Príbeh najlepšieho olympionika na planéte: Ruky má dlhšie ako celé telo!

Michael Phelps
Michael Phelps

BRATISLAVA - Génius športu. Aj tak sa dá hovoriť o americkom plavcovi Michaelovi Phelpsovi, ktorý je považovaný na najlepšieho športovca všetkých čias. Nik iný nezískal toľko olympijských kovov ako práve on. Už na troch olympiádach v rade ukázal, že je kráľom bazénov.

Jeho príbeh sa začal, keď mal sedem rokov. Presne vtedy sa začal venovať plávaniu. Dotiahli ho k tomu jeho sestry a fakt, že musel niekde vydať prebytočnú energiu, ktorou prekypoval. Keď bol v šiestej triede, diagnostikovali mu poruchu pozornosti a hyperaktivity. 

Keď mal Phelps desať rokov, stal sa národným rekordérom vo svojej vekovej kategórii na sto metrov motýlik. Nikoho neprekvapí, že podobných rekordov postupom času iba pribúdalo. Ešte aj teraz je majiteľom dvanástich vekových rekordov, ktoré neboli doposiaľ prekonané. 

Príbeh ako z rozprávky. Phelpsov raketový štart kariéry vyústil do kvalifikácie na olympiádu v roku 2010 v Sydney. Stal sa tak najmladším mužským olympionikom americkej plaveckej výpravy za posledných 68 rokov. Síce sa mu nepodarilo získať medailu, no v tak mladom veku dosiahol obrovský úspech. Dostal sa do finále dvesto metrov motýlik a obsadil solídne piate miesto. 

Už o štyri roky neskôr si na olympiáde v Aténach siahol na zlato. A nie raz. Vo veľmi rýchlom slede sa zúčastnil ôsmich pretekov, v ktorých získal až šesť zlatých medailí a dve bronzové.

Okrem zastávok na olympiádach dominoval rok čo rok na rôznych podujatiach, kde zbieral jeden triumf za druhým. Tento zoznam by nemal konca. V roku 2008 mal namierene do Pekingu a zo sebou si zobral aj brilantnú formu. Konkurencia nemala šancu, Phelps bol skrátka o triedu lepší než všetci ostatní. Z ôsmych pretokoch vyhral všetky. Na siedmych z nich vytvoril nový svetový rekord, na jedných nový olympijský rekord. Ďalšie štyri zlaté a dve strieborné medaily pridal na olympiáde v roku 2012 v Londýne. 

Po Londýne oznámil Phelps koniec svojej aktívnej kariéry. S plávaním už nechcel mať nič spoločné, lenže to mu nevydržalo dlho. V apríli 2014 sa k plávaniu vrátil. V Riu získal ďalších päť triumfov a jedenkrát mu na krk zavesili striebornú medailu. Po tomto úspechu oznámil ďalší koniec kariéry, ktorý už má byť definitívny. 

31-ročný Phelps je držiteľom olympijského rekordu v počte získaných medailí (23) a v počte získaných zlatých medailí v individuálnych pretekoch (13). Osem triumfov na jednej olympiáde nezískal pred ním ešte nikto.

Obrovská športová legenda dodržuje prísny tréning, no svojmu telu dopriava toľko jedla, čo by stačilo klasickej štvorčlennej rodine. Okrem toho sa môže pochváliť obrovským rozpätím rúk, ktoré je väčšie ako on sám. Phelps meria 193 cm, jeho ruky majú rozpätie až dva metre.


Tagy: Michael Phelps

Zdroj:
športky
Foto:
SITA/AP

DISKUSIA