Slová chvály na slovenského cyklistu od šéfa zväzu: Stane sa z Tybora druhý Sagan?

Patrik Tybor v Riu
Patrik Tybor v Riu

RIO DE JANEIRO - Výborný výkon podal v cestných pretekoch na olympijských hrách Patrik Tybor. Na náročnej, selektívnej trati preťal cieľovú pásku na 45. mieste. Tým sa zaradil medzi 63 zo 143 cyklistov, ktorí dokázali splniť tvrdý osempercentný limit a tohtoročný boj o olympijské medaily dokončili. Okrem 10 bodov UCI, ktoré mu za jeho výkon patria, dosiahol najlepší výsledok spomedzi kontinentálnych cyklistov. Zlato si odnáša Belgičan Greg Van Avermaet, tímový kolega Petra Velitsa z BMC, ktorý v špurte zdolal Dána Jakoba Fuglsanga. Bronzovú medailu získal poľský pretekár Rafal Majka, súčasný tímový kolega nášho Petra Sagana.

Len pár hodín po slávnostnom otvorení OH sa začal boj o medaily v pretekoch jednotlivcov cestnej cyklistiky. Na štarte nechýbali známe mená, víťazi GT, klasík, ani majstri sveta. Slovensko malo v tomto silnom štartovnom poli vyjazdenú iba jednu miestenku, ktorú pred letom ponúkol Peter Sagan na výmenu za miestenku v horskej cyklistike. Komisia cestnej cyklistiky spolu s reprezentačným trénerom nakoniec na toto miesto vybrala Patrika Tybora (Dukla Banská Bystrica), niekoľkonásobného medailistu MSR v cestnej cyklistike, tohtoročného víťaza dvoch kráľovských etáp pretekov kategórie UCI 2.2 a zároveň druhého muža celkovej kvalifikácie najnáročnejšch pretekov na africkom kontinente - Okolo Maroka.

Na pretekárov bola nachystaná porcia 240 km kopcovitej trate, počas ktorej nastúpali cyklisti 3690 výškových metrov. Patrik siahol na dno svojich síl. Hoci si viackrát musel doskakovať pelotón, nespanikáril a s prehľadom dokázal v závere ešte zabojovať a zvíťaziť v špurte skupiny.

Klobúk dolu, Patrik podal super výkon. Ukázal, že sa v konkurencii veľkých mien nestratí a výkonnostne patrí do kategórie Protour tímov,“ povedal k výkonu Patrika Tybora prezident SZC Peter Privara. „Spolu s Martinom Fraňom odviedli perfektnú robotu. Nezľakli sa ani náročnej trate, ani konkurencie, ani faktu, že Slovensko malo len jedno miesto a teda sa oproti niektorým iným krajinám nedalo spoľahnúť na žiadnu spoluprácu. Zvolili správnu taktiku, v rámci ktorej podal Patrik druhý najlepší výkon slovenského cyklistu na olympiáde,“ dodal Privara.

Víťaz zeleného dresu na Tour de France Peter Sagan mal štartovať na olympijských hrách v cestnej cyklistike, no rozhodol sa vymeniť ju za cross country, čo bola disciplína, pri ktorej v juniorke začínal. Zvážil riziká spojené s cestnými olympijskými pretekmi, nebezpečnú trať a všetko a miesto prenechal práve 28-ročnému Tyborovi. A fanúšikovia môžu len dúfať, že cyklistu v najlepších rokoch olympiáda nakopne a Slovensko bude mať dvoch skvelých cyklistov.

„Patrik dal do prípravy všetko, postavil sa k tomu veľmi zodpovedne. Jeho výsledok prekročil všetky očakávania, s ktorými sme do Ria išli. Ako som už pred štartom povedal, trať bola neskutočne, ale neskutočne náročná. Také veci sa u nás ani natrénovať nedajú. Mnohí z profíkov nedokázali prísť do cieľa v stanovenom limite, preto je Paťov výsledok ohromný,“ vyjadril uznanie nad Patrikovým výsledkom Martin Fraňo, športový riaditeľ Dukly Banská Bystrica. „Najlepší výsledok spomedzi kontinentálnych cyklistov. Za daných podmienok nemohol dopadnúť lepšie,“ dodal.


Tagy: Peter Sagan Patrik Tybor

Zdroj:
kt; Športky
Foto:
SZC

DISKUSIA