VIDEO Žilina zostane lídrom: Trenčín padol na Myjave, gólové hody v Ružomberku a Trnave

Gólové oslavy futbalistov ŽilinyGólové oslavy futbalistov Žiliny Zdroj: TASR - Erika Ďurčová

ŽILINA - Futbalisti MŠK Žilina zostanú aj po 9. kole na čele najvyššej slovenskej súťaže v sezóne 2016/2017. Zverenci trénera Adriána Guľu zvíťazili v sobotňajšom dueli v domácom prostredí nad FK Senica 4:2 (1:1).

Domáci si chceli po bezproblémovom postupe v pohári pripísať na konto aj druhú výhru v týždni a od úvodu na tom začali pracovať. V 2. minúte vystrelil na Šullu nebezpečne Otubanjo, na druhej strane mal šancu o štyri minúty Ebwelle, ale po strele z diaľky sa kopal iba roh. V 11. minúte však už Škvarka pred bránou pohodlne zakončil peknú kombináciu domácich a Šošoni sa ujali vedenia. Žilinčania mali hru pod kontrolou, ale do vážnejších šancí sa nedostávali. Až v 28. minúte sa Škvarka po Vavrovej dlhej lopte dostal do obrovskej šance, ale Šulla perfektne ľavou nohou vyrazil loptu smerujúcu do brány. V 35. minúte si hostia takmer dali vlastný gól, keď Ebwelleho malú domov vykopával Šulla tesne pred bránkovou čiarou do bezpečia. O dve minúty však Senica vyrovnala, keď Ebwelle našiel centrom zprava pred bránou striedajúceho Mráza, a ten prekonal Volešáka. Na smolu Senice sa však hosťom v priebehu troch minút vyfauloval po dvoch žltých odchovanec Žiliny Kopičár a domáci hneď hostí zatlačili pred Šullu.

Na snímke futbalista Žiliny Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR - Erika Ďurčová

Prevaha Žiliny v poli sa prejavila na skóre po hodine hry, keď Škvarka využil peknú prihrávku Mazáňa a v šestnástke výborne zakončil. Sily na ihrisku sa však už o desať minút vyrovnali, keď Králik stiahol v šestnástke na zem jedného z hostí a od rozhodcu Pavlíka videl červenú kartu. Hostia navyše kopali penaltu a v 71. minúte z nej Pirulo nedal šancu Volešákovi. Šošoni však šli takmer okamžite opäť do vedenia, keď Hlohovský parádne zakrútil priamy kop a Šulla sa márne naťahoval po lopte pri ľavej žrdi. V 75. minúte mohol zvýšiť Otubanjo, ale namieril iba tesne vedľa. Hlohovský sa desať minút po prvom góle trafil opäť, keď sa v 16-tke oprel do lopty a nedal Šullovi šancu. Senica sa nevzdávala, tretí gól mal na hlave Pirulo, ale s jeho hlavičkou si Volešák poradil. Domáci už ďalšiu drámu nepripustili a po výhre nad Senicou ostávajú na čele Fortuna ligy.

MŠK Žilina - FK Senica 4:2 (1:1)
Góly: 11., 60. Škvarka, 73., 83. Hlohovský - 37. Mráz, 71. Pirulo (z 11 m). Rozhodoval: Pavlík, ŽK: Pečovský - Kopičár, Březina, Blažek, Alberto, ČK: 70. Králik - 42. Kopičár po druhej ŽK, 1886 divákov

Žilina: Volešák – Mabouka, Vavro, Králik, Mazáň – Diaz, Pečovský – Škvarka (79. Kaša) – Špalek (87. Vallo), Otubanjo, Hlohovský (90.+ Káčer)

Senica: Šulla – Honchar, Březina, Pillár, Alberto – Kopičár – Ebwelle (54. Blažek), Pirulo, Lopez (30. S. Mráz), Weriton – Turyna (79. Quaye)

Adrián Guľa, tréner Žiliny: "Teší ma, že to bol pekný zápas pre fanúšika, ale najviac ma teší reakcia môjho mužstva po červenej karte a góle na 2:2. Takto si predstavujem odpoveď na danú situáciu. Zvýšili sme ešte aktivitu, zrýchlili sme hru a odmenou boli dva exkluzívne góly Hlohovského. Chlapci v závere ukázali charakter, nebolo to iba o góloch Hlohovského, ale aj o tíme a fyzickej sile. Červená karta v prvom polčase ublížila zápasu, pretože súper hral sympaticky, vyššie nás napádal a potom sa musel stiahnuť. Na druhej strane sme vďaka tomu Senicu v závere zdolali. Chalani dobre odpracovali zápas, podali veľmi dobrý výkon, ukázali veľkú túžbu vyhrať a za to im ďakujem."

Miroslav Mentel, tréner Senice: "Zápas bol pre divákov pekný, padlo šesť gólov. V závere sme fyzicky odišli, čo bolo ovplyvnené vylúčením nášho hráča ešte v prvom polčase. Žilina mala viac z hry, bola aktívnejšia, mala šance. Tešili sme sa z remízy, ale víťazstvo domácich je zaslúžené."

Slovan v závere prišiel o víťazstvo

Favorizovaní domáci si dlhé úvodné minúty nevedeli vytvoriť gólovú šancu. Až v 20. minúte nabehol na center Scheta Tubonemi, ale jeho prudká strela bránu hostí minula. O dve minúty zopakovala podobnú situáciu, tentoraz hlavičkou, dvojica Rigo - Soumah. V 27. minúte pohrozil prízemnou strelou Rigo, ale prešovský brankár Talian bol pripravený. V 39. minúte z takmer 35 m Olansunjanmi "natiahol" domáceho brankára Muchu, ktorý loptu iba vyrazil na rohový kop.

Slovan sa napokon gólovo presadil až v 66. minúte, keď po faule Streňa umiestnil De Kamps loptu z priameho kopu pod brvno prešovskej bránky. Minútu pred koncom riadneho hracieho času z druhého rohového kopu hostí ale vyrovnal Olansunjanmi.

Slovan Bratislava - 1. FC Tatran Prešov 1:1 (0:0)
Góly: 66. de Kamps - 89. Olansunjanmi. Rozhodoval: Glova, ŽK: Soumah – Dzurík, Streňo, 500 divákov.

Slovan Bratislava: Mucha – Ligeon, Sekulič, Burnet - de Kamps, Rigo - Schet, Soumah (76. Čavrič), De Sa (63. Cleber) - Oršula

1. FC Tatran Prešov: Talian – Petko, Bartek, Dzurík, Streňo - D. Leško, Jacko, Micherda, Olansunjanmi - Katona (59. Rolinc), Tubonemi (69. Kačala)

Ivan Vukovanovič, tréner Slovana: "Sme veľmi sklamaní z výsledku a z toho, že sme prišli o body. Hru sme kontrolovali, mali sme vysoké držanie lopty. Vytvorili sme si aj viacero šancí. Pri ich premieňaní išlo o individuálnu kvalitu hráčov. Pokračujeme však ďalej v našej práci, budeme sa snažiť zvládať aj takéto zápasy. Keď ich však niektorí hráči nebudú schopní zvládať, budeme to riešiť."

Stanislav Varga tréner Prešova: "Prišli sme s tým, že Slovan je po domácej prehre s Myjavou pod veľkým tlakom a to by sme mohli využiť. Podarilo sa. V závere sa k nám priklonilo šťastie a dali sme vyrovnávajúci gól. Dúfam, že bod, ktorý sme získali, chlapcom pomôže. Na tréningu makajú na sto percent. Hovoril som, že futbal im to niekedy vráti."

Šesťgólový uragán domácich na Liptove

Hneď v otváracej minúte Mareš otestoval Novotu medzi žrďami ViOn – u. Liptáci od začiatku sa zahryzli do svojho súpera. Búšili najmä po stranách, nebezpečné centre lietali pred bránu hostí a rodili sa aj sľubné situácie. V 10. min mal „gólovku“ na hlave J. Maslo, v 21. min Chrienov strelecký pokus asi z 20 metrov tesne minul bránu Moravčanov. Gól v sieti hostí doslova visel vo vzduchu a v 23. min aj padol. Ďubek z priameho kopu utešene položil loptu na hlavu nabiehajúcemu Kolčákovi a Novota nemal žiadnu šancu. V 32. min z ničoho nič udreli dovtedy absolútne pasívni hostia. Konnsimbal prenikol po ľavej strane popri J. Maslovi, ako na tácke naservíroval loptu M. Sedlákovi, ktorý zblízka trafil šibenicu – 1:1. Inkasovaný gól Ružu zaskočil, naopak Zlaté Moravce sa osmelili aj v ofenzíve, no bezprostredne brankára Macíka neohrozili. V závere prvého polčasu sa Ružomberčania snažili vrátiť do vedenia. V 40. min Mareš napriahol spoza šestnástky a Novota jeho ranu vyboxoval. Tesne pred prestávkou po rýchlej domácej akcii, centri Mareša a koncovke Ďubeka, ViOn ratoval Bariš.

V úvode druhého dejstva, v 49. min, Novota pred seba stlmil Danielov pozdrav spoza „veľkého vápna“. V 52. min sa opäť menilo skóre, Bariš sa skĺzol pri súboji s Danielom a ružomberský stredopoliar mal otvorenú cestu až pred Novotu a rutinne loptu zavesil – 2:1. Vzápätí sa druhého streleckého zápisu v tejto sezóne dočkal aj Gál-Andrezly, keď perfektne zužitkoval Chrienovu prihrávku – 3:1. S chuťou hrajúci zverenci trénera N. Hrnčára aj ďalej pokračovali vo svojej veľkej aktivite. V 70. min Ďubek poslal loptu pred bránu a Kapor si ju smoliarsky usmernil do vlastnej siete. V 82. min piaty úspech MFK pridal po učebnicovej brejkovej akcii Mareš, ktorý po Faškovom parádnom vysunutí obišiel aj Novotu. Gólový koncert Ruže zavŕšil striedajúci Lačný. Stretnutie pod Čebraťom vyústilo v totálnu exhibíciu domáceho mužstva.

MFK Ružomberok – FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 6:1 (1:1)
Góly: 23. Kolčák, 52. Daniel, 54. Gál-Andrezly, 70. Kapor (vlastný), 82. Mareš, 90.+ Lačný – 32. M. Sedlák. Rozhodoval: Sedlák, ŽK: J. Maslo (Ružomberok), 1702 divákov

Ružomberok: Macík – P. Maslo, J. Maslo, Kružliak, Kupec – Kolčák – Daniel (88. Kudlička), Chrien (85. Lačný), Ďubek (72. Faško), Gál-Andrezly – Mareš

Zlaté Moravce-Vráble: Novota – Obrončík, Ranko, Kapor, Pintér – Bariš (64. Guilavogui) – Boszorád (62. Válovčan), Karlík, M. Sedlák, Orávik – Konnsimbal

Norbert Hrnčár, tréner Ružomberka: "Nám dnes futbal chutil, v našej hre bolo veľa pohybu a kreativity. Vypracovali sme si veľa šancí, mnohé situácie sme ešte nedotiahli. Som rád, že sme v tom pokračovali až do konca, že sme sa neuspokojili a celý zápas sme išli za gólmi. Takže spokojnosť."

Peter Gergely, tréner Z. Moraviec: "Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas, pretože domáci majú veľa rýchlych hráčov, hlavne smerom dopredu i značnú kvalitu, čo sa aj potvrdilo. Prvý polčas mali viacero nebezpečných únikov z krídelných priestorov, ktoré nedotiahli. Polčas sme ustáli na 1:1. Paradoxne, keď sme druhú polovicu začali lepšie a až do druhého gólu domácich do ničoho nepustili, sme z protiútoku, po našom rohu, dostali gól a za dve minúty ďalší. To boli zlomové momenty celého zápasu."

Majstrovský Trenčín padol na Myjave

Trenčania mali od úvodu duelu územnú prevahu, z ktorej dokázali prvú vážnu príležitosť vyťažiť v 17. min., keď Bala minul bránku. O ďalšiu minútu bol v šanci ten istý hráč, keď sa rútil na domácu bránku, ale Hruška dokázal jeho strelu vyraziť a následná dorážka sa od brvna odrazila na bránkovú čiaru. Ďalšia šanca sa zrodila v 34. min, Kalu hlavičkovej v dobrej pozícii nad bránu. O dve minúty bol veľkej príležitosti opäť Bala, ale na Hrušku ani tento raz nevyzrel. V 37. min. po prvý raz pohrozili aj kopaničiari, s Brigantovou strelou si Šemrinec poradil. V závere prvého dejstva bol kolmou prihrávkou vysunutý Kolár, v pokutovom území si "zasekol" Kleščíka a strelou ku vzdialenejšej žrdi poslal domácich do vedenia – 1:0.

V úvode druhého polčasu skúšali Trenčania pohroziť strelami zo strednej vzdialenosti, viackrát však bránu minuli a v 56. min. si s Jančovým zakončením smerujúcim k žrdi poradil Hruška. V 64. min. prekopol domácu bránu z vnútra pokutového územia Prekop. Obraz hry sa výrazne nemenil, Trenčín s optickou prevahou, ale Myjavčania hostí do vyložených streleckých príležitostí nepúšťali. A tak to skúšali opäť streľbou zo strednej vzdialenosti, v 73. min. zakončil Kalu a v 80. min. nepresne Lawrence. V nadstavenom čase sa ešte rútil z pravej strany na Šemrinca striedajúci Duga, ale rozvlnil iba bočnú sieť.

