VIDEO Z okuliarnatého školáka olympijský víťaz: Idol Phelps naštartoval rozprávkový príbeh

Michael Phelps gratuluje Josephovi Schoolingovi k zlatej medaileMichael Phelps gratuluje Josephovi Schoolingovi k zlatej medaile Zdroj: SITA

RIO DE JANEIRO - Pred ôsmimi rokmi, keď sa americkí plavci zastavili v Singapure na sústredení pred cestou na olympijské hry v Pekingu, ulovil Joseph Schooling ako okuliarnatý školák autogram a spoločnú fotografiu s Michaelom Phelpsom.

Zážitok zo stretnutia s plaveckou hviezdou ho motivoval v športovej kariére natoľko, že v Riu dokázal svoj vzor poraziť na trati 100 metrov motýlik, na ktorej Phelps usiloval o štvrté zlato za sebou a celkovo 23. najcennejší kov.

Michael Phelps a okuliarnatý Galéria fotiek (11) Zdroj: straitstimes.com

Po pretekoch však bolo zrejmé, že sa s rolou jeho nástupcu ešte nesžil. Keď sa ho jeden z novinárov na tlačovej konferencii opýtal, aké to je stať sa najlepším motýlkárom na svete, Schooling váhal a pohľadom hľadal vedľa sediaceho Phelpsa. "To je na teba, brácho, na mňa nepozeraj," reagoval najúspešnejší olympionik všetkých čias, ktorý skončil v poslednom individuálnom preteku svojej kariéry na delenom druhom mieste s dvoma súpermi.

Napriek tomu bol ako obvykle v centre pozornosti reportérov. "Pýtať by ste sa mali hlavne Joea," nabádal novinárov. "Ten chlapec práve vyhral zlato. Opýtajte sa jeho."

Ale aj keď sa rozhovoril Schooling, tiež sa hovorilo o Phelpsovi. "Nebyť Michaela, sotva by som tu takto bol. Odmalička som chcel byť ako on. Želal som si vyhrať a Michael na tom má veľkú zásluhu, pretože kvôli nemu som sa snažil zlepšovať," uviedol dvadsaťjedenročný plavec, ktorého Phelpsove úspechy inšpirovali k tomu, aby presídlil za tréningom do USA, kde študuje a preteká na univerzite v Texase.

Hoci sa po bronze na minuloročných majstrovstvách sveta tentoraz postavil na najvyšší stupeň, nepovažuje sa v disciplíne motýlik za číslo 1. "Je to moja prvá zlatá medaila, nemám ich 22 alebo 23," uviedol prvý singapurský olympijský víťaz v histórii.

Životný úspech mu vyniesol nielen náhlu slávu, ale aj značné imanie. Jeho vlasť totiž motivuje svojich športovcov zrejme najvyššou odmenou za olympijské zlato, ktorá činí rovný milión singapurských dolárov (cca viac ako 665 tisíc eur).

Joseph Schooling so zlatou Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 11
Viac o téme: Michael Phelps Joseph Schooling
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články