FOTO Američania v basketbale hodlajú obhájiť zlato: Čínu deklasovali úplne jednoznačne

Klay Thompson a Yi JianlianKlay Thompson a Yi Jianlian Zdroj: SITA

RIO DE JANEIRO - V Los Angeles 24. júla 106:57, v Oaklande o dva dni neskôr 107:57 a v sobotu v úvodnom vystúpení na Hrách XXXI. olympiády v brazílskom Riu de Janeiro 119:62. Basketbaloví reprezentanti USA tretíkrát v priebehu dvoch týždňov pozametali s Číňanmi; po dvoch jasných víťazstvách v príprave prišlo nemenej presvedčivé a dôležité aj na ceste za obhajobou olympijského prvenstva. Strelecký líder amerického výberu Kevin Durant sa na ňom podieľal 25 bodmi.

"Musíme prekonať pomalšie štarty," narážala nová hviezda Golden State na prvé štyri nepremenené pokusy z hry a skóre 4:4 z úvodu stretnutia. "Domnievam sa, že každý je spočiatku dychtivý a vzrušený. Azda tá nervozita po pár zápasoch opadne a budeme hrať skvelý basketbal od úvodu do konca."

Všetci dvanásti Američania sa v otváracom stretnutí základnej A-skupiny zapísali do streleckej listiny, každý z nich strávil na palubovke minimálne dvanásť a pol minúty. USA jasne prevýšili súpera v počte doskočených lôpt 52:29. "Mali sme 31 asistencií. V tretej štvrtine každému nášmu košu predchádzala prihrávka. Hrali sme tvrdo a posúvali sme si loptu. Myslím si, že sa ešte budeme zlepšovať," povedal tréner Mike Krzyzewski, ktorý okrem Duranta poslal na ihrisko v základnej päťke aj Kyrieho Irvinga, Carmela Anthonyho, Klaya Thompsona a DeMarcusa Cousinsa.

Na Spojené štáty čaká v ďalšom súboji na OH 2016 Venezuela, ktorú v príprave koncom júla zdolali hladko 80:45. USA nenašli premožiteľa od 1. septembra 2006, medzičasom ovládli olympijské hry v Pekingu 2008 aj Londýne 2012. Vyjadrenia pochádzajú z oficiálneho webu USA Basketball.

Súhrn výsledkov sobotňajších stretnutí basketbalového turnaja mužov na Hrách XXXI. olympiády v brazílskom Riu de Janeiro: