Prezident Kiska vyprevadil paralympionikov: Ste nesmiernym vzorom

Vedúci výpravy Samuel Roško, prezident SR Andrej Kiska a paraolympionik Ján Riapoš
Vedúci výpravy Samuel Roško, prezident SR Andrej Kiska a paraolympionik Ján Riapoš

BRATISLAVA - Strelkyňa Veronika Vadovičová a cyklista Vladislav Janovjak zložili v utorok v Prezidentskom paláci v mene celej paralympijskej výpravy slávnostný sľub do rúk prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku. Na XV. paralympijských hrách v Riu de Janeiro (7.-18. septembra) sa predstaví dokopy 29 slovenských športovcov.

Vadovičová s Janovjakom predniesli prítomným slávnostný sľub: "V mene členov Slovenskej republiky sľubujeme, že na XV. paralympijských hrách Rio 2016 budeme rešpektovať a dodržiavať paralympijskú chartu, etické princípy športu a pravidlá, ktorými sa tieto hry riadia. Budeme súťažiť bez dopingu, v duchu fair play a budeme vzorne reprezentovať Slovenskú republiku. Tak sľubujeme."

      
"Je pre mňa veľkou cťou, že Vás môžem trochu symbolicky odprevadiť na ceste do Ria. Olympijské hry sú sviatkom športu. Niet väčšej oslavy športu, ako sú olympijské hry. Máme rôzne majstrovstvá, ale tým najväčším sviatkom sú olympijské hry. Paralympijské hry sú aj symbolom niečo iného, sú takým symbolom boja. Sú symbolom toho, že niekto napriek nepriazni osudu je ochotný ísť a bojovať. To si zaslúži našu nesmiernu úctu. Ste nesmiernym vzorom pre desiatky tisíce ľudí s postihnutím, ste nesmiernym vzorom toho, že sa to dá. Treba sa postaviť a ísť bojovať. Ste aj vzorom pre nás ostatných, že človek vie skutočne bojovať so svojím osudom a vie bojovať s ním úspešne. Chcem vysloviť slová uznania vašim rodinným príslušníkom, trénerom, lekárom, masérom a všetkým tým, bez ktorých by asi vaše úspechy nebolo možné dosiahnuť. Prajem vám veľa úspechov, dobre vytýčených cieľov, veľa sĺz šťastia. Keď to aj nevyjde, tak aby to, čo ste už teraz dokázali, bolo pre vás nesmiernym zadosťučinením. Za to všetko si zaslúžite našu obrovskú úctu. Prajem vám veľa zdaru," povedal vo svojom príhovore prezident SR Andrej Kiska. 
      
Aj napriek miernej nervozite, dokázala slovenská strelkyňa zvládnuť svoju úlohu na jednotku. "Vôbec som to nečakala. Uvidíme, čo ma potom čaká. Išla som síce sebaisto, ale napokon pred takým davom, prezidentom, to nakoniec nedopadlo podľa mojich predstáv. Dúfam, že sa to nebude opakovať v Riu," povedala s úsmevom Vadovičová.
      
Prezident SR následne odovzdal členom slovenskej výpravy pamätné plakety s vlastným menom. Na pôde Prezidentského paláca premiérovo zaznela aj paralympijská hymna k Riu "Orli bez krídel".

Zoznam slovenských športovcov na PH 2016 v Rio de Janeiro (28 zdravotne znevýhodnených + 1 pilot cyklistického tandemu):

ATLETIKA (2): Adrián Matušík, Marián Kuřeja

BOCCIA (7): Jakub Nagy, Lenka Ďurdinová, Róbert Mezík, Tomáš Král, Róbert Ďurkovič, Michaela Balcová, Samuel Andrejčík 

CYKLISTIKA (5): Vladislav Janovjak, Ján Gallik (pilot tandemu), Jozef Metelka, Anna Oroszová, Patrik Kuril 

JAZDECTVO (1): Katarína Jobbágyová

LUKOSTREĽBA (2): Peter Kinik, Marcel Pavlík

PLÁVANIE (1): Karina Petrikovičová 

STOLNÝ TENIS (7): Ján Riapoš, Rastislav Revúcky, Martin Ludrovský, Alena Kánová, Peter Mihálik, Miroslav Jambor, Richard Csejtey

STREĽBA (3): Veronika Vadovičová, Radoslav Malenovský, Jozef Široký

TLAK NA LAVIČKE (1): Marek Kamzík


Tagy: Andrej Kiska

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA