VIDEO Stromková po famóznom úvode sezóny: Toto sú jej ďalšie ciele

Zuzana StromkováZuzana Stromková Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Slovenská reprezentantka v akrobatickom lyžovaní Zuzana Stromková sa v tejto sezóne Svetového pohára sústredí na olympijskú disciplínu slopestyle, v ktorej sa pokúsi kvalifikovať na ZOH 2018 do Pjongčangu.

Stromková vynechá piatkové preteky Big Air v nemeckom Mönchengladbachu a namiesto toho zamieri na sústredenie do Švajčiarska. "Pôvodne sme sa prihlásili, ale je to novinka a skoky môžu byť zradné, vzhľadom na priority sme tak nechceli riskovať žiadne zranenie, aby sme boli v januári stopercentne fit," objasnil riaditeľ Úseku akrobatického lyžovania Slovenskej lyžiarskej asociácie Tomáš Murgáč. "Rada by som sa opäť dostala na zimné olympijské hry, no takisto sa chcem zúčastniť aj na podujatiach Big Air," dodala Stromková.

Program SP v slopestyle odštartuje 12. januára vo francúzskom Font Romeu, nasleduje talianske stredisko Seiser Alm a potom sa lyžiari presunú do USA. Stromková už absolvovala dve vystúpenia v Big Air, v čilskom El Colorade obsadila piatu priečku, v Miláne skončila o stupienok nižšie. V Taliansku sa premiérovo konala atraktívna mestská súťaž. "Lyžovanie ma baví, nerozlišujem, či sa ide v horách alebo meste," uviedla Slovenka. 
      
Kvalifikačný kľúč na ZOH 2018 sa nezmenil v porovnaní so Soči, pod piatimi kruhmi sa predstaví 24 pretekárok v redukovanom poradí. V jednej disciplíne je počet zástupkýň jednej krajiny obmedzený na štyri, dovedna smie krajina v akrobatickom lyžovaní vyslať maximálne 32 reprezentantov. "Napríklad Kanaďania sú dobrí aj v ďalších disciplínach, čiže vzhľadom na obmedzenia je reálne prebojovať sa na ZOH do 26., 27. miesta vo Svetovom pohári. Zuzka zatiaľ vo SP skončila najhoršie šestnásta, takže figuruje v top 24," povedal Murgáč.

Stromková tvorí v sezóne 2016/2017 A-tím SR, v "béčku" figuruje Richard Jurečka, ktorý však práve v pondelok podstúpil operáciu ramena a do súťažného kolotoča by sa mohol vrátiť za šesť až osem týždňov. V skikrose bude súperiť Tomáš Bartalský. "Čaká na nás jeden z najťažších ročníkov s piatimi pretekmi slopestyle aj Big Air. Vrcholom budú majstrovstvá sveta v polovici marca v španielskej Sierra Nevade, kde bude Zuzka obhajovať tretiu pozíciu z Kreischbergu 2015," pokračoval riaditeľ ÚAL SLA. "Chcem za Slovenskú lyžiarsku asociáciu popriať našim reprezentantom veľa zdravia i úspechov, aby sa im darilo minimálne tak ako v minulosti," uviedol prezident SLA František Repka.
      
Bartalský sa v seriáli Európskeho pohára v skikrose vynasnaží pre Slovensko vyjazdiť miestenku do SP: "Odjazdím celý EP, uplynulé dva mesiace som sa pripravoval s Čechmi, odteraz sa budem s Austrálčanmi. Som jediný Slovák, ťažko sa konkuruje najsilnejším tímom. Som nachystaný najlepšie v kariére, dúfam, že aj výsledky budú najlepšie." 
      

Rovnako ako vo Svetovom aj v Slovenskom pohári pribudlo mestské podujatie Big Air, ktoré sa uskutoční na námestí v Kremnici. "Naša ambícia je rozšíriť členskú základňu akrobatického lyžovania. Minulý rok sa pohár konal prvýkrát s dvoma kolami, teraz sme pridali tretie. Po Kremnici bude druhé kolo 26. februára v Jasnej spoločne s majstrovstvami SR v slopestyle, finále sa pôjde na Donovaloch," dodal Murgáč.

Viac o téme: Tomáš Bartalský Zuzana Stromková Slovenská lyžiarska asociácia František Repka Tomáš Murgáč
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA, VIDEO: TASR
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy