Vlček s Tarrom sa prebojovali až do finále: Slovenský dvojkajak zabojuje o medailu

Erik Vlček a Juraj TarrErik Vlček a Juraj Tarr Zdroj: TASR

RIO DE JANEIRO - Pôvodne to bola len zbytočná záťaž, ktorej sa chceli slovenskí rýchlostní kanoisti na olympiáde zbaviť. Začali to však riešiť príliš neskoro a tak Erik Vlček a Juraj Tarr museli štartovať aj v "kádvojke" na 1000 m trati. Poňali to ako dobrý tréning pred svojou hlavnou disciplínou, no na ich prekvapenie sa prebojovali až do A-finále.

Majstrom sveta spred dvoch rokov K2 v tejto sezóne vôbec nešla. V lodi nevedeli nájsť pohodu a napriek viacerým zmenám výsledky neprišli. Preto sa začiatkom júla rozhodli, že si disciplínu z programu olympiády vyškrtnú. "Keď sme sa na ňu chceli vykašlať, bolo už neskoro. Boli sme prihlásení a museli sme štartovať, inak by nás diskvalifikovali. Takže loď sme poslali, prišli sme sem a dúfali sme v taký malý zázrak. Že keď nám tento Ježiš, čo sa tu týči, dopraje, tak to vyjde," povedal Vlček.

Možno im naozaj zapriala monumentálna socha Krista, dominanta mesta, a možno to bola súhra okolností - ich skúseností, dobrej fyzickej prípravy a výkonov ostatných lodí, no slovenskí reprezentanti sa bez problémov prepádlovali až do finále. "Vôbec sme na to netrénovali. Dnes sme si v rozjazde len oťukali trať a nebolo to príliš dobré. Ani v semifinále. No keď sme už štartovali, tak sme si povedali, že to nevzdáme bez boja. Dali sme do toho všetky naše skúsenosti a zúročili všetky tréningy. Nakoniec to stačilo na postup do finále," pokračoval Vlček.

V ňom si ale už veľké šance nedávajú. "Prvé tri priečky sú asi jasné. Pobijú sa o ne Nemci, Srbi a Austrálčania, pre všetkých je to hlavná disciplína. My s nimi nemôžeme súperiť. No pokiaľ nám bude všetko sedieť, môže z toho byť pekný výsledok."

Ich dominantou a prioritou v Riu je štvorkajak spolu s mladíkmi Tiborom Linkom a Denisom Myšákom. Kvarteto si vybojovalo tituly na vlaňajších MS i tohtoročných ME a patrí medzi favoritov na medailu aj v Riu. Preto je otázne, či skúsenejšej dvojici neuberie K2-ka potrebné sily. Vlček si to nemyslí: "Je to pre nás iba taký dobrý tréning. Dnes sme si potrénovali a zajtra si dáme zase do tela. Predsa len, sme tu už týždeň a pol a pre zlé počasie nebola tá príprava najlepšia. Síce si udržujeme kondíciu, no to maximálne zaťaženie nám chýbalo."

Doplnil ho aj Tarr: "Nie je to naša priorita. Ak vo finále skončíme na ôsmom mieste, nič sa nedeje. Ani keby sme dnes nepostúpili. Sme super naladení, našou prioritou je štvorkajak a na ten sa sústredíme." Keď však už postúpili do semifinále aj v druhej disciplíne, svoju kožu zadarmo nepredajú: "Síce bez tréningu, ale nechceli sme to pustiť bez boja. Nakoniec to vyšlo a uvidíme, čo prinesie finále," dodal.

Muži - K2 1000 m - II. semifinále (prvé 3 lode do finále): 1. Emanuel Silva, Joao Ribeiro (Portug.) 3:18,099 min, 2. Ričardas Nekriosius, Andrej Olijnik (Lit.) 3:18,526, 3. Erik Vlček, Juraj Tarr (SR) 3:19,372 

Účastníci finále: Nemecko a Srbsko (postúpili priamo z rozjázd), Austrália, Portugalsko, Taliansko, Litva, Maďarsko, Slovensko (postúpili zo semifinále)

Viac o téme: Juraj Tarr Erik Vlček
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy