: SITA

RIO - Federer, Wawrinka, Berdych, Raonič, Halepová, Thiem, Isner, Benčičová, bratia Bryanovci, Quintana, van Garderen, James, Curry, McIlroy. Známe mená športovcov, ktorí budú chýbať na olympiáde v Riu. A desiatky ďalších. Viacerí z nich z rôznych, často aj bizarných dôvodov nebudú svoje krajiny reprezentovať v Riu.

Keby sa analyzovali jednotlivci, vo väčšine prípadov by ich argumenty vyzneli logicky, alebo aspoň pochopiteľne. Lenže spolu tvoria bezprecedentnú enklávu športovcov - nikdy predtým sa nevytvorila taká veľká skupina absentérov, ktorí majú buď obavy z chorôb či bezpečnosti, alebo si potrebujú doliečovať zranenia. Je fakt, že najväčší podiel majú s prehľadom tenisti a po nich golfisti, teda špecifické odvetvia, z ktorých to druhé malo začať novú olympijskú éru a to prvé po návrate do programu hier v mužskej kategórii sprvoti neobsadzovalo olympijský turnaj práve vzorovo. Lenže tenis medzitým na uplynulých hrách chytil druhý dych a jeho špička sa bila o medaily. Pravda i o redukované body do rebríčka ATP, čo v Riu de Janeiro už neplatí.

Prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár má vo veci na jednej strane jasno, na druhej ale na otázku TASR kontroval aj rečníckou otázkou: "Všeobecne sa dá k tomu povedať jednoducho - každý športovec má právo sa rozhodnúť, či na olympiádu pôjde a či bude reprezentovať. To je zásadná vec, nikoho nemožno nútiť. Na druhej strane je treba si všimnúť, kto sa odhlasuje trebárs z tejto olympiády. Na 90 percent sú to tenisti a golfisti. Pýtať sa dá - prečo je tomu tak?"

Z tenisovej sféry sú aj dve slovenské absencie a to nie hocijaké - odhlásili sa obe jednotky a v ženskom pavúku to spôsobilo stratu jednej z dvoch singlových miesteniek a celej štvorhry. Dominika Cibulková i Martin Kližan priamo oznámili svoje dôvody. V jej prípade je to zápal v päte a negatívne stanovisku špecialistu k jej štartu na OH. On sa ospravedlnil fanúšikom s tým, že má príliš veľké obavy z ochorenia na vírus zika a odvolal sa aj na rovnaké dôvody neúčasti svojich známejších kolegov z kurtov. 

"V našej výprave tých absencií veľa nie je a tí športovci, ktorí sú tu, sa už nevedia dočkať štartu. Veľmi sa tešia, že tu môžu byť. Najmä tí mladší vedia emocionálne nabudiť aj tých skúsenejších. Téma absencií teda v našej výprave príliš nerezonuje. Skôr by som povedal, že viac sa hovorí o tých dopingových prípadoch a o ruských športovcoch," konštatuje vedúci slovenskej misie v Riu Peter Korčok.

Práve tenisový olympijský turnaj ešte oveľa skôr vynútene prišiel o jednu špičkovú protagonistku. Prípad Marie Šarapovovej však nespadá do škandálu systémového dopingu ruského športu, išlo o užívanie látky, ktorá sa na zoznam zakázaných dostala len na začiatku roka a teda išlo skôr o omyl a nedbanlivosť. Lenže pre veľmi vážne podozrenia zo štátom podporovaného dopingu svojich reprezentantov prišlo Rio najmä o ruskú atletickú ekipu.

Viac o téme: František Chmelár Rio 2016
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy