Slovenská cyklistika musí riešiť vážny problém: Takýmto štýlom žiadny ďalší Sagan nepríde!

Martin FraňoMartin Fraňo Zdroj: Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk

BANSKÁ BYSTRICA - Napriek tomu, že verejnosť vníma úspechy Petra Sagana a skvelé predstavenie Patrika Tybora na olympijských hrách, slovenská cyklistika tiež zápasí s problémom ako iné športy - lenivá mládež, slabá kondička a problém so sebazaprením sa.

"Bohužiaľ, musím povedať, že pretekári, ktorí prichádzajú z kategórie juniorov a súčasní juniori nie sú výnimka, nie sú na prestup k mužom pripravení. Ani mentálne a ani fyzicky. Súčasná doba je krutá a presadí sa len najsilnejší. Šikovní to pochopia rýchlo a prispôsobia sa. Cesta za úspechom vedie len krutou prácou. Pokiaľ pretekár nemá dostatok sadomasochistických sklonov a nedokáže byť sám na seba neúprosne krutý a nekompromisný, nemá šancu," povedal športový riaditeľ cyklistického tímu Dukly Banská Bystrica Martin Fraňo.

Priznáva, že prestup z kategórie juniorov k mužom je naozaj priepastný. "Mnohí očakávajú obrovské veci, no sú veľmi rýchlo sklamaní. Okamžite sa ukáže v celej svojej nahote ich nesamostatnosť. Dnešní mladí 18-roční ľudia si často nevedia kúpiť ani rožok v potravinách. Vyspelosťou sú na úrovni niekdajších 13-ročných. Nie sú na fungovanie u mužov pripravení fyzicky a hlavne mentálne, čo ich často zlomí, či veľmi rýchlo odradí. Keď niekto príde k mužom s najazdenými 13 000 kilometrami, s nadváhou, so slabou tréningovou morálkou a bez správnych tréningových, regeneračných, stravovacích a denných návykov, jeho plynulé zaradenie medzi mužmi je v podstate nemožné, pokiaľ si to neuvedomí okamžite. Mnohí si to však neuvedomia ani za rok," povedal Fraňo pre cycling-info.sk.

Martin Fraňo Galéria fotiek (2) Zdroj: Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk

Slovensko žije v ére Petra Sagana, no ak sa niečo nestane, podobne ako v hokeji, úspechy sa budú vzďaľovať. "Svoje urobila doba, paradoxne moderné časopisy, internet, reklamy a firmy, ktoré sľubujú zázraky pri použití špeciálneho materiálu, špeciálnych tréningových postupov, špeciálnych bicyklov, kolies, ktoré sľubujú zaručené zlepšenia o xy watov pri menšom úsilí. Bohužiaľ, cyklistika je jeden z najťažších športov na svete. V žiadnom inom športe nemusí športovec toľko dní po sebe absolvovať 5-6 hodinovú záťaž. Práve v tom je krásna, že ten, ktorý si to kruto neodpracuje, si jednoducho úspech nekúpi," opísal Fraňo.

Nechce povedať, že by súčasná mladá generácia bola menej talentovaná, dokonca má lepšie podmienky na prípravu. "Jediným problémom je celková pudingovosť, akási mäkkosť súčasného ľudstva prameniaca už priamo v rodinách. Deti sú rozmaznávané, nie sú pripravené tvrdo pracovať na hraniciach bolesti a utrpenia a nemajú žiadne jasné ciele, rodičia sa ich snažia chrániť od problémov a námahy tak dlho, ako len dokážu," hľadal kľúčový problém. "Len ten, kto dokáže zvládnuť, ba mať priam rád toto utrpenie, sa dokáže stať úspešným," povedal silné slová tréner cyklistov v Dukle Banská Bystrica Martin Fraňo.

Viac o téme: Martin Fraňo
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk
  • Zdroj: športky

Súvisiace články