Slovensko sa nemusí spoliehať iba na Sagana: Majstrom sveta sa môže stať aj...

Ilustračné foto
Ilustračné foto

DAUHA - Z ôsmich dní, ktoré trvajú majstrovstvách sveta v cyklistike v katarskej Dauhe, sa Slováci predstavia iba trikrát. Okrem nedeľňajšieho zlatého klinca šampionátu - pretekov mužskej kategórie elite s obhajcom titulu Petrom Saganom budú o čo najlepší výsledok bojovať vo štvrtok muži do 23 rokov a v piatok juniori.

Všetky slovenské zastúpenia budú v pretekoch s hromadným štartom a šancu na dobrý výsledok má okrem Petra Sagana aj minimálne ešte jeden pretekár. Erik Baška získal vlani titul majstra Európy do 23 rokov a tento rok sa solídne uchytil na profiokruhu v drese tímu Tinkoff. Na majstrovstvách Európy pred mesiacom vo francúzskom Plumelci chýbal, ale v Dauhe by mal mať vysoké ambície. V pretekoch na 166 km s rovinovým charakterom, ale vo veľkom teple, by mu mali pomôcť k dobrému výsledku tímoví kolegovia Juraj Lajcha, Ľuboš Malovec a Pavol Kvietok.

"Chalanov poznám, sme super kolektív. S touto trojicou pretekám už od mladších kategórií," vravel Baška pre agentúru SITA na margo tímovej podpory ešte pred odchodom do Kataru. K možnému vývoju pretekov poznamenal: "Možno nebudú chcieť pustiť únik a bude sa dlho nastupovať. V takom prípade by boli všetci na konci dosť vyčerpaní. A možno únik odíde hneď a budú to kontrolované preteky. Ťažko predpovedať, ako to dopadne, o tú druhú možnosť sa zrejme budú snažiť silnejšie tímy. Vynasnažíme sa vyvarovať toho, aby nám unikol nejaký väčší nástup, v ktorom by bolo 20 ľudí a my by sme tam nemali nikoho." 

Dvadsaťdvaročný rodák z Považskej Bystrice vysvetlil, prečo vynechal európsky šampionát, na ktorom mohol tiež zabojovať o dobrý výsledok v kategórii do 23 rokov. "Rozhodol som sa neísť na ME, pretože som sa chcel nominovať na preteky Eneco Tour. To sa mi napokon podarilo a ten týždňový etapák mi pomohol lepšie sa pripraviť na majstrovstvá sveta. Mal som veľkú radosť z tej nominácie." 

Odchovanec dohnianskej cyklistiky Baška sa v tomto roku zapísal v profesionálnom pelotóne niekoľkými pozoruhodnými výsledkami. V marci dokonca okúsil, ako chutí víťazstvo v drese tímu WorldTour, keď ovládol jednodňové preteky Handzame Classic na severozápade Belgicka. Na už spomenutých nedávnych pretekoch Eneco Tour v Holandsku a Belgicku bol v jednej z etáp na 23. mieste a vyskúšal si aj tímovú časovku, kde skončil Tinkoff na ôsmej priečke. K momentálnej forme niekoľko dní pred začiatkom MS nechcel prezradiť bližšie podrobnosti. 

"Ťažko povedať. Na Eneco Tour to bolo fajn, tam som sa cítil dobre. Na Giro del Piemonte na konci septembra som sa už tak dobre necítil, tam som bol skôr taký do choroby. Teraz mi je dobre, absolvoval som zopár kvalitných tréningov. Nechcem hovoriť, ako skončím, ale ak všetko sadne, tak si trúfam na popredné umiestnenie," povedal Baška pred nedeľňajším odchodom do Kataru 

Vedúci slovenskej výpravy Martin Riška na margo reprezentantov do 23 rokov poznamenal: "Na výsledok pôjde Erik Baška, ktorý si vyžaduje poriadnu tímovú podporu. Pôvodne mal byť v nominácii aj Juraj Bellan, ale je chorý. Diagnostikovali mu mononukleózu, bojoval s tým už na majstrovstvách Európy." 


Tagy: Peter Sagan Erik Baška

Zdroj:
SITA
Foto:
tinkoffteam.com

DISKUSIA