Rio si pripravilo poriadnu špecialitu: Medaily v sebe ukrývajú užitočné prekvapenie

Ilustračné foto
Ilustračné foto

RIO DE JANEIRO - Každá z 1642 medailí pre Hry XV. paralympiády, 877 zlatých, 876 strieborných a 889 bronzových má vo svojom vnútri oceľové guľôčky, ktoré umožnia znevýhodneným športovcom identifikáciu hodnoty kovu podľa intenzity zvuku. Bronzové medaily majú v sebe 16 guľôčok, strieborné 20 a zlaté 28. Vydávajú teda najhlasnejší zvuk. Zároveň je na nich nápis Brailovým písmom: "Rio 2016 Paralympic Games".

Premiérovo sú medaily v strede o niečo hrubšie ako na okrajoch. Názov podujatia, pre ktoré sú jednotlivé kovy určené, je vyrytý pozdĺž vonkajšieho okraja. Každá medaila váži až 500 gramov a obsahuje kresbu v tvare semien, čo symbolizuje odvahu, vytrvalosť a rozvoj športovcov. 

Slovákov odprevadili do Ria nová hymna, známka aj maskot Parádko 

Slovenskú výpravu bude na PH 2016 sprevádzať maskot Parádko. Rovnako ako jeho predchodcovia (tigrík Tigi, vtáčik Fubi, dráčik Drago, sobík Bobo, kocúr Tomi a vločka Snežko) sa zrodil vo výtvarnej súťaži prof. Karola Ondreičku, autorom víťazného návrhu je Dávid Žiga zo Špeciálnej základnej školy v Spišskom Štiavniku. Maskot má Slovákom pri bojoch o medaily dodávať silu, rýchlosť a odvahu. Pred odchodom do Ria sa do obehu dostala aj nová známka, na ktorej je znázornený stolný tenis ako najúspešnejší paralympijský šport na Slovensku spolu s dominantou brazílskeho letoviska - sochou Krista Spasiteľa. Nová je aj hymna určená pre slovenskú výpravu s názvom Orli bez krídel. Ide o remake pesničky Karneval od Štefana Skrúcaného a Miroslava Nogu. Autorom pôvodného aj nového textu je Stanislav Gurka. 

Najstarším slovenským športovcom sedemdesiatnik Jozef Široký 

Rozdiel až 51 rokov je medzi najstarším a najmladším športovcom v slovenskej výprave na PH 2016. Kým hráč boccie Samuel Andrejčík má len 19 rokov až v Riu oslávi okrúhlu dvadsiatku (nar. 10. septembra 1996), tak strelec Jozef Široký v decembri 2015 dosiahol sedemdesiatku. V tíme SR je až 27 telesne znevýhodnených športovcov a len dvaja reprezentanti zrakovo znevýhodnení. Sú nimi plavkyňa Karina Petrikovičová a cyklista Vladislav Janovjak. Najvyššími športovcami SR sú atléti Adrián Matušík a Marián Kuřeja (obaja majú po 198 cm), najnižšou je strelkyňa Veronika Vadovičová (148 cm). 


Tagy: Slovensko

Zdroj:
SITA
Foto:
europe.etbtravelnews.com

DISKUSIA