FIFA so zlatou loptou končí: Anketu o najlepšieho futbalistu planéty čakajú zmeny

Zlatá lopta piatykrát Messimu
Zlatá lopta piatykrát Messimu

PARÍŽ/ZURICH - Po šiestich rokoch končí spoločná anketa Medzinárodnej futbalovej federácie a časopisu France Football s názvom Zlatá lopta FIFA. Obaja usporiadatelia budú znovu udeľovať vlastné trofej pre najlepšieho hráča.

"Naša dohoda v januári vypršala a začiatkom augusta sme France Football oznámili, že ju nepredĺžime," oznámili dnes zástupcovia FIFA agentúre AFP. O tom, ako bude nová anketa futbalovej federácie vyzerať a kto v nej bude hlasovať, sa ešte len rozhodne.

Vo France Football už majú o podobe svojej ankety jasno. "Podrobnosti k 61. ročníku Zlatej lopty budú zverejnené v utorňajšom vydaní časopisu," uviedol magazín na svojom webe.

Francúzsky futbalový časopis začal udeľovať Zlatú loptu v roku 1956 na základe hlasovania novinárov. Najprv bola cena určená pre najlepšieho európskeho hráča a neskôr pre najlepšieho futbalistu pôsobiaceho v Európe. Ako prvý ju získal Angličan Stanley Matthews, v roku 1962 ju dostal Josef Masopust a pred trinástimi rokmi Pavel Nedvěd. Od roku 2007 mohli žurnalisti hlasovať pre hráčov z celého sveta.

FIFA založila vlastnú anketu v roku 1991 a vyhlasovala ju do roku 2009. Hlasovali v nej reprezentačný tréneri a kapitáni.

V spoločnej ankete od roku 2010 rozhodovali hlasy novinárov, trénerov a kapitánov národných mužstiev. Zlatú loptu FIFA získali iba dvaja hráči - štyrikrát Argentínčan Lionel Messi, ktorý je aj súčasným držiteľom ceny, a dvakrát Portugalčan Cristiano Ronaldo.


Tagy: FIFA Zlatá lopta France Football

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA

DISKUSIA