Spartak Myjava – AS Trenčín 1:0 (1:0)
Gól: 45.+ Kolár. Rozhodoval: Kráľovič, ŽK: Chisom (Trenčín), 1612 divákov

Myjava: Hruška – Mehremič, Pavlík, Ostojič, Beňo (52. Duga) – Marček, Bílovský (86. Machovec), Kóňa – Kukoľ, Kolár, Brigant (74. Pekár)

Trenčín: Šemrinec – Skovajsa, Kleščík, Udeh (62. Prekop), Ket – Gabriel – Bala (81. Chisom), Lawrence, Jančo, Kalu – Janga (46. Nwofor)

Mikuláš Radványi, tréner Myjavy: "Vedeli sme, že Trenčín má dobrý prechod do útoku a hráčov, ktorí sú silní na lopte. Prvých dvadsať minúť sme im dali viac priestoru, vypracovali si šance, ktoré chvalabohu pre nás nepremenili. My sme trpezlivo čakali na našu šancu, tá prišla v 45. minúte, čo Kolár famózne zakončil. Vedeli sme, že s Trenčínom otvorenú partiu nemôžeme hrať. To, čo sme si pred zápasom povedali, to sme splnili do bodky. Mali sme aj kusisko šťastia. V takýchto zápasoch to mužstvo potrebuje. Hráči hrali obetavo, ťažkých 90 minút dnes odpracovali a za to ich musím pochváliť."

Martin Ševela, tréner Trenčína: "My sme smutní z výsledku, ktorý sa dnes zrodil. Čo sa týka hernej dominancie, tá bola na našej strane. Hlavne v prvom polčase sme si vypracovali šance, ktoré pokiaľ chceme pomýšľať na úspech, tak musia skončiť v sieti. V druhom polčase sa súper zameral na defenzívu. V zhustenom priestore bolo ťažké sa presadiť. S výsledkom sme chceli ešte niečo urobiť, ale pokiaľ nedáme góly, tak nebudeme vyhrávať. Máme ešte veľa roboty pred sebou, máme na čom pracovať. Mužstvo dávame dokopy, budujeme, ale potrebujeme nielen dobre hrať, ale aj výsledky."

V Dunajskej Strede diváci gól nevideli

Pre obe mužstvá to bol špecifický zápas, keďže Dunajská Streda v lige nevyhrala už od 23. apríla, keď zdolala práve Podbrezovú 1:0. Prvý polčas veľa pekného futbalu nepriniesol. Hralo sa hlavne medzi dvomi šestnástkami, v útoku bola nebezpečnejšia Dunajská Streda. Prvá vážna šanca prišla až v 27. minúte, po centri Breznaníka mohol skórovať Kochan, ale jeho strelu brankár Tofiloski vyrazil na roh. Obrovskú tutovku spálil Simon Pambou v 39. minúte, keď po prihrávke Szarku sa mohol rútiť sám na brankára, ale z 20-tich metrov prestrelil bránu. O dve minúty neskôr Pačindovu strelu chytal Kuciak.

Druhý polčas začali lepšie domáci, Szarkovu strelu z 49. minúty už každý videl v bráne, lopta však letela mimo. V 54. minúte po skrumáži pred bránkou DAC vystrelil vedľa Breznaník. O minútu neskôr predviedla Dunajská Streda sľubnú akciu, po spätnej prihrávke mohol zakončiť Simon, ale strela bola zblokovaná. Po úvodnom nápore domácich sa hra postupne vyrovnala a presunula sa medzi šestnástky. Prvý gól mal na kopačkách Opoku v 82. minúte, po centri z pravej strany vystrelil na bránu, ale Tofiloski loptu vyrazil na roh, po ktorom hlavičkoval Kostelný nad. Do konca zápasu už gól nepadol, Dunajská Streda stále čaká na svoje prvé víťazstvo, kým Podbrezová zostala naďalej nezdolaná.

