Krajiny odmeňujú olympijských víťazov: Neskutočné prachy alebo len plyšáci

Neymar oslavuje zlato so spoluhráčmi
Neymar oslavuje zlato so spoluhráčmi

RIO DE JANEIRO - V Riu de Janeiro bolo rozdelených 306 zlatých medailí. Na pohľad sú všetky rovnaké, zlata je v každej za 600 dolárov, ale ich hodnota sa v jednotlivých krajinách veľmi líši. Niektorí víťazi dostanú desiatky miliónov, iným sa skráti vojenská služba, niektorým je odmenou len hymna zahraná na ich počesť a potlesk fanúšikov. Česká republika je s 65-tisíc eurami za zlato niekde uprostred spektra.

Napríklad Briti tradične žiadne odmeny za olympijské medaily nemajú. Ich motiváciu to však nijako neznižuje. Hry v Riu pre nich boli najúspešnejšie v novodobej histórii. 67 medailí bolo o dve viac ako pred štyrmi rokmi doma v Londýne, čo sa zdalo byť neprekonateľné. Viac cenných kovov získali len v roku 1908 tiež v Londýne, tam ale bol svetový šport ešte v plienkach a jeho britskí priekopníci nemali skoro žiadnu konkurenciu.

Len o česť na hrách bojujú napríklad Nóri, Chorváti a Švédi, ktorí dostávali v Riu iba plyšových maskotov hier rôznych veľkostí v závislosti na lesku medaily.

Naopak najväčší "balík" si z Ria odviezol športovec, ktorého väčšina divákov ani nezaznamenala. Vzpieračka Hsu Šu-čching z Taiwanu za triumf v kategórii do 53 kilogramov dostala v prepočte 815-tisíc eur. Viac ako 740-tisíc eur zarobil singapurský plavec Joseph Schooling. Stačila mu k tomu "maličkosť" - poraziť neporaziteľného Michaela Phelpsa. Krajina, ktorá je podľa hrubého domáceho produktu na hlavu na treťom mieste na sveta za Katarom a Luxemburskom, si lukratívne odmeny môže dovoliť.

Hostiteľská krajina vypísala 11-tisíc dolárov za medailu, či už mala akúkoľvek hodnotu. Výnimku mali futbalisti, za zlato dostal každý člen tímu sto tisíc dolárov, z čoho je jasné, ktorú medailu si Brazílčania priali najviac.

Niektoré odmeny majú kurióznu podobu. Iránci dostávajú zlaté mince za 75 000 eur a k tomu zlaté topánky vážiace jeden kilogram. V Kazachstane za medaily rozdávajú byty, od 3 + 1 za zlato po garsónku za bronz. V Kórei olympijským víťazom skrátili povinnú vojenskú službu z dvoch rokov na štyri týždne. Rumuni majú zaistenú doživotnú rentu.

Krajiny, ktoré zbierajú veľa medailí, za odmeny toľko neutrácajú. Američania, ktorí mali na hrách vôbec najúspešnejšiu výpravu, dostávajú za zlato 26-tisíc eur. V Spojených štátoch sa vedú diskusie o tom, či by odmeny nemali byť oslobodené od daní. Návrh v Kongrese zatiaľ neprešiel, a tak Phelps za svoju medailovú žatvu odvedie viac ako 50 tisíc dolárov.

Nemci majú za zlato 20-tisíc eur, Číňania 27-tisíc, Francúzi 50-tisíc, Rusi 53-tisíc a Taliani 150-tisíc.


Tagy: Brazília Neymar Joseph Schooling

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA

DISKUSIA