Slovenské hádzanárky bližšie k svetovému šampionátu: Zdolaním Litvy naplnili postupovú povinnosť

Víťazné oslavy slovenských hádzanárok
Víťazné oslavy slovenských hádzanárok

ŠAĽA - Hádzanárky Slovenska v súlade s očakávaniami postúpili z I. fázy kvalifikácie majstrovstiev sveta 2017 v Nemecku. Zverenky trénera Dušana Poloza rozhodli o zisku druhej postupovej miestenky v 1. skupine vo svojom záverečnom vystúpení na turnaji v Šali, keď v nedeľu zdolali v priamom súboji o 2. miesto Litovčanky vysoko 27:16 (13:9). Slovenky si spolu s Ukrajinkami (tie mali istotu postupu už po sobotňajších dueloch), ktorým v piatok podľahli tesne 20:21, zahrajú v júnovom play-off. Svojich súperov v II. fáze kvalifikácie spoznajú oba tímy v závere decembrových ME 2016.

Úvod patril Litovčankám, ktoré najmä zásluhou Jurgutyteovej dali Slovenkám lekciu z efektivity, a tak v 5. min vyhrávali 4:1. Domáce reprezentantky sa však spamätali, aj s pomocou zákrokov brankárky Medveďovej rýchlo zmazali manko, v 11. min vyrovnala na 4:4 Habánková. Až do konca druhej desaťminútovky však boli stále o krok vpred litovské hráčky. Až góly Jakubisovej s Holešovou naklonili skóre na slovenskú stranu - 8:7 v 21. min. Počas nasledujúcej presilovky Holešová upravila na 9:7. Hostky počas vlastného oslabenia opäť zmazali rozdiel, ale záver I. polčasu bol v réžii tímu SR, ktorý šnúrou štyroch gólov získal náskok 13:9. 

Slovenské hráčky začali druhé dejstvo tak, ako skončili to prvé. Pridali ďalšie tri góly a v 36. min mali už pohodlný náskok 16:9. Litovčanky potom v 48. min znížili na 15:19, ale to bolo z ich strany prakticky všetko. Záver bol jednoznačne v rukách Sloveniek, ktoré napokon potešili vďačné publikum vysokým víťazstvom (27:16). 

Slovensko - Litva 27:16 (13:9) 
Zostava a góly SR: Medveďová, Súlovská 1 - M. Rajnohová 3, Rechtorisová 2/1, Habánková 1, Czanik, Holešová 8, Kučerová 2/1, S. Szarková 5/1, Michnová, Mikulčík, Veselková, Jakubisová 1, M. Školková 3, Minárčiková 1 
Najviac gólov za Litvu: Šatkauskaite 6/1, Jurgutyte 5 
Pok. hody: 3/3 - 2/1, vylúčené: 3 - 4 , ČK: 51. Súlovská (SR) za faul, rozhodovali: Praštalová a Todorovičová (obe Bosna a Herceg.), 1800 divákov 

Dušan Poloz (tréner SR): "Rozpačitý úvod s Litvou nebol o súperovi, ale o nás. Z našej strany to nebol vydarený turnaj. Dievčatá mali v hlavách dva predchádzajúce zápasy. Rozhodujúci bol záver prvého polčasu, keď sme súperkám ušli a získali pred prestávkou psychickú výhodu. V strede druhého polčasu sme na chvíľu zaváhali, Litovčanky znížili na 15:19, ale potom sme po góle Holešovej z trháku mali vývoj už jasne v našich rukách." 

Mária Holešová (krídelníčka SR, najlepšia strelkyňa): "Vedeli sme, o čo ide v tomto stretnutí. Chvíľu trvalo, kým opadla tréma a tlak, ale myslím si, že sme to potom už v pohode zvládli. Mne sa hralo dobre, hoci som bojovala sama so sebou v hlave, lebo tréner mi povedal, že nastúpim na celý duel. Chcela som dokázať, že na to mám. V úvode som sa nevedela chytiť, ale pomohli mi dievčatá, takže som rada, že potom mi to už išlo." 

Lýdia Jakubisová (krídelníčka SR): "Zápas bol pre nás náročná predovšetkým z psychickej stránky. Jeho začiatok nám nevyšiel. Napriek tomu sme sa vzchopili, bojovali sme, lebo dnes sme veľmi chceli vyhrať, čo sa napokon odzrkadlilo aj na konečnom výsledku." 

Ukrajina - Grécko 27:14 (14:7) 

Konečná tabuľka: 
1. Ukrajina 3 3 0 0 79:50 6 - postup do II. fázy kvalifikácie 
2. Slovensko 3 2 0 1 74:61 4 - postup do II. fázy kvalifikácie 
---------------------------------------------------------------------------- 
3. Litva 3 1 0 2 63:83 2 
4. Grécko 3 0 0 3 63:85 0 


Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Lukáš Grinaj

DISKUSIA