Zlý úvod ich vyšiel draho: Slovenskí volejbalisti po prvýkrát okúsili trpkosť prehry

Slovenskí volejbalisti nestačili na LotyšskoSlovenskí volejbalisti nestačili na Lotyšsko Zdroj: svf.sk

ROVINJ - Slovenskí volejbalisti prehrali v kvalifikačnej D-skupine o postup na majstrovstvá Európy 2017 prvý zápas. Po troch popradských víťazstvách nevyšiel zverencom trénera Miroslava Palguta úvodný duel druhého turnaja v chorvátskom meste Rovinj, keď Lotyšsku podľahli 1:3. Aj napriek prehrali ostali Slováci na čele tabuľky. V piatok majú na turnaji voľno, v sobotu sa od 15:00 stretnú s Izraelom.

Slováci mali slabý úvod a pri servise kapitána Petrovsa prehrávali 1:6. Hráčom na začiatku chýbala iskra, trápili sa v každej činnosti a súper svoj náskok navýšil až na 12:3, 16:4 a neskôr 18:8. Potom veľmi pomohol servisom Ondrovič, na sieti úradoval striedajúci Chrtiansky a Slováci znížili na 15:20. Veľký náskok súpera však už nedohnali a prvý set prehrali 17:25.

V druhom sete vyhrávali slovenskí volejbalisti 3:1, ale súper pri podaní univerzála Egleskalnsa otočil na 7:3. Po bloku Mlynarčíka a útoku Kohúta prišlo zníženie na 7:9. Slováci robili čo mohli, aby dobehli stratu, ale Lotyši dobre stratovali a Saušs zvýšil na 14:12. Potom však dal šťastné eso o pásku Skladaný a bolo 13:14. Slováci zlepšili hru, ale na vyrovnanie to nestačilo a Lotyši mali stále mierne navrch. Pred koncovkou viedli reprezentanti z Pobaltia 19:16. Po Kohútovom bloku bolo znova len o bod (18:19), ale Lotyši opäť odskočili na 22:19 a 23:20. Slováci znížili na 22:23, ale obrat nedokončili a druhý set prehrali 22:25.

V treťom sete viedli Slováci po parádnom ese Chrtianskeho 7:5. Lotyši otočili na 9:8, ale Slováci pri Skladaného podaní opäť prevážili misky váh na svoju stranu a viedli 12:9. Po bloku Ondroviča vyhrávali Slováci už 14:10 a konečne sa dostali do tempa. Potom výborne podal Paták, Skladaný z kontry parádne oklamal blok a Mlynarčík sa proti jednému hráčovi nepomýlil - 16:10. Po ese Patáka vyhrávali slovenskí volejbalisti 17:10. Slováci si udržiavali pohodlný náskok a pred koncovkou viedli 20:14. Tretí set zakončil blokom Mlynarčík, Slováci ho vyhrali 25:17 a znížili na 1:2.

Slováci sa rozbehli a v úvode štvrtého setu viedli 4:1. Lotyši však vďaka esu ich najväčšieho esa Egleskalnsa vyrovnali na 4:4 a potom dokonca otočili priebeh na 9:7 a 11:8 vo svoj prospech. Slovákom sa nedarilo a Lotyši zvýšili svoj náskok na 15:11. V závere ešte Slováci znížili pri podaní Skladaného z 18:24 na 22:24, ale bodku za zápasom dal Egleskalns. Lotyši vyhrali štvrtý set 25:22 a celý duel 3:1.

Slovensko - Lotyšsko 1:3 (-17, -22, 17, -22)
Zápas trval: 125 minút. Rozhodovali: Lazarevič (Srb.) a Bernaola (Šp.), 30 divákov.

SR: Paták, Prešinský, Bencz, Mikula, Kohút, Skladaný, liberá Kubš a Turis (Ondrovič, Chrtiansky, Končal, Mlynarčík, Ludha). Tréner: M. Palgut.

Viac o téme: Slovensko Lotyšsko