Krajiny odmeňujú olympijských víťazov: Neskutočné prachy alebo len plyšáci

Neymar oslavuje zlato so spoluhráčmiNeymar oslavuje zlato so spoluhráčmi Zdroj: SITA

RIO DE JANEIRO - V Riu de Janeiro bolo rozdelených 306 zlatých medailí. Na pohľad sú všetky rovnaké, zlata je v každej za 600 dolárov, ale ich hodnota sa v jednotlivých krajinách veľmi líši. Niektorí víťazi dostanú desiatky miliónov, iným sa skráti vojenská služba, niektorým je odmenou len hymna zahraná na ich počesť a potlesk fanúšikov. Česká republika je s 65-tisíc eurami za zlato niekde uprostred spektra.

Napríklad Briti tradične žiadne odmeny za olympijské medaily nemajú. Ich motiváciu to však nijako neznižuje. Hry v Riu pre nich boli najúspešnejšie v novodobej histórii. 67 medailí bolo o dve viac ako pred štyrmi rokmi doma v Londýne, čo sa zdalo byť neprekonateľné. Viac cenných kovov získali len v roku 1908 tiež v Londýne, tam ale bol svetový šport ešte v plienkach a jeho britskí priekopníci nemali skoro žiadnu konkurenciu.

Len o česť na hrách bojujú napríklad Nóri, Chorváti a Švédi, ktorí dostávali v Riu iba plyšových maskotov hier rôznych veľkostí v závislosti na lesku medaily.

Joseph Schooling so zlatou Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA

Naopak najväčší "balík" si z Ria odviezol športovec, ktorého väčšina divákov ani nezaznamenala. Vzpieračka Hsu Šu-čching z Taiwanu za triumf v kategórii do 53 kilogramov dostala v prepočte 815-tisíc eur. Viac ako 740-tisíc eur zarobil singapurský plavec Joseph Schooling. Stačila mu k tomu "maličkosť" - poraziť neporaziteľného Michaela Phelpsa. Krajina, ktorá je podľa hrubého domáceho produktu na hlavu na treťom mieste na sveta za Katarom a Luxemburskom, si lukratívne odmeny môže dovoliť.

Neymar sa raduje zo Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA

Hostiteľská krajina vypísala 11-tisíc dolárov za medailu, či už mala akúkoľvek hodnotu. Výnimku mali futbalisti, za zlato dostal každý člen tímu sto tisíc dolárov, z čoho je jasné, ktorú medailu si Brazílčania priali najviac.

Niektoré odmeny majú kurióznu podobu. Iránci dostávajú zlaté mince za 75 000 eur a k tomu zlaté topánky vážiace jeden kilogram. V Kazachstane za medaily rozdávajú byty, od 3 + 1 za zlato po garsónku za bronz. V Kórei olympijským víťazom skrátili povinnú vojenskú službu z dvoch rokov na štyri týždne. Rumuni majú zaistenú doživotnú rentu.

Michael Phelps Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA

Krajiny, ktoré zbierajú veľa medailí, za odmeny toľko neutrácajú. Američania, ktorí mali na hrách vôbec najúspešnejšiu výpravu, dostávajú za zlato 26-tisíc eur. V Spojených štátoch sa vedú diskusie o tom, či by odmeny nemali byť oslobodené od daní. Návrh v Kongrese zatiaľ neprešiel, a tak Phelps za svoju medailovú žatvu odvedie viac ako 50 tisíc dolárov.

Nemci majú za zlato 20-tisíc eur, Číňania 27-tisíc, Francúzi 50-tisíc, Rusi 53-tisíc a Taliani 150-tisíc.

Viac o téme: Brazília Neymar Joseph Schooling
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy