Po hladkom postupe koniec bez bodu: Longová je s olympijskou premiérou spokojná

Alexandra Longová
Alexandra Longová

RIO DE JANEIRO - Premiérové vystúpenie slovenskej lukostrelkyne Alexandry Longovej na olympijských hrách sa skončilo pred bránami šestnásťfinálovej fázy súťaže jednotlivkýň. Do pondelňajšej eliminačnej časti vstúpila pritom 22. z kvalifikácie bravúrne, víťazstvom 7:1 nad Indkou Laxmirani Majhiovou (43). V nasledujúcom súboji 2. kola však 22-ročná Viničnianka nenarobila na Sambadróme väčšie problémy Číňanke Čchi Jü-chung a podľahla jej hladko 0:6.

Dvadsaťšesťročná Šanghajčanka, deviata z vlaňajších majstrovstiev sveta v Kodani, potvrdila skúsenosti a kvalitu dvoma desiatkami na úvod prvého setu, ktorým akoby zaskočila Slovenku a dostala sa do psychickej výhody aj priebežného vedenia. Na 4:0 ho zveľadila v druhom súbore výstrelov. Longová sa už nedostala z útlmu a výraznejšie neskomplikovala súperke postup medzi 16 najlepších. V konečnom poradí jej bude patriť 17. miesto. 

Zverenka Daniela Kraváčka Longová od vstupu na strelnicu v Sambadróme pôsobila uvoľnene, pritom sústredene, čo potvrdil aj priebeh súboja s Majhiovou. Od prvého šípu za desať bodov ho mala pod kontrolou, Indke prakticky nedala šancu na víťazstvo a zdalo sa, že by si pohodu mohla preniesť aj do ďalšieho kola. Opak bol však pravdou a tentoraz to bola ona, kto ťahal za kratší koniec. V celom dueli dosiahla iba jednu desiatku, Ázijčanka štyri. 

"Postup do druhého kola nás veľmi potešil, v druhom to už bolo o niečo horšie. Na strelnici začalo viac fúkať, vietor je tu nevyspytateľný, ťažko čitateľný a v takýchto podmienkach majú výhodu silovejšie lukostrelkyne, medzi ktoré patrí aj Číňanka. Napriek prehre sme veľmi spokojní, myslím si, že sedemnáste miesto v takejto konkurencii je výborná vizitka historickej premiéry lukostrelca v ére štátnej samostatnosti," povedal pre agentúru SITA tréner Kraváček a vedúci lukostreleckej minivýpravy na OH Miroslav Bendík ho doplnil: "Alex strieľala pekne a uvoľnene. Potvrdila svoje kvality. Škoda toho vetra, ktorý poznačil hneď jej prvý pokus v súboji s Číňankou, ktorý sa skončil osmičkou. Technicky som na výkone Alex nevidel žiadne chyby." 

Slovenská lukostreľba má premiéru pod piatimi kruhmi a Longová nateraz dosiahla historicky najlepšie umiestnenie zástupcu tohto odvetvia na OH. Zlepšiť ho ešte môže Boris Baláž, ktorý však v stredajšej eliminácii mužov bude už v prvom kole čeliť vysoko favorizovanému Pon-čchan Kchuovi z Kórejskej republiky, úradujúcemu majstrovi sveta v družstvách aj mixoch a deviatemu z individuálnej súťaže na šampionáte v Kodani. "Budeme mu držať palce, aby prekvapil. Alex bude asistovať Borisovi na strelnici ako on teraz pomáhal jej," dodal Kraváček. 

Na olympijských hrách 1992 v Barcelone zasiahol do lukostreleckej súťaže rodák z Kalinova Martina Hámor, ako člen poslednej federálnej výpravy obsadil celkové 65. miesto. Momentálne žije v Českej republike. 

Lukostreľba - ženy - vyraďovacia časť 

1. kolo: 
Alexandra Longová (SR-22. v kvalifikácii) - Laxmirani Majhiová (India-43) 7:1 (27:25, 28:26, 26:26, 27:24) 

2. kolo: 
Alexandra Longová (SR-22. v kvalifikácii) - Čchi Jü-chung (Čína-11) 0:6 (27:29, 26:28, 24:27) 


Tagy: Alexandra Longová Čchi Jü-chung

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/Michal Svítok

DISKUSIA