Úspešní americkí športovci sa môžu radovať: Veľkorysé gesto od štátu!

Michael PhelpsMichael Phelps Zdroj: SITA

WASHINGTON - Plavec Michael Phelps bude musieť zaplatiť 55-tisíc amerických dolárov ako daň z odmien za zisk piatich zlatých a jednej striebornej medaily na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Športová gymnastka Simone Bilesová by mala odviesť 43-tisíc USD za štyri prvenstvá a jedno tretie miesto.

Väčšina ostatných amerických medailistov z OH 2016 by však mohla byť oslobodená od povinnosti zdaniť odmeny a prémie za výsledky dosiahnuté v Riu de Janeiro. Olympijský výbor USA ich vypísal vo výške 25-tisíc USD za zlato, 15-tisíc USD za striebro a 10-tisíc za bronz. Samotné medaily majú tiež speňažiteľnú hodnotu: zlatá 600 USD, strieborná 300, bronzová má zanedbateľnú cenu vzhľadom na nízky obsah vzácnych kovov.

Kongres USA už podnikol príslušné kroky k prijatiu legislatívy. Senát pred OH 2016 schválil zákon o výnimke z platenia dane, vo štvrtok návrh hladko, pomerom hlasov 415:1 prešiel aj Snemovňou reprezentantov. Oslobodenie od tzv. dane z víťazstva by sa nemalo týkať iba tých športovcov, ktorí zarobia viac ako milión USD ročne. Vzhľadom na lukratívne zmluvy o reklamách do tejto kategórie patria napríklad Phelps a Bilesová. 

"Väčšina olympionikov a paralympionikov nikdy nebude mať šancu podpísať zmluvu s reklamným partnerom, nezarobí milióny dolárov na štartovnom. Sú to učitelia na školách, študenti, zamestnanci a federálny daňový úrad ich núti platiť za ich úspech," vysvetlil republikánsky poslanec Robert Dold. 

Viac o téme: Michael Phelps USA
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články