VIDEO Fantastický Sagan opäť ukázal svoju silu: Dokonalým záverom ovládol prestížnu klasiku!

Slovenský cyklista Peter Sagan v dúhovom drese Slovenský cyklista Peter Sagan v dúhovom drese Zdroj: FOTO TASR/AP

QUÉBEC CITY - Slovenský cyklista Peter Sagan sa stal víťazom Grand Prix Cycliste de Québec, jednorazových pretekov v Kanade z kategórie WorldTour. Sagan zaútočil v posledných desiatkach metrov 201,6 km dlhej klasiky a doslova preletel okolo dovtedy vedúceho Kolumbijčana Rigoberta Urána.

Jeho víťazný čas bol 5:07:13 h. Za lídrom Tinkoffu Saganom skončil druhý jeho veľký rival a olympijský šampión z Ria de Janeiro, Belgičan Greg van Avermaet (BMC Racing). Tretí bol Francúz Anthony Roux z tímu FDJ. "Keď som videl v poslednom kilometri pred sebou s náskokom Rigoberta Urána, povedal som si, že sa sústredím na boj o druhé miesto. Bojoval som však do konca, bol tam aj silný protivietor a nakoniec to vyšlo. Som veľmi šťastný a chcem sa poďakovať svojmu tímu za výborne odvedenú prácu. Posledný kilometer do kopca bol veľmi rýchly," povedal Peter Sagan v jednom z prvých interview pre kanadskú televíziu.

Prvé z oboch podujatí, Grand Prix Cycliste de Québec, sa uskutočnilo na mestskom okruhu v Québec City s dĺžkou 12,6 km, na ktorom cyklisti absolvovalo 16 kôl. Na trati boli dve menšie klasifikované stúpania a potom dlhšie v závere pred cieľovou čiarou. O dva dni neskôr sa prakticky ten istý pelotón vydá v ústrety 205,7 km na okruhu v Montreale, tam absolvujú 17 kôl po 12,1 km.

Slovenský cyklista Peter Sagan Galéria fotiek (2) Zdroj: FOTO TASR/AP

Necelých 40 km pred cieľom zaútočila francúzsko-britská dvojica Julian Alaphilippe (Etixx - QuickStep), Luke Rowe (Sky). Utvorili si 15-sekundový náskok a vydržalo im to ani nie 15 km. Potom sa objavil vpredu Slovinec Matej Mohorič (Lampre Merida) a tiež to potiahol nanajvýš k 20 sekundám. Pätnásť kilometrov pred cieľom bol aj jeho únik minulosťou. V stúpaní v predposlednom okruhu sa už vpredu objavil aj Peter Sagan, ale ešte bolo priskoro na útok.

Ďalší pokus o únik predviedol Nemec Paul Voss (Bora-Argon 18), ktorý bol na čele s náskokom 18 sekúnd pri zvonení do posledného okruhu. Neskôr ho vpredu vystriedal Belgičan Oliver Naesen (IAM Cycling), 3,5 km pred páskou bol pelotón opäť pokope a približne na 5.-10. mieste sa pohyboval Sagan. V stúpaní zaútočil opäť Alaphilippe, vyviezol za sebou ďalších dvoch jazdcov. V poslednom kilometri cez nich prešiel Kolumbijčan Rigoberto Urán, ale záver si najlepšie takticky zrežíroval Sagan.

Grand Prix Cycliste de Québec (201,6 km):
1. Peter Sagan (SR) Tinkoff 5:07:13 h, 2. Greg van Avermaet (Belg.) BMC, 3. Anthony Roux (Fr.) FDJ, 4. Alberto Bettiol (Tal.) Cannondale-Dapac, 5. Michael Matthews (Aus.) Orica-BikeExchange, 6. Nathan Haas (Aus.) Dimension Data

Viac o téme: Peter Sagan Grand Prix Cycliste de Québec