Experiment sa zmenil na rozprávkové jazdy s medailami: Treba makať, nič nie je zadarmo!

Slovenskí reprezentanti v rýchlostnej kanoistike, zľava: Erik Vlček, Tibor Linka, Denis Myšák a Juraj TarrSlovenskí reprezentanti v rýchlostnej kanoistike, zľava: Erik Vlček, Tibor Linka, Denis Myšák a Juraj Tarr Zdroj: SITA

RIO DE JANEIRO - Chvalabohu, vyšlo to na medailu, odfúkol si Štefan Viszlay po striebornej jazde štvorkajaka v slovenských farbách na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Pred vyše rokom práve na podnet tohto bývalého československého reprezentanta si sadli do spoločnej lode tridsiatnici Erik Vlček a Juraj Tarr s "mladými puškami" Denisom Myšákom a Tiborom Linkom. Prvotný experiment sa zmenil na rozprávkové jazdy ovenčené medailami z vrcholných podujatí. Zlato z majstrovstiev sveta, zlato a striebro z majstrovstiev Európy a teraz olympijské striebro z Ria.

"Na Nemcov chlapci nemali, ale urobili maximum, čo mohli. Druhé miesto je krásne, kto by to nebral. Najmä po rozjazdách by sme to brali všetkými desiatimi. Ak si túto striebornú medailu rozoberieme z pohľadu toho, aká sme malá krajina a aké máme možnosti, toto je obrovský výsledok. Zdolali sme aj Maďarov, čo je tradične silná kajakárska veľmoc," skonštatoval Viszlay na margo finálovej jazdy v K4 na 1000 m. 

Na dvojgeneračnom štvorkajaku si najviac cení poctivý tréningový prístup, ktorý kvituje najmä u mladšieho dua. "Dávam všetkým za príklad Myšáka a Linku, ktorí tvrdo na sebe pracujú a aj preto teraz majú medailu z olympijských hier. V tomto športe platí, že treba makať, lebo nič nie je zadarmo," skonštatoval Viszlay, spoločne s Attilom Szabóom šiesty v K2 na 1000 m na MS 1985 v belgickom Mechelene. 

Keď sa dnes 34-ročný Erik Vlček pred 14 rokmi v Seville tešil z prvej zlatej medaily na majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike, o 14 rokov mladšia dvojica Myšák a Linka s týmto športom iba začínala. Ako priznali ešte vlani po návrate zo zlatého šampionátu v Miláne mladší členovia slovenskej K4, ani v najtajnejšom sne si nepredstavovali, že raz budú s mnohonásobnými majstrami sveta sedieť v jednej lodi. 

"Sme im veľmi vďační, že sme vďaka ich ponuke mohli prežiť krásny sen. Tešiť sa nielen zo zlatej medaily, ale aj miestenky na budúcoročnú olympiádu. To je naozaj senzačný výsledok, niečo, čím sme kajakárskemu svetu vyrazili dych," povedal pred rokom po návrate z MS v Miláne Linka. Teraz po striebornom zásahu v Lagúne Rodriga de Freitasa v Riu de Janeiro doplnil: "Málokedy sa stane, aby si športovec v mojom veku osladil olympijský debut medailou. Ďakujem veľmi pekne za to aj našim ´starým´ v lodi. Verím, že nám ešte pár rokov poslúži zdravie, aby sme spolu mohli nadviazať aj na ďalších veľkých podujatiach na doterajšie úspechy." 

Od roku 2004 sa na olympijských hrách stalo iba raz, že slovenská "káštvorka" nedoniesla domov medailu. Pred štyrmi rokmi v Londýne skončili Slováci na 6. mieste, keď sa na poslednú chvíľu menila zostava a skúseným harcovníkom Vlčekovi s Tarrom sa v očiach zaleskli slzy. Štyri roky predtým v Pekingu vybojovali Slováci striebro, v Aténach 2004 brali bronz. 

"Chlapci dosiahli krásny výsledok. Celé finále išli veľmi pekne. Škoda, že Nemci chytili fantastickú formu, tých sa nemohli držať. Česi na nich dobiedzali, ale naši si záver kontrolovali. Skvelý výsledok. Klobúk dolu pred Erikom Vlčekom, ktorý to ťahal ešte s nami. O to lepšie, že pribrali do posádky dvoch mladých chalanov, ktorí priniesli do káštvorky novú energiu," pochválil svojich nástupcov Richard Riszdorfer, ktorý sedel v medailových štvorkajakoch v rokoch 2004 aj 2008. 

Najstarším členom aktuálnej K4 je 37-ročný Juraj Tarr. Práve on však krátko po finále v Riu povedal, že by rád potiahol až do najbližších olympijských hier, čiže do Tokia 2020. "Každým rokom je kanoistika náročnejšia, pribúdajú ďalší kvalitní súperi. Prežívam veľkú radosť z tejto medaily. Toto striebro je zrejme môj najväčší úspech," skonštatoval štvornásobný majster sveta Tarr. 

Viac o téme: Juraj Tarr Erik Vlček Denis Myšák Tibor Linka Štefan Viszlay
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy