V šoku zostal aj samotný Djokovič: Nikdy predtým som niečo také nezažil!

Novak Djokovič
Novak Djokovič

NEW YORK - Na postup do semifinále na grandslamovom turnaji je zvyčajne potrebné vyhrať päť zápasov. Svetová tenisová jednotka Novak Djokovič má na tohtoročnom US Open zvláštne privilégium. Súperi sa mu sami pracú z cesty a nedokončujú zápasy proti nemu. Z piatich Srbových súbojov sa hralo do konca iba vo dvoch prípadoch: v 1. kole Djokovič zdolal Poliaka Jerzyho Janowicza 3:1 na sety a v osemfinále Brita Kyla Edmunda 3:0.

V druhom kole Čech Jíří Veselý na zápas vôbec nenastúpil pre zápal v predlaktí na dominantnej ľavej ruke. V treťom kole sa 29-ročný Srb zdržal na kurte len niečo vyše polhodinky, keďže Rus Michail Južnyj odstúpil v prvom sete za stavu 2:4 - natiahol si zadný stehenný sval na ľavej nohe. Aktuálne vo štvrťfinále proti Francúzovi Jo-Wilfriedovi Tsongovi strávil rodený Belehradčan na dvorci niečo vyše 80 minút. Za stavu 6:3, 6:2 a 15:0 v treťom sete sa Tsonga po dvojchybe rozhodol nepokračovať. To už mal zatejpované miesto pod ľavým kolenom, ktoré ho viditeľne limitovalo.

"Je všeobecne veľmi ťažké hrať proti najlepšiemu hráčovi na svete. A keďže som nemal v poriadku koleno, tak zvrátiť vývoj z 0:2 na sety bolo pre mňa nemožné. Bolesť bola silnejšia ako moje odhodlanie. Viem o čo ide, už som toto zranenie mal," skonštatoval Tsonga na tlačovej konferencii po zápase. 

"Súperovi želám skoré uzdravenie. Nič iné sa na to ani nedá povedať. Nie je príjemné prejsť až do štvrťfinále na grandslamovom turnaji a tam to zabaliť po pár setoch. Jo je bojovník, miluje zápasy na veľkých štadiónoch a takýto koniec si rozhodne neželal," uviedol Novak Djokovič podľa portálu BBC. K svojej neobyčajnej ceste do desiateho semifinále v rade v New Yorku doplnil: "Nikdy predtým som niečo také nezažil, aby mi traja súperi vzdali na ceste do semifinále. Tento grandslamový turnaj je v tomto smere unikát. Na druhej strane, cítim, že sa zápas za zápasom zlepšujem a už len jedno víťazstvo a budem vo finále. Mám to dobre rozohrané." 

Na Djokoviča najbližšie čaká ďalší francúzsky tenista Gael Monfils (10.), ktorý vo štvrťfinále vyradil unaveného krajana Lucasa Pouilla 6:4, 6:3, 6:3. Čerstvý tridsiatnik Monfils sa predstaví v semifinále na podujatí veľkej štvorky po vyše ôsmich rokoch a momentálne má zrejme životnú formu. K tradične dobrej defenzíve a pohybu pridal aj trpezlivosť vo výmenách a skvelé podanie. V piatich zápasoch nepustil súperom ani set a do jediného tajbrejku musel ešte v prvom kole proti Luxemburčanovi Gillesovi Mullerovi. "Rád sa pozerám na jeho zápasy. Je jedným z mála hráčov, na ktorého si rád zaplatím lístok, aby som ho mohol vidieť v akcii. Prečo? Vyžaruje z neho charizma. Má radosť z tenisu, hrá ho s úsmevom na tvári," vystrúhal poklonu svojmu najbližšiemu súperovi Djokovič. "Počas celej kariéry ma sprevádzajú zdravotné problémy, ale teraz sa môj stav stabilizoval. Mám o starosť menej a pomáha mi to k lepším výkonom," uviedol Monfils. "Je vo výbornej forme. Skvele sa pohybuje, súpera núti stále urobiť krok navyše. Ak chcete proti nemu zahrať víťazný úder, musí byť perfektný," vystavil ďalší kompliment Monfilsovi tentoraz Pouille. 

Faktom je, že proti Djokovičovi má Monfils na hlavnom tenisovom okruhu tristnú zápasovú bilanciu 0:12. A na US Open s ním prehral už dvakrát - v 1. kole v roku 2005 v piatich setoch 5:7, 6:4, 6:7 (5), 6:0, 5:7 a vo štvrťfinále 2010: 6:7 (2), 1:6, 2:6. Jedinýkrát sa Francúz tešil z triumfu nad Srbom ešte v roku 2004 na turnaji nižšej kategórie Futures v Taliansku. To však mali obaja súperi 17, resp. 18 rokov. 


Tagy: Novak Djokovič Gael Monfils Lucas Pouille

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA