VIDEO Košice pred rekordnou diváckou návštevou opäť neľútostné, víťazne aj Nitra s Bystricou

Zľava: Matúš Rais z HK Nitra, Dávid Bondra z HK Poprad a Michal Valent z HK Nitra Zľava: Matúš Rais z HK Nitra, Dávid Bondra z HK Poprad a Michal Valent z HK Nitra Zdroj: SITA

KOŠICE - Po obojstranne opatrnejšom úvode boli aktívnejší domáci. Dzubinu najskôr v 2. minúte zamestnal Hričina a krátko na to hostia aj zásluhou svojho brankára prežili prvé oslabenie. Nasledovala nevýrazná presilovka Martinčanov, po ktorej už začali padať aj góly.

V 10. minúte sa Košičan Boltun prezentoval peknou individuálnou akciou zakončenou gólom - 1:0. O 54 sekúnd získal Klíma puk v strednom pásme a po strele k pravej žŕdke bol Dzubina druhýkrát prekonaný. Rozbehnutým Košičanom dodala sebavedomie aj presilovka v 13. minúte, v ktorej Bicek bez prípravy namieril presne - 3:0. Tréner MHC Martin Pavol Paukovček zareagoval oddychovým časom, ale k striedaniu brankárov nedošlo. V 15. minúte mali Martinčania možnosť presilovej hry, v ktorej si Kopřiva najskôr poradil so strelou obrancu Pulliho, ale potom neudržal puk po pokuse Tabačeka a Bílek zblízka dorazil puk do bránky - 3:1.

Zápas sledovala najvyššia divácka návšteva doterajšieho priebehu Tipsport ligy (6470 divákov) a domáci hráči v druhej časti bavili svojich priaznivcov efektívnym hokejom. Po 42. sekundách druhej časti prekonal Dzubinu aj Suja a martinský brankár predsa len prenechal miesto Corbeilovi. Ten najskôr chytil niekoľko sľubných príležitostí domácich, ale presne po štyroch minútach svojho pobytu v bránke inkasoval. Presilovka domácich v 27. minúte trvala iba sedem sekúnd, o čo sa zaslúžil tvrdou a presnou strelou Šedivý - 5:1. Košickí diváci si zvykli na šesť gólov v bránke súpera a túto kvótu naplnil obranca Deyl v 30. minúte, keď presne namieril v presilovke. Brankár domácich Kopřiva, pre ktorého to bol prvý zápas v najvyššej slovenskej súťaži, nemal veľa práce. V 35. minúte ho nenápadnou strelou prekvapil Bílek. Domáci sa poľahky dostávali k zakončeniu a nefungujúca obrana hostí dovoľovala Košičanom aj dorážky. V 37. minúte to využil Varga, ktorý dokončil Bicekovu akciu - 7:1.

Aj v úvode tretej časti pridali domáci ďalší gól. Už piaty bod v zápase zaznamenal Jiří Bicek, ktorý posunul puk pred bránku Boltunovi a ten zblízka upravil na 8:2. Ďalšie minúty priniesli zaujímavé príležitosti na oboch stranách. Diváci tlieskali najmä efektnej akcii Spilara so zakončujúcim Nagyom v 50. minúte, ale Corbeil si poradil. V 53. minúte hostia pridali tretí gól, keď spoza hráča presne namieril Nemček. Záver zápasu ešte spestrila pästná výmena medzi Dudášom a Pacalajom.

HC Košice - MHC Martin 9:3 (3:1, 4:1, 2:1)
Góly: 10. Boltun (Michalčin, Bicek), 10. Klíma, 13. Bicek (Bartánus, Suja), 21. Suja (Spilar, Nagy), 27. Šedivý (Bicek, Bartánus), 30. Deyl (Spilar, Suja), 37. Varga (Bicek, Dudáš), 41. Boltun (Bicek, Bartánus), 56. Bartoš (Šedivý, Suja) - 17. Bílek (Tabaček, Brňák), 35. Bílek (Heizer, Tabaček), 53. Nemček (Surovka). Rozhodovali: Snášel - Gajan, Gavalier, vylúčení: 10:12 na 2 min., navyše Corbeil (Mart.) 10 min. nešp. správ., presilovky: 4:2, oslabenia, 6470 divákov. Zmeny: 21. Corbeil (Mart.) za Dzubinu.

HC Košice: Kopřiva - Deyl, Vašíček, Dudáš, Šedivý, Michalčin, Šmach - Spilar, Suja, Nagy - Bicek, Boltun, Bartánus - Varga, Milý, Hričina - Klíma, Hruška, Bartoš

MHC Martin: Dzubina (21. Corbeil) - Brňák, Tabaček, Rantanen, Pacalaj, Leško, Pulli, Fabian, Rusina - Bílek, Heizer, Koyš - Pokrivčák, Surovka, Dírer - Ambroz, Jurášek, Rzavský - Nemček, Dvořák, Poliaček

Rostislav Čada, tréner HC Košice: "Vyšiel nám vstup do zápasu. Veľmi nám pomohli tri strelené góly v troch minútach. Hrali sme veľmi dobre presilovky, v ktorých sme dali štyri góly. Negatívom našej hry ostáva hra v oslabení, keďže sme v početných nevýhodách inkasovali dva góly. S výsledkom sme, samozrejme, spokojní."

Pavol Paukovček, tréner MHC Martin: "Súper nás dnes prevýšil po všetkých stránkach. Gratulujem mu k dnešnému výkonu a víťazstvu."

Banská Bystrica pokorila Žilinu až po predĺžení

Hostia mali dobrý vstup do zápasu. Najprv nevyužil únik Matis, no následne po buly a chybe Matuškina zakončoval účinne z medzikružia Handlovský a otvoril skóre zápasu. Dlho sa z vedenia Žilina netešila, pretože o 77 sekúnd v tlaku Matoušek dobrou strelou z asi troch metrov vyrovnal. Domáci mali viac z hry, ale vyložené šance si nedokázali vypracovať. Bortňák sa natlačil v sedemnástej minúte pred Tomeka, no technickou strelou ho nepokoril.

Aj úvod druhej tretiny patril hosťom. Opäť bol v úniku Matis, ale dopadol podobne ako na začiatku stretnutia. Viac príležitostí mali práve žilinskí hokejisti. V prečíslení zakončil Hovorka už z mierneho uhla a neujala sa ani šikovná strela Handlovského z medzikružia. Až v závere stredného dejstva mohli skórovať Bystričania. Buc strieľal len do hrude Tomeka, Maione a Matoušek pre zmenu nedokázali namieriť puk medzi žrde z dobrých pozícií.

V treťom dejstve si vytvorili domáci veľký tlak. V ňom mali šance Hickmott, Surový a najmä Kafka, ale gólman hostí chytal spoľahlivo. Kapituloval až v 46. minúte, keď Buc spoza bránky prihral pred ňu a po spolupráci so Surovým sa presadil Hickmott. Vedenie 2:1 dlho netrvalo, pretože Matis prešiel cez defenzívu HC'05 a tentoraz už sólo pred Bacashiuom zavŕšil úspešne – 2:2. Žilina mohla vyhrať v riadnom hracom čase, ak by využila presilovku - v nej mal šancu iba Konečný, ktorý zblízka nedokázal skórovať. Duel tak dospel do predĺženia, v ktorom rozhodol po Bortňákovej koncovke z dorážky po ľade zblízka Lunter.

HC '05 iClinic Banská Bystrica – MsHK Žilina 3:2 pp (1:1, 0:0, 1:1 – 1:0)
Góly: 4. Matoušek (M. Lunter, Češík), 46. Hickmott (T. Surový, Buc) 62. M. Lunter (Bortňák, Matuškin) – 3. Handlovský (Hovorka), 52. Matis (Handlovský, Hovorka). Rozhodovali: J. Konc – Výleta, Šefčík, vylúčení: 2:2, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Zmeny: Od 31. min Truchno za Bezúcha, 2021 divákov

