V roku 1984 mali striebro hneď štyria: Traja medailisti na jednom stupni nie je nič výnimočné

Traja strieborní na motýľkarskej stovke: Maďar Laszlo Cseh, Michael Phelps z USA a Chad Le Clos z Juhoafrickej republikyTraja strieborní na motýľkarskej stovke: Maďar Laszlo Cseh, Michael Phelps z USA a Chad Le Clos z Juhoafrickej republiky Zdroj: SITA

RIO DE JANEIRO - Odovzdávanie medailí po motýľkarskej stovke bolo netradičné. Z najvyššieho stupienka sa usmieval Singapurčan Joseph Schooling, na striebornom však nestál jeden plavec, ale hneď traja. Američan Michael Phelps, Juhoafričan Chad le Clos a Maďar László Cseh dohmatli v rovnakom čase, 75 stotín za Schoolingom a každému zavesili na krk striebornú medailu. Bronzový stupienok preto ostal prázdny.

Na olympijských hrách v Riu de Janeiro možno netradičný obraz, ale v športovej histórii nič nové. Podľa športového historika Billa Mallona sa v minulosti stalo 20-krát, že sa viacerí športovci postavili na niektorý zo stupienkov. Do úvahy nebral športy, v ktorých sa rozdáva v súlade s pravidlami viac bronzových medailí. V roku 1984 v Los Angeles získali v mužskom preskoku striebro hneď štyria športoví gymnasti. Za Číňanom Lou Jünom skončili jeho krajan Li Ning, Američan Mitchell Gaylord a Japonci Kodži Gušiken a Šin-dži Morisue. Vtedy sa však hodnotilo desiatkovým systémom a rozhodcovia nemali veľa možností pri bodovaní.

Na zimných olympijských hrách 1968 v Grenobli sa zasa v časom merateľnej disciplíne stalo naposledy, aby skončili na niektorom z medailových miest hneď traja pretekári. Vtedy sa však čas meral len na desatiny sekundy, nie na stotiny či dokonca tisícina ako teraz. V rýchlokorčuľovaní na 500 m vyhrala v Grenobli Ľudmila Titovová zo ZSSR, za ňou skončili zhodným časom tri Američanky Jenny Fishová, Dianne Holumová a Mary Meyersová.

Delené pozície sú v letných športoch najčastejšie v skoku do výšky a o žrdi. Pred štyrmi rokmi v Londýne žiadne kritérium nerozhodlo o jednom bronzovom medailistovi v skoku do výšky a získali ho Katarčan Mutaz Essa Baršim, Kanaďan Derek Drouin a Brit Robert Grabarz.