VIDEO Poklonu mu zložil aj najlepší útočník NHL: Mladý supertalent predvádza neskutočné veci

Connor McDavid (vpravo) v súboji s CrosbymConnor McDavid (vpravo) v súboji s Crosbym Zdroj: SITA

PITTSBURGH - Hokejisti Pittsburghu si v utorkovom šlágri NHL na domácom ľade poradili so súpermi z Edmontonu 4:3 a zapísal si deviate víťazstvo v sezóne. Viac ako obrat domáceho tímu z 1:3 na 4:3 však zaujal výkon hosťujúceho Connora McDavida. Stále iba 19-ročný mladík s kapitánskym "céčkom" na hrudi asistoval pri všetkých troch góloch hosťujúceho tímu a individuálne prevýšil domáceho kapitána Sidneyho Crosbyho.

Pozornosť si zaslúžila najmä McDavidova akcia pred gólom Patricka Maroona na 2:1 v 18. min. Najprv skvelým obranným zákrokom pripravil o puk Carla Hagelina, neskôr ho prebral ešte pred červenou čiarou, nabral rýchlosť, prefrčal okolo obrancu Briana Dumoulina a Maroonovi ho naservíroval tak, že ten zakončoval prakticky do prázdnej bránky.

"S jeho rýchlosťou ani nepotrebuje veľa priestoru či času na ľade. Je pekné pozerať sa na neho, čo stvára na ľade. Ak ste tam však spolu s ním, dostane vás rýchlo do problémov. Je preto lepšie, keď máte pred ním náskok pár krokov," povedal uznanlivo Crosby na adresu McDavida na webe NHL. "Bol to pre mňa dobrý test porovnať sa v zápase proti jednému z najlepších hráčov na svete. Som rád, že sa mi naskytla taká šanca," uviedol Connor McDavid, ktorý vlani vo svojej nováčikovskej sezóne pre zlomenú kľúčnu kosť nemohol nastúpiť proti Crosbymu.

Crosbyho útok so Švédmi Carlom Hagelinom a Patricom Hörnqvistom na krídlach takmer dve tretiny jednoznačne ťahal za kratší koniec v porovnaní s formáciou McDavida s Maroonom a Eberlem. Výsledkom boli tri góly v sieti domácich, keď bol na ľade prvý útok Penguins. "Nebolo to jednoduché. Snažíte sa, vytvárate si šance a potom prídu dve-tri zaváhania, keď súper premení svoje veľké príležitosti," podotkol Crosby.

Adam Larsson (vpravo) v Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA

Crosby je dlhodobo považovaný za najlepšieho ofenzívneho hokejistu v NHL. Pred touto sezónou zažiaril na Svetovom pohári v Toronte, kde sa stal najproduktívnejším hráčom a priviedol Kanadu k celkovému triumfu. Potom vynechal prvých šesť zápasov nového ročníka NHL pre symptómy otrasu mozgu, no v ďalších siedmich zaznamenal 8 gólov a pridal aj 2 asistencie. Lenže McDavid je čoby takmer nováčik na tom ešte lepšie. Zo 14 zápasov má 17 bodov za 5 gólov a 12 asistencií a v kanadskom bodovaní NHL je momentálne tretí, len bod za lídrom Markom Scheifelem z Winnipegu. McDavid nie je zďaleka jediný mladý hráč, ktorý vtrhol do sezóny ako víchor. Iba 18-ročný Fín Patrik Laine z Winnipegu sa v utorok v noci zaskvel druhým hetrikom a s 11 gólmi už je na čele poradia kanonierov NHL. Štvorgólový úvodný zápas v NHL zasa ponúkol Auston Matthews z Toronta, ktorý má 19 rokov.

"Pre túto súťaž je dobré, že sa začínajú výrazne presadzovať mladí hráči. Vôbec s tým nemám problém. Prinášajú ľuďom do hry nové vzrušenie a o to ide. Sú to hráči, proti ktorým je pre nás starších výzva zahrať si. Áno, asi som už starší," pokračoval Crosby, ktorý má 29 rokov a na konte okrem množstva individuálnych ocenení aj dva Stanleyho poháre, dve zlaté medaily z olympijských hier či titul majstra sveta.

Conor Sheary strieľa víťazný Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA

Edmonton vďaka trom asistenciám McDavida a tiež dvom gólom Jordana Eberleho v rozpätí 10 minút na rozhraní prvej a druhej tretiny otočil z 0:1 na 3:1, ale Pittsburgh pred domácimi fanúšikmi v PPG Paints Arene nerezignoval. Ešte do konca druhej časti hry znížil Carl Hagelin na 2:3 a v tretej tretine dovŕšili domáci obrat Jevgenij Malkin a Connor Sheary. Rozhodnutie padlo z hokejky Shearyho, ale v podstatne išlo o vlastný gól krídelníka Edmontonu Benoita Pouliota, ktorý chcel odpáliť puk od bránky svojho tímu.

"O takýchto zápasoch sa hovorí, ľudia sa pre ne dokážu nadchnúť. Samozrejme, chceme vyhrať a keď sa to podarí, je to zábava," uzavrel Crosby. "Je to tvrdé, ako sme prehrali tento zápas. Niektorí hráči podali výborné individuálne výkony, iní zasa sklamali," posťažoval sa tréner Edmontonu Todd McLellan.

Viac o téme: Sidney Crosby Pittsburgh Penguins Edmonton Oilers Connor McDavid