Banská Bystrica: Bacashihua – I. Ďatelinka, P. Mikuš, Wishart, Maione, Mihálik, Matuškin, Ťavoda – Buc, T. Surový, Hickmott – Kafka, Bortňák, Bezúch - M. Lunter, Češík, Matoušek – Róth, Tamáši, Andrisík

Žilina: Tomek – D. Rehák. Kríž, Tserenok, D. Brejčák, M. Macejko, Drábek, Gutwald, Prokop – Handlovský, M. Hovorka, Matis – J. Jurík, Húževka, T. Sýkora – Stupka, Holovič, R. Konečný – Švihálek, F. Ondruš, Rogoň

Mário Lunter, autor rozhodujúceho gólu Banskej Bystrice: "Išiel som pred bránku, otočil sa, videl som puk, no mal som zablokovanú ľavú ruku, takže skúsil som to iba jednou a padlo to tam. Bol to ťažký zápas, druhá tretina bola z našej strany hluchá, išli sme teda dôraznejšie do tretej, hecli sme sa a bolo to už lepšie. Škoda, že sme nevyužili šance v tretej tretine, ale vďakabohu za dva body."

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Videli sme dobrý zápas. V prvej tretine sme boli aktívni, mali sme viac z hry. V druhej sme však dovolili súperovi prevziať iniciatívu. Začiatok tretej tretiny bol už dobrý, mali sme veľa šancí, dali aj gól. Potom prišli znova hluché chvíle a inkasovali sme vyrovnávajúci zásah. Párkrát nás podržal i brankár. V predĺžení sme išli za víťazstvom a máme extra bod navyše. Žilina hrala veľmi dobre, má kvalitné mužstvo, ukázala, že posledné výsledky neboli náhodné, takže môžeme byť radi aj za dva body."

Milan Jančuška, tréner Žiliny: "Pred zápasom by som bol bod bral. Bystrica má veľmi dobré mužstvo. Ja som spokojný s výkonom, moji hráči nadviazali na duel s Popradom a išli za víťazstvom. Mohlo sa to všelijako skončiť. Matis okrem gólu mal ešte dva nájazdy, ktoré nevyužil, ale domáci mali tiež veľa šancí. Obaja brankári chytali vynikajúco. Musíme byť radi aj za bod z horúceho bystrického ľadu."

Poprad neuspel ani pred televíznymi kamerami

V televíznom zápase mal Poprad možnosť rehabilitovať sa po zdrvujúcej prehre na ľade Žiliny, ale Nitrania domácich herne vysoko prevýšili. Popradčania boli navyše nedisciplinovaní a hosťom tak umožnili zahrať si 55 sekundovú presilovku o dvoch hráčov, ktorú ale nevyužili. V pokračujúcej početnej výhode sa už po peknej kombinácii s prehľadom presadil Versteeg. Dominanciu hostí v prvej tretine podčiarkli iba dve strely vyslané na hosťujúceho brankára Valenta.

Zľava: Peter Lichanec z Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA
​

Aj prostredná časť stretnutia patrila Nitranom. Tí svoje akcie navyše šperkovali a z jednej takej sa v 27. minúte presadil vo vlastnom oslabení Rais. Následne sa ani na trikrát nepresadil v gólovej šanci Blackwater a po ňom ani Bajtek. Studená sprcha z tribún vo forme ohlušujúceho piskotu domácich hokejistov nakopla. V presilovej hre prišlo zníženie z hokejky Dindu - 1:2. Vzápätí sa dostal do úniku Matej Paločko, ale v nájazde neuspel. Možnosť vyrovnať mal i domáci kapitán Kroták, ktorý šiel po prihrávke z hĺbky vlastného pásmo sám na Valenta, ale v poslednej chvíli pri zakončení zabudol puk za sebou. Nitra si aj naďalej vytvárala šance, ale vo finálnej fáze "umierala" na krásu. Jej tretí gól neplatil pre kontakt Štefanku s popradským brankárom Šúrekom. Na druhú prestávku tak šli hostia s tesným náskokom 1:2.

Vyrovnanie mal na hokejke hneď z prvej akcie v tretej tretine Adam Lapšanský, ale pred Valentom strelecky vyhorel. Na 3:1 pre Nitru tak v 42. minúte zvýšil Krištof. Domáci sa síce nevzdali, ale ani z ďalšieho samostatného úniku vo vlastnom oslabení nezapršalo, keď sa nepresadil Lichanec. Necelú minútu pred koncom stretnutia podčiarkol mizériu "kamzíkov" ešte Dávid König a stanovil tak konečnú podobu výsledku 1:4 pre hostí.

HK Poprad - HK Nitra 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)
Góly: 30. Dinda (Kurali) - 8. Versteeg (Laliberté, Blackwater), 27. Rais (Blackwater, Bajtek), 42. Krištof (P. König), 60. D. König (Piačka, H. Ručkay). Rozhodovali: Lauff, Valach – Korba, Riš, vylúčení: 4:6, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1, 896 divákov

HK Poprad: Šúrek – Cutting, Kurali, Dinda, Fabian, Potekin, Pokovič, Šterbák – Lapšanský, Zagrapan, Lichanec – Kroták, Ježek, Paločko – Bondra, Troliga, Müller – Vašaš, Výhonský, Danielčak .

HK Nitra: Valent – Ordzovenský, Versteeg, Mezei, Rais, Pupák, P. König, Kuzma – Blackwater, Slovák, Laliberté – Bajtek, Krištof, H. Ručkay – Paukovček, Štefanka, Macík – Chalupa, Piačka, D. König.

Petr Jonák, tréner Popradu: "Chceli sme poctivo brániť odzadu a nedovoliť súperovi prečíslenie. Túto úlohu sme splnili, spoliehali sme sa na gól z brejku, čo sa nám nepodarilo. Bránenie bolo najmä na mladých hráčov, hrali sme takpovediac iba na 3,5 obrancu. Suchý, Fabián a Brejčák sú momentálne out. Chlapci makali, patrí im veľká pochvala. Súperovi gratulujem k víťazstvu."

Andrej Kmeč, tréner Nitry: "My sme prišli do Popradu s jednoznačným cieľom prvýkrát vonku bodovať za tri body, čo sa nám podarilo. Zápas sme mali pod kontrolou, aj keď sme tam mali momenty, keď sa nám to úplne nedarilo a súperovi sme dali šancu zbytočnými vylúčeniami. Zápas sme ale zvládli, sme spokojní."

Nové Zámky predviedli proti Dukle dokonalý obrat

V Nových Zámkoch sa hral od začiatku stretnutia rýchly hokej. Domáci začali vo veľkom tempe, hýrili aktivitou, súpera napádali už pri rozohrávke. Prvú vážnejšiu šancu si vypracovali domáci hokejisti, Dubec však po peknej Podstavkovej prihrávke nevyzrel na Cháberu. Šťastie skúšal tvrdým príklepom i Mäkinen, no gólman Trenčína si s pukom poradil. V 9. minúte dostali Novozámčania možnosť presilovej hry pri vylúčení Dlouhého, no skóre sa nemenilo. O tri minúty putoval na lavicu hanby domáci Hegyi, ku ktorému sa za niekoľko okamihov pridal Meier. Hostia nevyťažili z presilovky o dvoch hráčov nič aj vďaka obetavému výkonu domácich hráčov. V ďalšej početnej výhode, tentoraz na strane domácich, prišiel dobrý pokus Fábryho, no Chábera stále odolával. V prvej tretine videli diváci nakoniec jeden gólový moment, to keď sa 56 sekúnd pred koncom presadil po dorážke Holendovej strely Sojčík.

V druhej tretine čelili Novozámčania už po troch minútach oslabeniu. Maierovo vylúčenie potrestal Kalináč a hostia z Trenčína sa dostali do dvojgólového vedenia. Faul Drgoňa na Štindla priniesol presilovku pre domácich hokejistov, no okrem peknej Paulovičovej strely do vinkla, na ktorú pohotovo zareagovala Cháberova lapačka, toho viac nevymysleli. O zníženie sa pokúšal strelou z ľavého kruhu aj Cardwell, no bez úspechu. Pri následnom vylúčení Sandgrena zahrali Trenčania peknú akciu na jeden dotyk, do ktorej sa zapojilo všetkých 5 hráčov, avšak Dlouhého zakončenie ostalo bez efektu. Necelé tri minúty pred koncom prostrednej tretiny unikla domácim dvojica Sojčík - Lukáš Novák, druhý menovaný však nevyzrel strelou z prvej na Šimka v bráne Nových Zámkov.

V záverečnej časti hry mala veľkú šancu na zníženie Čaládiho formácia, no Podstavek v skrumáži pred Cháberom neuspel. Diváci znova ožili, keď si to v pästnej výmene rozdali domáci Maier s trenčianskym Kanaďanom Veilleuxom, z ktorej vyšiel víťazne domáci obranca. V 48. minúte rozjasal tribúny domáci Saarinen po tom, ako z uhla prekonal trenčianskeho brankára a znížil na rozdiel jediného gólu. Skóre sa mohlo opäť meniť po úniku Lukáša Nováka, ktorý však tiesnený obrancami nedokázal zakončiť. Dravý prienik predviedol i Trenčan Gašparovič, jeho strele však chýbali gólové parametre. Napokon 127 sekúnd pred koncom riadnej hracej doby sa v po skrumáži pred Cháberovou bránkou presadil bekhendom druhýkrát v zápase Saarinen a duel nasmeroval do predĺženia.

V ňom sa po 53 sekundách opäť presadil Saarinen, skompletizoval svoj hetrik a dokonal obrat domácich hokejistov.

HC Nové Zámky - HK Dukla Trenčín 3:2 po predĺžení (0:1, 0:1, 2:0 - 1:0)
Góly: 48. Saarinen (Cardwell, Brabenec), 58. Saarinen (Brabenec), 61. Saarinen (Brabenec) - 20. Sojčík (Holenda, L. Novák), 25. Kalináč (Tybor, J. Gašparovič)
Vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše: Maier 10 min osobný trest za hrubosť - Veilleux 10 min osobný trest za hrubosť, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Fridrich - M. Orolin, Tvrdoň, 952 divákov

Nové Zámky: Marek Šimko - Cardwell, Mäkinen, Martin Chovan, Sandgren, Štindl, Ďurčo, Semorád, Maier - Paulovič, Brabenec, Saarinen - L. Hvila, Michal Hudec, Fábry - Tábi, Hegyi, R. Lelkeš - Podstavek, Čaládi, Dubec

Trenčín: Chábera - L. Kozák, Drgoň, Holenda, M. Novák, Bohunický, Hatala, Albers, Ryzák - Sojčík, R. Dlouhý, L. Novák - J. Gašparovič, Kalináč, Tybor - Michal Hlinka, Veilleux, Ölvecký - Briestenský, Švec, D. Novák

Ivan Černý, tréner Nových Zámkov: "Naši hráči dnes pristúpili k zápasu maximálne zodpovedne, nechýbalo nám nasadenie a bojovnosť už od prvých minút. Za stavu 0:2 sme stále ešte dúfali, že sa s tým dá niečo urobiť. Šťastie sa priklonilo na našu stranu a vďaka patrí celému kolektívu. Prehrávať s rozbehnutým Trenčínom 0:2, dotiahnuť to do predĺženia a v ňom vyhrať nie je žiadna malina. Chcem sa poďakovať aj našim divákom, ktorí nás prišli podporiť. Takýmto smerom by sa mala naša cesta uberať – od prvého hráča až po posledného pristupovať k zápasu koncentrovane. Takto by sme chceli pokračovať aj naďalej."

