Veľká medailová nádej Slovenska zhasla: Strelec Varga zažil trpký koniec

Slovenský reprezentant Erik Varga v kvalifikácii trapu Slovenský reprezentant Erik Varga v kvalifikácii trapu Zdroj: FOTO TASR - Michal Svítok

RIO DE JANEIRO - Jedna z najväčších slovenských medailových nádejí na Hrách XXXI. olympiády v brazílskom Riu de Janeiro zostane nenaplnená. Erik Varga patril medzi horúce želiezka výpravy SR pod piatimi kruhmi, ale v trape mužov sa neprebojoval medzi šesticu semifinalistov.

Dvojnásobný majster sveta dosiahol súčet 114 terčov (23-23-23-24-21), čím sa ešte pred koncom kvalifikácie odsunul na priečky vzdialené od postupu. Napokon obsadil až 21. pozíciu. 

Varga figuroval po nedeľňajšom prvom dni na 11. mieste so 69 bodmi, v pondelok pridal 45 bodov a zosunul sa na prelom druhej a tretej desiatky výsledkovej listiny. Ešte pred záverečnou položkou tlela zverencovi trénera Branislava Slamku nádej, keďže bol priebežne deviaty s odstupom jedného terča na šiesteho v poradí. Štyri chyby v záverečnej položke však znamenali definitívny koniec nádejí na úspech na strelnici v Deodore. 

"V pravom slova zmysle necítim sklamanie. Ja som spokojný so svojou robotou, ktorú som tu odviedol. Zo začiatku sa mi nedarilo, mal som veľké problémy, ale podarilo sa mi to ustáť a vypracovať si techniku. Stále si myslím, že je na svetovej úrovni. Mrzí ma jediná vec, že vynaloženú energiu sa nepodarilo pretaviť do výsledku. Sme ľudia, ťažko to naprogramovať. Streľba je veľmi zložitá vec, človek musí byť stopercentne v pohode a koncentrovaný. Navyše každý deň je iný a vydržať dva súťažné dni v maximálnom nasadení je veľmi náročné. Život však ide ďalej," povedal po svojom vystúpení Erik Varga, ktorý si pred poslednými 25 terčmi nezaťažoval hlavu myšlienkami o iskierke nádeje na postup.

"Súperov nesledujem. Koncentrujem sa na seba. Na prvú či poslednú položku idem s rovnakým zámerom, podať maximálny výkon, teda streliť to, čo je vo mne. Bojoval som do poslednej chvíle, zápasil som však aj so strelnicou, s ktorou sa mi nepodarilo zladiť tak, ako som si predstavoval. Trápili sa tu však aj iní strelci," dodal 40-ročný člen ŠCP Bratislava, ktorý skončil v Riu najhoršie zo svojich troch účastí na OH - v Pekingu 2008 bol deviaty a v Londýne 2012 dvanásty. 

Slovenský reprezentant Erik Varga Galéria fotiek (2) Zdroj: FOTO TASR - Michal Svítok

Do semifinále nepostúpil ani druhý slovenský zástupca Marián Kovačócy, ktorý trafil takisto 114 terčov (24-21-22-23-24). Vďaka lepše poslednej položke dokonca pri svojom olympijskom debute predstihol Vargu, keď ho klasifikovali na 18. poste. V porovnaní s nedeľňajšou prvou časťou kvalifikácie si zlepšil svoje umiestnenie o tri stupienky, ale nezopakoval svoje úspešné vystúpenie z aprílového predolympijského testu, keď skončil v Riu v rámci pretekov Svetového pohára piaty. Obom Slovákom chýbali aspoň na rozstrel o účasť vo vyraďovacej časti 4 terče.

"Všetci strelci vedia, že niekedy to ide, inokedy nie. S Erikom sme trochu sklamaní, čakali sme lepšie výsledky. Nevyšlo to, šport býva aj taký. Treba vedieť vyhrávať i prehrávať. Mali sme s Erikom problém, že v príprave sme nevedeli nájsť strelnicu s takýmito vrhacími strojmi. Tu boli iné ako na väčšine strelníc vo svete. Najväčší rozdiel je ten, že pri francúzskych vrhačkách je prudký štart pri výlete terča. Pri talianskych, ktoré máme aj doma, to letí plynulo. Veľký problém bol s viditeľnosťou, ale vedeli sme, do čoho ideme. Možno nám chýbalo kúsok streleckého šťastia. Pohoreli tu aj iní strelci zo svetovej špičky," poznamenal Kovačócy.

Najpresnejšiu mušku z 33-členného štartového poľa trapistov mal v kvalifikácii Giovanni Pellielo z Talianska so 122 terčmi. V bojoch o medaily nechýba ani jeho krajan Massimo Fabbrizi, ktorý bol v nedeľu ako jediný stopercentný, ale po pondelkových zaváhaniach postúpil do semifinále ako posledný. Svoje zastúpenie medzi elitnou šesticou bude mať aj Veľká Británia (Ling), Chorvátsko (Glasnovič), Egypt (Kamar) a Česko (Kostelecký). 

Výsledky - pondelok: 
trap 
muži (poradie po kvalifkácii): 1. Giovanni Pellielo (Tal.) 122 b., 2. Edward Ling (V. Brit.) 120, 3. Josip Glasnovič (Chor.) 120, 4. Ahmed Kamar (Egypt) 119, 5. David Kostelecký (ČR) 118, 6. Massimo Fabbrizi (Tal.) 118, ... 18. Marián Kovačócy 114, 21. Erik Varga (obaja SR) 114 

Viac o téme: Erik Varga
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: FOTO TASR - Michal Svítok
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články