Najúspešnejšia olympiáda ovenčená škandálmi: Prví obvinení už stáli pred súdom
NAIROBI - Keňa sa vystavuje hrozbe neúčasti svojich športovcov na nadchádzajúcich olympijských hrách v 2020 v Tokiu. Minister športu Hassan Wario minulý týždeň krátko po skončení OH 2016 v Riu de Janeiro rozpustil národný olympijský výbor a traja jeho funkcionári sa ocitli vo väzbe.
Doterajší prezident NOV Kip Keino sa zrejme obáva, že by ich mohol nasledovať. Vyhlásil, že Medzinárodný olympijský výbor (MOV) je pripravený v takom prípade siahnuť po sankciách. "Čakajú len na to, či ma uväznia. Keňu potom neminie trest. Nepustia nás na nasledujúce olympijské hry," vystríhal dvojnásobný olympijský víťaz Keino.
Kenská prokuratúra tvrdí, že v olympijskom výbore prišlo ku krádeži športového oblečenia a výstroja pre členov výpravy na OH 2016 od sponzorskej firmy Nike. Viceprezident Pius Ochieng, generálny sekretár Francis K. Paul a vedúci misie Stephen Arap Soi tiež čelia obvineniam, že poskytli akreditácie na podujatie aj neoprávneným osobám. Všetkých prepustili na kauciu, prví dvaja v pondelok predstúpili pred súd. Soi sa ospravedlnil zo zdravotných dôvodov. Medzi zatknutých medzitým pribudol aj jeho zástupca.
Olympiáda v Riu de Janeiro bola pre kenskú výpravu najúspešnejšia v histórii. Športovci tejto africkej krajiny získali šesť zlatých, šesť strieborných a jednu bronzovú medailu, vďaka čomu sa Keňa umiestnila na celkovom 15. mieste v hodnotení krajín.
- Autor: © Zoznam/
- FOTO: citizentv.co.ke
- Zdroj: SITA