Česká legenda prišla o tretieho spoluhráča: Hejduk prežil Saleja, Skrastinša i Svatoša

Milan Hejduk a jeho traja zosnulí spoluhráči Ruslan Salej, Marek Svatoš a Karlis Skrastinš
Milan Hejduk a jeho traja zosnulí spoluhráči Ruslan Salej, Marek Svatoš a Karlis Skrastinš

COLORADO - Legendárny Milan Hejduk patril k najlepším hokejistom svojich čias. Celá jeho kariéra bola spojená výhradne s Avalanche, kde si zahral aj po boku Ruslana Saleja, Mareka Svatoša a Karlisa Skrastinša. Z tejto štvorice je to však iba on, kto sa dožil štyridsiatky.

Ako jeden z mála hokejistov na svete mal Hejduk to šťastie, že si v základnej časti NHL odkrútil viac ako tisíc zápasov. Vždy bojoval jedine v službách Avalanche a raz sa tešil aj zo zisku Stanleyho pohára. Strelil 375 gólov, ku ktorým pridal 430 asistencií. Vo svojej dobe patril k absolútnej špičke, o ktorej vedel celý svet. Jeho 805 bodov ho radí v historickej tabuľke NHL na 154. priečku. 

So všetkými troma naraz si zahral v sezóne 2007/08. Každý z nich bol obrovský hokejový talent, ktorý bojoval aj za reprezentáciu. Žiaden sa však nedožil štyridsiatky kvôli tragickým udalostiam.

Marek Svatoš naposledy vydýchol v sobotu 5. novembra. Jeho nehybné telo našla manželka Diana. Zostali po ňom aj dve malé deti, dvaja chlapci. Svatoš sa veľmi rýchlo presunul do zámoria, kde hokejovo dozrel v nižších súťažiach a následne žiaril v NHL. Vo svojej nováčikovskej sezóne strelil neuveriteľných 32 gólov. Mal však smolu na zranenia. Prakticky nonstop ho neposlúchalo vlastné telo, čo limitovalo jeho talent. Síce za Colorado nehral už dlhé roky, no nikto z miestnych naňho nezabudol. Po jeho odchode zostalo skormútených viacero bývalých spoluhráčov a nespočet verných fanúšikov.

Ruslan Salej bol jedným z najlepších bieloruských hokejistov. Draftovaný bol v roku 1996 z celkového deviateho miesta. Jeho služby využíval aj reprezentačný tím, v ktorom patril rok čo rok k najlepším hráčom. Dlhé roky pôsobil v Anaheime, no záver zámorskej kariéry patril Coloradu. V jeho drese odohral tri sezóny. Jeho život vyhasol spoločne s celým tímom počas leteckej havárie v Jaroslavli. Tím mal letieť na zápas do Minsku, kde v tom čase žil, takže existovala šanca, že by na spoluhráčov počkal tam, no neskôr sa ukázalo, že na palube bol aj on. Za sebou nechal manželku a tri deti. Najmladšia dcérka sa narodila iba krátko pred nešťastím.

Karlis Skrastinš si prežil podobný príbeh ako Salej. Aj on patril k najväčším talentom svojej krajiny. Za lotyšskú reprezentáciu hrával prakticky každý možný rok. Nashville ho síce draftoval až v deviatom kole, no dozaista našiel neopracovaný drahokam, ktorý sa zakrátko stal pevnou súčasťou prvého tímu. Za Avalanche si odkrútil štyri sezóny, dvakrát sa pozrel aj do play-off. Keď už na NHL výkonnostne nemal a pomaly sa lúčil s aktívnou kariérou, rozhodol sa hrať v KHL. Bol tak bližšie svojej vlasti. Bohužiaľ, aj on bol na palube lietadla, ktoré 7. septembra 2011 havarovalo.


Tagy: Colorado Avalanche Marek Svatoš Ruslan Salej Karlis Skrastinš Milan Hejduk

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
športky
Foto:
TASR, Video: nhl.com

DISKUSIA