Miloš Holaň, tréner Dukly Trenčín: "Myslím si, že sme odohrali vynikajúce stretnutie, bohužiaľ, s nešťastným koncom. Mali sme veľmi dobre pokrytné stredné pásmo, čakali sme na brejky. Dostali sme sa dvakrát do vedenia, mali sme aj množstvo gólových šancí, aby sme toto vedenie potvrdili tretím gólom. Domácim už dochádzali sily, no nám sa ten tretí gól nepodarilo streliť. Naopak, po dvoch štandardných situáciách sme dostali dva góly. V predĺžení potom urobili skúsení hráči hrubú chybu v útočnom pásme a pri hre smerom späť nepokryli súpera. Hráčom inak nemám čo vytknúť, dali do toho všetko, no chýbalo nám trochu koncentrácie po buly. Z týchto situácií sme dostali góly a to rozhodlo, že si odnášame iba jeden bod. "

Zvolen na Liptove proti nováčikovi neuspel

Hostia zo Zvolena sa už v úvode stretnutia mohli dostať do vedenia, potom čo Zuzin v nájazde neprekonal mikulášskeho brankára Križana. V 7. minúte prišla ďalšia dobrá šanca na strane hostí. Po vyhratom buly sa z ničoho nič objavil s pukom pred Križanom Mráz, lenže jeho strelu pokryl skúsený domáci brankár. Zvolenčanov mohli mrzieť nevyužité šance v závere prvého dejstva. V 18. minúte sa na konci bratskej spolupráce tešil z gólu Richard Huna, ktorý krížnou strelou do pravého roku prekonal Baroša. V poslednej minúte Liptáci zvýšili na 2:0, keď zabudnutý Piatka dorazil vyrazený puk od zvolenského brankára.

Na začiatku druhej tretiny si domáci zahrali presilovku, v ktorej zavreli súpera do jeho vlastného pásma, ale do výraznejšej šance sa nedostali. V 31. minúte sa Laco predčasne tešil z gólu, ktorý rozhodca neuznal. O dve minúty neskôr sa do sľubnej šance dostali aj hostia, Majdanov pokus z prvej zlikvidoval Križian.

V úvode tretej tretiny Zvolenčania zdramatizovali priebeh zápasu. Rýchly protiútok zavŕšil zakončením Mráz, ktorý strelou do pravého horného rohu nedal šancu Križanovi. V 51. minúte sa domáci dostali do prečíslenia 2 na 1, na konci ktorého Sukeľ blafákom prekonal Bartoša. O tri minúty sa podarilo domácim navýšiť svoje vedenie na rozdiel troch gólov, keď sa po druhýkrát pred Bartošom nemýlil mladý Sukeľ. Výsledok v závere tretej tretiny nezmenila ani presilovka hosti, ktorí si v nej prakticky nevytvorili žiadnu šancu.

MHK 32 Liptovský Mikuláš - HKM Zvolen 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)
Góly: 18. Richard Huna (Rudolf Huna, Róbert Huna), 20. Piatka (Kadlubiak, Laco), 52. Sukeľ (Uram, Kriška), 54. Sukeľ (Kriška, Uram) - 42. Mráz (Misenev). Rozhodovali: Orolin, Jura – Bednár, Smrek, vylúčení: 4:4, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 1820 divákov

MHK 32 Liptovský Mikuláš: Križan – Mezovský, Stehlík, Nadášdi, Šiška, Bobček, Moravčík, Kadlubiak, Brezniak – Rudolf, Huna, Róbert Huna, Richard Huna – Kriška, Sukeľ, Uram – Lištiak, Piatka, Laco – Števuliak, Stümpel, Kabáč

HKM Zvolen: Baroš – Demiters, Andersons, Valenta, Ivan, Dubeň, Habšuda, Fekiač, Hataš – Kelemen, Zuzin, Majdan – Klhůfek, Mráz, Misenev – Ďaloga, Halama, Petráš – Šimíček, Řezač, Kňazev

Róbert Spišák, tréner Liptovského Mikuláša: "Nezačali sme vôbec dobre. V niektorých situáciách nás podržal Križan. Po strelených góloch sme sa dostali do zápasu, následne sme boli lepším tímom. V závere sme to už dobrou hrou uhrali."

Josef Turek, tréner Zvolena: "Začali sme celkom dobre, ale nevyužili sme šance, pretože dobre zachytal Križan. V závere sme dostali dva góly, ktoré nás trošku položili. Nevieme preniesť veci z tréningu do zápasu, čo ma hnevá. Gratulujem súperovi k zisku bodov na domácom ľade."

Viac o téme: HC Košice MHC Martin MsHK Žilina HC '05 iClinic Banská Bystrica