FC DAC 1904 Dunajská Streda – ŽP Sport Podbrezová 0:0
Rozhodoval: Smolák, ŽK: Ljubicic - Krivák, 1263 divákov

DAC: Tofiloski – Kwin, Michalík, Huk, Brašeň – Ljubicic, Simon (81. Vida) – Štepanovský (65. Polievka), Sarr, Pačinda (74. Šabala) – Szarka

Podbrezová: Kuciak – Turňa, Krivák, Kostelný, Djordevič – Viazanko (36. Šafranko), Vajda, Podio, Breznaník (79. Migaľa) – Kochan (61. Kuzma), Opoku

Krisztián Németh, tréner DAC: "V prvom polčase sme hrali kombinačne, cez krídelné priestory sme sa vedeli presadiť, ale v šestnástke sme neboli dôrazní, nevedeli sme vyhrávať súboje. V 2. polčase bol zápas vyrovnaný, súper potvrdil, že patrí medzi najlepšie brániace mužstvám v lige. Nevedeli sme sa presadiť a brankár Tofiloski nás dvakrát podržal. Samozrejme s bodom nie sme spokojní."

Marek Fabuľa, tréner Podbrezovej: "Zápas sme začali nervózne, strácali sme lopty, dávali sme súperovi šance. Zápas sa odohrával medzi šestnástkami. Napriek jednej šanci sme pracovali kompaktne, a mali sme aj tri dobré šance. Akceptujeme bod, ale boli sme krôčik od víťazstva."

Trnava padla v päťgólovej prestrelke

Domáci sa mohli ujať vedenia už v 5. minúte, keď po úniku Haliloviča a jeho nezištnej prihrávke nepresne zakoncil Bello. Hostia odpovedali dvakrát Kotorom. Po jeho druhom zakončení rozohral Jakubech rýchlu akciu cez Mikoviča a jeho únik prefekne zakončil Jirka na 1:0 pre domácich. V 15. minúte po rohovom kope hlavičkoval Kushta do bočnej siete. O dve minúty po úniku Jirku domáci kapitán Mikovič prestrelil. V 23. minúte zakončoval Horník, ale jeho tečovanú strelu padajúcu pod brvno stacil brankár Kira vytlačiť na roh. Hostia vyrovnali v 33. minúte, keď po rohovom kope hlavou usmernil loptu do siete neobsadený Koscelník.

Druhý polčas začali lepšie Zemplínčania. Striedajúci Škutka v 48. minúte po vyšachovaní trnavskej obrany a prihrávke Danka z uhla prekonal Jakubecha. V 56. minúte boli domáci blízko k vyrovnaniu, ale Sloboda po prihrávke Mikoviča sám pred Kirom nezakončil. V 64. minúte už hostia viedli 3:1, keď sa po obrovskej chybe domáceho Horníka dostal sám pred Jakubecha Mensah a s prehľadom skóroval. O 4 minúty svitla domácim nádej po faule hostí v šestnástke na Greššáka. Z nariadenej jedenástky Godál znížil na 2:3. Nervózni Trnavčania sa však vyrovnania nedočkali, pretože obrana hostí stála na pevných nohách a domácich do zakončenia nepúšťala. Päť minút pred koncom mohol vyrovnať striedajúci Košťál, ale z dobrej pozície vystrelil iba slabo. Futbalisti Michaloviec boli v Trnave futbalovejší a nečakane získali cenné tri body.

Spartak Trnava - MFK Zemplín Michalovce 2:3 (1:1)
Góly: 10. Jirka, 68. Godál /z 11m/ - 35. Koscelník, 48. Škutka, 64. E. Mensah. Rozhodoval: Hrčka, ŽK: Mikovič - Lazarus, 3511 divákov.

Spartak Trnava: Jakubech – Horník (81. Košťál), Greššák, Godál, Čonka - Sloboda, Bello - Jirka, Mihálik (46. Gagnon), Halilovič - Mikovič

MFK Zemplín Michalovce: Kira – Koscelník, Lazarus, Podhorin,  Sipľak - Danko, Qose - Žofčák (46. Škutka), Mensah, Kotora (90. Vajs) - Kushta

Miroslav Karhan, tréner Trnavy: "Do zápasu sme vstúpili dobre. Viedli sme 1:0 a zdá sa mi, že pre niektorých hráčov tento stav znamenal koniec zapasu. Hostia do polčasu vyrovnali, po zmene strán sme dostali dva góly a aj keď po góle z penalty nám svitla menšia nádej, zaslúžene sme prehrali."

Anton Šoltís, tréner Michaloviec: "Zápas sa mi hodnotí veľmi dobre, pretože sme vyhrali a aj po hernej stránke sme podali slušný výkon. Trikrát sme skórovali a zaslúžene sme získali tri body."

Viac o téme: FK Senica MŠK Žilina