Česká legenda bez záujmu o olympijské hry: Prekvapujúce vyjadrenia smerom k dopingu

Bývalý vodný slalomár Lukáš Pollert
Bývalý vodný slalomár Lukáš Pollert

PRAHA - Bývalý vodný slalomár Lukáš Pollert ako mladík šokoval športový svet ziskom olympijského zlata v Barcelone 1992, po skončení kariéry zasa púta pozornosť svojimi nekonvenčnými názormi na vrcholový šport. Nadchádzajúce olympijské hry v Riu de Janeiro ho takmer vôbec nezaujímajú, na najväčší športový sviatok má už dlhé roky svoj vlastný názor.

Tvrdí napríklad, že človek po tridsiatke by už nemal športovať, ale robiť niečo poriadne. Svoje názory demonštroval aj v televíznom olympijskom štúdiu portálu idnes.cz. "Doma nemáme televízor a šport vo všeobecnosti veľmi nesledujeme," odpovedal Pollert na otázku o tom, či sa chystá sledovať súťaže v Riu de Janeiro. Prehľad vo vodnom slalome však za tie roky, čo sa športu aktívne nevenuje, úplne nestratil. "Ak Jirka Prskavec svoje jazdy vyložene nepokazí, mal by skončiť do tretieho miesta. Myslím si však že zvíťazí," uviedol svoju prognózu pretekov v mužskej kategórii K1, kde bude jedným z Prskavcových súperov aj Slovák Jakub Grigar. 

Jakub Pollert (46) totálne narušuje zaužívané predstavy o bývalých športovcoch, ktorí sa snažia, často zubami-nechtami, udržať pri svojom odvetví aj po skončení kariéry. Niekdajší úspešný kanoista (na OH v Atlante mu zlato vyfúkol Michal Martikán) sa po kariére vrhol na medicínsku prax a dodnes pracuje ako anesteziológ v pražskej nemocnici na Motole. Popri tom vychováva s manželkou Pavlou šesť detí. Hoci na vrcholový šport dávnejšie zanevrel, s deťmi rád lyžuje a vedie ich aj k vodným športom vrátane vodného slalomu. "Jedenásťročný Jan je kanoista na divokej vode a celkom mu to ide. Vyhral už niekoľko pretekov. Okrem toho všetky moje deti lyžujú," uviedol pre idnes.cz. 

O Pollertovi je všeobecne známe, že zisk olympijských medailí si veľmi nevážil a napokon ich obe predal. Za získané peniaze sprostredkoval nákup injekčných striekačiek pre narkomanov. "Medaily nemajú trvácnu hodnotu. Na svoje víťazstvo v Barcelone si už nijako nespomínam. Užíval som si to vtedy jeden deň. Je to už príliš vzdialená minulosť," povedal Pollert. Kedysi chodil rád na pivo, ale aj to sa už zmenilo. Alkohol nepije vôbec, pri šiestich deťoch si to nemôže dovoliť. Rovnako ako návštevy reštaurácií. "To by potom deti chceli stále ďalšie a ďalšie limonády a kam by sme došli. Rovnako nechodím na dovolenky k moru. Čo by som tam robil? To radšej vypýtam v piatok deti zo školy skôr a ideme lyžovať niekam do hôr. A najkrajšie dovolenky sú v prírode pod stanom. Keď z neho ráno vylezieme, môžeme sa hneď nadýchať čerstvého vzduchu, deti majú veľa možností na pohyb a zábavu," povedal Pollert v jednom z dávnejších rozhovorov pre MF Dnes. 

Pollert má špecifický pohľad aj na problematiku dopingu. Tento rozšírený neduh už desaťročia rozdeľuje športový svet a akýkoľvek boj proti nemu sa stále zdá byť nedostatočne účinný. "Doping by som nekontroloval. Šport sa robí preto, aby sme si zašportovali, či? A ak sa niekto chce pri tom zničiť, je to jeho vec," uviedol Pollert. Svoje myšlienky pre TV idnes.cz aj rozšíril: "V spoločnosti tiež nekontrolujeme, či je lekár 12 hodín pri operácii stále čistý alebo či pilot nemá v sebe o trochu viac kofeínu, čo by bolo v prípade športovca už postihované. Keď maliar maľuje obraz pod vplyvom nejakej látky, to sa asi tiež nekontroluje...Myslím si, že doping sa nikdy nepodarí úplne zničiť. To je rovnaké ako v spoločnosti: stále pôjde niekto na červenú a tiež sa nájde niekto, kto pôjde na motorke rýchlosťou 200 km/h. Na druhej strane je však dôležité, aby sa tomu človeku povedalo: porušuje dopravné pravidlá, berieš drogy? Môžeš na to umrieť." 


Tagy: Lukáš Pollert

Zdroj:
SITA
Foto:
internet

DISKUSIA