Nová sezóna sa začína: Žampa sa chystá na prvý slalom aj napriek zdravotným problémom

Adam ŽampaAdam Žampa Zdroj: TASR/AP

BRATISLAVA - Slovenský reprezentant v alpskom lyžovaní Adam Žampa v utorok odcestuje do fínskeho Levi, kde bude v nedeľu 13. novembra štartovať v prvom slalome Svetového pohára 2016/17. Počas pondelňajšej tlačovej konferencie v Bratislave pripustil, že ho na pretekoch môže ešte stále limitovať zranenie členka.

"Dávam sa dokopy, minulý týždeň som už skúšal lyžovať. Zatiaľ to ešte nefunguje na 100 percent, no verím, že sa to zlepší," povedal 26-ročný rodák z Kežmarku, ktorý si indispozíciu privodil počas tréningu krátko pred októbrovým úvodným podujatím SP v obrovskpm slalome v rakúskom Söldene.

"Nevšimol som si jednu dieru, vošla mi do nej noha a ohla sa mi v lyžiarke. Natiahlo mi to väzy v členku a mám aj odretú chrupavku," opísal okolnosti pádu. Na trati Rettenbach sa v obrovskom slalome Adamovi Žampovi nedarilo, v prvom kole napokon obsadil 50. miesto. Jeho brat Andreas skončil ešte o štyri priečky nižšie. 

Blížiace sa slalomárske preteky v Levi sú pre Adama Žampu dôležité, keďže práve na túto disciplínu sa sústredí najviac: "Verím, že budem pripravený lepšie ako v Söldene. Slalom a obrovský slalom sú naďalej mojimi prioritami. Celkom dobre viem zajazdiť aj zjazd a super G, takže sa v nadchádzajúcej sezóne budem zaoberať aj kombináciou." 

Starší z bratov Žampovcov má kopec v Levi za severným polárnym kruhom rád, vyhovuje mu najmä mrazivé počasie, vďaka ktorému má každý lyžiar pri štarte rovnaké snehové podmienky na trati. "Potom je to už len o tom, ako človeku tá jazda vyjde," podotkol. Opačný názor vyjadril jeho súrodenec Andreas: "Ja tam tie podmienky nemám rád, a preto tam nejdem." 

Obaja bratia si pochvaľujú spoločnú prípravu. Zhodli sa na tom, že sa podporujú najmä v obrovskom slalome, v ktorom sú momentálne na podobnej úrovni. "Adam je stále lepší, ja mám teraz iba dobrú formu," zdôraznil Andreas Žampa a pokračoval: "Okrem obráku sa zameriavam na super G a tiež na kombináciu, preteky v zjazde vnímam skôr tréningovo." 

Adam Žampa sa na aktuálnu sezónu pripravoval na Novom Zélande a v Austrálii, kde pribral 4 kilogramy svalovej hmoty, vďaka čomu chce byť na trati pevnejší a stabilnejší. V lete zapustenú bradu v rámci každoročnej charitatívnej akcie Movember vymenil za fúzy pod nosom. "Pre lyžiarsku komunitu je Movember špeciálny. V Levi bude s fúzmi štartovať každý druhý pretekár," vysvetlil dočasnú zmenu vizáže. Spormi medzi Slovenskou lyžiarskou asociáciou (SLA) a Úniou alpských disciplín (ÚAD) sa Žampovci už nezaoberajú. "My sa sústredíme iba na preteky, teda na to, čo sa deje medzi štartom a cieľom."

Viac o téme: Adam Žampa Andreas Žampa
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/AP
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy