Výber Ameriky prežíva obrovské sklamanie: Teraz si nás už môžete podať!

John TortorellaJohn Tortorella Zdroj: SITA

TORONTO - Kanadským hokejistom stačil aj priemerný výkon, aby si poradili s Američanmi v zápase, v ktorom išlo ich súperom na Svetovom pohári o všetko, napísal rešpektovaný športový portál TSN. Keď v 5. min americký obranca Ryan McDonagh otvoril skóre, v Toronte sa črtala zaujímavá zápletka. Trvala iba 8 minút. Presne toľko času uplynulo, kým Kanaďania otočili na 3:1 a pristrihli Američanom útočné krídla.

Tí sa k náporu nadýchli až za stavu 1:4 v poslednej tretine, ale s kanadským brankárom Careym Priceom hrali žŕdky a napokon inkasoval už len raz. Zatiaľ čo Kanaďania ľahkým krokom vykročili do semifinále, Američania s ťažkými hlavami opustia noblesný turnaj v torontskom Air Canada Centre po štvrtkovom dueli s Čechmi.

"Mali sme dobrý začiatok, ale potom sme súperovi pustili niekoľko pukov zadarmo a Kanaďania to využili. Sme z toho frustrovaní. Sklamali sme veľa ľudí a beriem to na seba. Cítim zodpovednosť," vyhlásil tréner amerického výberu John Tortorella. Smerom k médiám chlapsky odkázal: "Môžete si podať hráčov na našej súpiske. Sú tam mená s obrovskými hokejovými zručnosťami a aj tak to v ofenzívne nestačilo." 

Denník USA Today pripomína, že Američanom to na podujatiach so zastúpením najlepších svetových hráčov v ofenzíve už nejaký ten čas škrípe. Na olympijskom turnaji v Soči 2014 v semifinále nedali gól Kanaďanom a v zápase o tretie miesto Fínom. Teraz v Toronte vyšli strelecky naprázdno proti Európanom a dva góly v derby s Kanaďanmi už nič nezachránili. "Je to naozaj frustrujúce, že sme nevyužili šancu na pokračovanie v turnaji. Stačí jedna chyba, prípadne ďalšia a je po turnaji. Je to také, aké to je," skonštatoval útočník Patrick Kane. Práve od kanoniera Chicaga sa očakával výrazný bodový prínos pre mužstvo, keďže má za sebou životnú sezónu v NHL so 106 bodmi a troma individuálnymi trofejami. Lenže svoje nesporné kvality nepreukázal. Vo dvoch zápasoch síce predviedol dovedna 8 striel na bránku, ale bez gólového efektu a celkovo prispel len 1 asistenciou. 

Jonathan Quick Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA

"Byť z turnaja von po dvoch zápasoch je extrémne smutné. Sklamali sme svoju krajinu, ale aj sami seba. Ktovie, koľko šancí ešte na takej úrovni dostaneme, aby sme presvedčili," cituje USA Today obrancu Ryana Sutera. 

Zámorské médiá pripomínajú, že od roku 1996 a triumfu Američanov na vtedajšom Svetovom pohári sa zo siedmich súbojov Kanady a USA na vrcholnej úrovni s najlepšími hráčmi tešili až šesťkrát z víťazstva "javorové listy." A utorkový výsledok 2:4 znamená, že hokejisti USA budú chýbať vo vyraďovacej časti na takýchto turnajoch prvýkrát od Kanadského pohára 1987. Podľa TSN to indikuje nesprávny smer pre americký hokej. "Sami sme si to spôsobili. Povolili sme súperom vo dvoch zápasoch niekoľko jednoduchých gólov a to si v takom krátkom formáte turnaja nemôžeme dovoliť," pripomenul jeden z dôvodov neúspechu kouč Tortorella. 

V americkom tíme v Toronte sa nepredstavili útočníci Phil Kessel, Tyler Johnson, Kyle Okposo či ofenzívny obranca Justin Faulk, ale obranca Ryan Suter si nemyslí, že problém bol vo výbere hráčov. "Mám plný rešpekt voči Deanovi Lombardimu a jeho pomocníkom Paulovi Holmgrenovi a Brianovi Burkovi. Oni dali do toho veľa úsilia, aby zostavili správne mužstvo. Pravda je taká, že my sme ich sklamali a nesplatili im dôveru," vravel sebakriticky Suter. "Nezamýšľajme sa nad tým, či v tejto zostave niekto chýbal alebo nie. Berme to tak, že sme neuspeli tí, ktorí sme tu boli. Mali sme pred sebou cieľ a ten sme nesplnili. Neboli sme dostatočne dobrí, aby sme postúpili," jednoducho pomenoval veci americký kapitán Joe Pavelski. 

Viac o téme: USA Patrick Kane John Tortorella Joe Pavelski Ryan Suter
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy