Dopingová hriešnica v slzách: Naložil jej Phelps, Kingová a ešte ju aj vybučali!

Julia Jefimovová
Julia Jefimovová

RIO DE JANEIRO - Udalosťou pondelňajšieho programu v Olympijskom štadióne vodných športov bol aj zisk striebra Julie Jefimovovej na 100 m prsia. Nad účasťou 24-ročnej ruskej plavkyne s dopingovou minulosťou sa dlho vznášal otáznik, definitívu štartu na OH v Riu de Janeiro získala až v piatok po verdikte Športového arbitrážneho súdu (CAS). Vlaňajšia majsterka sveta napokon zaostala o viac než pol sekundy za víťaznou Američankou Lilly Kingovou.

Jefimovová plávala okrem súperiek aj proti väčšine publika, ktoré ju "odmenilo" hlasitým bučaním. Pre 16-mesačný dištanc, ktorý v roku 2014 dostala za pozitívny test na anabolický steroid dehydroepiandrosterón (DHEA), čelila aj nepriateľskému správaniu plaveckých kolegov. Víťazka Kingová jej pri oslavách v bazéne ruku nepodala a dala jasne najavo, čo si o súperke myslí.

"Toto víťazstvo potvrdzuje, že sa dá súťažiť čisto, iba vďaka tvrdej práci na tréningoch a v posilňovni. Je možné dostať sa na vrchol a robiť to fér," vyhlásila Kingová. Tá sa už počas rozplavieb ocitla vo verbálnom útoku s Jefimovovou, konfrontácia pokračovala po semifinále, keď na seba obe plavkyne ukazovali prstami. Američanka sa držala svojej názorovej línie aj na tlačovej konferencii po finále, keď súhlasila, že v Riu by nemal štartovať ani jej krajan, šprintér Justin Gatlin, ktorý bol dvakrát potrestaný za doping.

Ku kontroverznej Jefimovovej účasti sa vyjadril aj slávny americký plavec Michael Phelps. "Verím, že šport by mal byť čistý. Malo by sa rozhodovať v bazéne. Ak niekto dopoval nie raz, ale dvakrát a stále má šancu súťažiť na týchto hrách, nie je to podľa mňa správne a láme to moje srdce," reagoval najúspešnejší olympijský športovec všetkých čias na štart ruskej reprezentantky.

Jefimovová, ktorej športovú budúcnosť ohrozoval aj tohtoročný pozitívny test na meldónium, sa v rozhovore s médiami rozplakala. "Nemôžem povedať, že som šťastná. Som rada, že som mohla štartovať v súťaži. Neviem, kedy som naposledy poriadne spala. Za uplynulý mesiac určite nie a zvlášť minulé tri týždne boli strašné," priznala štvornásobná majsterka sveta. "Chcela som zlato, aby som dokázala svojim kritikom, že sa mýlia. Preto ma tak veľmi mrzí, že sa mi to nepodarilo," dodala v rozhovore pre AP.


Tagy: Michael Phelps Julia Jefimovová Lilly Kingová

Zdroj:
TASR
Foto:
delfi.lt

DISKUSIA