FOTO Rio napísalo najkrajší olympijský príbeh: Za tento skutok prišla poriadna odmena

Doráňané Nikki Hamblin a Abbey D'Agostino sa spoločnými silami dostali do cieľa
Doráňané Nikki Hamblin a Abbey D'Agostino sa spoločnými silami dostali do cieľa

RIO DE JANEIRO - Olympiáda v Riu priniesla ďalší dôkaz, o čom toto podujatie skutočne je. Nie vždy je to iba o súťaživosti. V tejto rozprávke zvíťazil duch fair-play nad časom v cieli. Po spoločnej kolízii už bolo jasné, že ani jedna z nich neskončí medzi najlepšími. V takýchto pretekoch rozhodujú desatiny sekúnd. Tento hendikep už bol skrátka neprekonateľný.

Aj keď šanca na prvenstvo bola nulová, olympijskú trať treba aspoň dokončiť. Veď je to predsa udalosť, na ktorú sa športovci pripravovali štyri roky.

Pretekárka z Nového Zélandu Nikki Hamblinová spadla v priebehu pretekov na 5000 metrov. Nechtiac so sebou stiahla aj Američanku Abbey D’Agostinovú. Do cieľa ostávalo ešte približne dvetisíc metrov. D’Agostinová sa dostala na nohy takmer okamžite, no namiesto toho, aby pokračovala v behu, rozhodla sa pomôcť svojej súperke. Tá mala po páde na rameno slzy v očiach. Hoci mala 24-ročná Američanka zranenú nohu, rozhodla sa preteky dokončiť. Spoločne s o štyri roky staršou olympioničkou si vzájomne pomáhali, aby boli schopné dobehnúť do cieľa. 

"Vstávaj, musíme to predsa dokončiť," povedala D’Agostinová, čo Hamblinovú dostalo opäť na nohy: "Hej, hej, máš pravdu. Je to predsa olympiáda. Musíme to dokončiť."

Hamblinová sa v cieli rozhovorila, čo pre ňu vlastne súperka urobila: "To dievča je stelesnením olympijského ducha. Nikdy predtým som ju nestretla a ona urobila niečo takéto. Chápete to? A ona urobí niečo takéto. Je to úžasná žena. Sama bola dosť nepekne zranená, no i tak mi pomohla. Neskôr som ja pomáhala jej. Na ten moment nikdy nezabudnem. Keď sa ma niekto o dvadsať rokov opýta, čo sa stalo v Riu, toto je môj príbeh. Ona je môj príbeh."

Hoci obe spadli, dostali miestenku do finále, ktoré je na programe v piatok. Organizátori takto odmenili ich ukážku správania sa v duchu fair-play.


Tagy: Nikki Hamblinová Abbey D'Agostinová

Zdroj:
sportky - Rendek
Foto:
independent.co.uk

DISKUSIA