VIDEO Fantastický obrat slovenského majstra: Nitra je blízko vysnívaného úspechu!

Judd Blackwater z HK Nitra (vľavo) a brankár Matěj Machovský Judd Blackwater z HK Nitra (vľavo) a brankár Matěj Machovský Zdroj: SITA

PLZEŇ - Hokejisti HK Nitra zvíťazili vo svojom treťom zápase v J-skupine Ligy majstrov na ľade českého tímu HC Škoda Plzeň 4:2.

Slovenský majster už v 9. minúte prehrával 0:2, no tromi gólmi v druhej časti otočil skóre. Nitrania zdolali Plzeň aj v druhom vzájomnom zápase a spravili významný krok za postupom zo skupiny. Účinkovanie v J-skupine uzavrú domácim zápasom proti nórskemu Stavangeru, ktorý je na programe v utorok 6. septembra v Nitra aréne.

Vlažný úvod bez zaujímavých momentov ukončil úvodný gól. Po jednoduchej akcii našiel obranca Plzne Kadlec strieľanou prihrávkou veterána Kratěnu a ten nasmeroval puk za Valentov chrbát - 1:0. Domácim narástla sebaistota, viac sa tlačili do ofenzívy a rýchlo strelili aj druhý gól. V 9. minúte potrestal vylúčenie Versteega kanonier Kubalík strelou bez prípravy. Nasledovala séria vylúčení na oboch stranách, ktorá rozhodila domácich hráčov. V 16. minúte dostal trest do konca zápasu Kubalík a hostia vycítili šancu.

V 24. minúte v presilovke presne namieril Laliberté a rozjasal skupinu nitrianskych fanúšikov. O dve minúty Nitranom vyšiel brejk dvoch proti jednému, pri ktorom Macík pripravil pozíciu Štefankovi a ten vyrovnal na 2:2. Opäť sa začalo na ľade iskriť, pribudlo aj šarvátok a hra sa často kúskovala. Domáci sa nevedeli dostať do tempa z prvej tretiny a ešte do druhej prestávky inkasovali aj tretíkrát. V 35. minúte našiel Slovák elegantnou prihrávkou spoza bránky Lalibertého a ten upravil na 2:3.

V tretej tretine ubudlo vylúčených a tímy menej riskovali. Nitrania sa sústredili na defenzívu a svoje ambície potvrdili aj dvomi ubránenými oslabeniami. Domáci vrhli od 50. minúty všetky sily do útočenia a Valent bol v častej permanencii. Nitriansky brankár udržal nádej na víťazstvo aj v 54. minúte, keď zmaril veľké príležitosti Kracíka aj Svobodu. Domáci v závere skúsili aj hru so šiestimi hráčmi podporenú presilovou hrou, ale vyrovnať nedokázali. Naopak, Paukovček ďalekonosnou strelou do prázdnej bránky spečatil triumf Nitranov.

HC Škoda Plzeň - HK Nitra 2:4 (2:0, 0:3, 0:1)
Góly: 5. Kratěna (T. Svoboda, Kadlec), 9. D. Kubalík (Indrák, Stach) - 24. Laliberté (Blackwater, Milam), 26. Štefanka (Macík), 35. Laliberté (Blackwater, Slovák), 60. Paukovček (Macík).

Rozhodovali: Bauer (Nem.), Pešina – Brejcha, Suchánek (všetci ČR), vylúčení: 6:13 na 2 min., navyše Kubalík 5+DKZ za hrubosť, Lev 10 min. nap. hlavy a krku, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 4058 divákov.

HC Škoda Plzeň: Machovský - Pulpán, Čerešňák. Sklenička, Kadlec, Moravčík, Kubka, - Indrák, Kracík, D. Kubalík - T. Svoboda, Kratěna, Stach - N. Johnson, Yellow Horn, Lev - Koreis, Schleiss, F. Suchý

HK Nitra: Valent - Ordzovenský, Milam, Mezei, Rais, König, M. Versteeg - M. Slovák, Laliberté, Blackwater - Kutálek, H. Ručkay, Krištof - Paukovček, J. Štefanka, Macík - Chalupa, Bene, Piačka - Pupák, Bajtek

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): "Do zápasu sme vstúpili výborne, po góle z presilovky sme viedli 2:0. Potom prišli naše vylúčenia a hoci sme prvé oslabenie ubránili, v druhej tretine sme stratili zápas. Potom to už bolo herne zlé z našej strany. V tretej tretine sme stiahli hru na tri útoky, ale nevyužili sme šance. Zápas sa nám už nepodarilo zvrátiť."

Andrej Kmeč (HK Nitra): "Naša prvá tretina, slušne povedané, nebola dobrá. Od druhej tretiny však hráči dali do hry emócie a zrazu to bolo na ľade tak, ako sme chceli hrať. Začali sme lepšie korčuľovať a zápas sa zlomil v presilovkách. Bolo ich veľa, ale ubránili sme ich. Po heroickom výkone v závere sme ustáli domáci tlak a zvíťazili. Veľmi pekne ďakujeme našim fanúšikom, ktorí prišli z veľkej diaľky v hojnom počte."