Blatterovi nepomohlo ani odvolanie: Verdikt ma neprekvapil

Sepp BlatterSepp Blatter Zdroj: SITA

LAUSANNE - Bývalý prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Sepp Blatter nepochodil s odvolaním na Športovom arbitrážnom súde (CAS) vo švajčiarskom Lausanne proti šesťročnému dištancu za to, že v roku 2011 schválil netransparentné vyplatenie dvoch miliónov švajčiarskych frankov Michelovi Platinimu. Nepriaznivý výsledok konania potvrdil samotný Švajčiar.

"Je ťažké zmieriť sa s rozhodnutím športového tribunálu. Tento verdikt ma však neprekvapil vzhľadom na to, akým smerom sa celá kauza uberala," vyhlásil Blatter, ktorý chcel dosiahnuť zrušenie šesťročného zákazu pôsobenia vo futbalovej sfére. Ortieľ však bude akceptovať. Obrátiť by sa mohol ešte na najvyšší švajčiarsky súd.  

"Za 41 rokov na čele FIFA som zažil kadečo. Naučil som sa, že v športe môžete vyhrať, ale aj prehrať. Napriek tomu som za všetky tie roky vďačný. Mohol som si počas nich splniť svoje sny o tom, ako by mal futbal fungovať a ako slúžiť FIFA," dodal Blatter. 

CAS sa stotožnil s názorom etickej komisie FIFA, ktorá Blatterovo počínanie klasifikovala ako konflikt záujmov a nelojálnosť a obom protagonistom uložila vlani v októbri dištanc na 8 rokov. Odvolacia komisia skrátila vo februári suspendáciu na 6 rokov. Platini aj Blatter sa následne obrátili na CAS, arbitrážny súd v máji skrátil Platinimu 6-ročný dištanc na 4 roky zákazu pôsobenia, čím ho pripravil o možnosť pokračovať na čele UEFA. Jeho nástupcom sa stal Slovinec Aleksander Čeferin. 

Blattera vo februári nahradil vo funkcii prvého muža FIFA Gianni Infantino. Dvaja niekdajší najvplyvnejší muži futbalového hnutia popierali akékoľvek pochybenie. Tvrdili, že na doplatok za Platiniho poradenské služby Blatterovi z rokov 1999 - 2002 mali ústnu dohodu. 

"Dúfam, že arbitrážny súd pochopí, že platba pánovi Platinimu bola v skutočnosti uhradením dlhu. Dlhy by sa predsa mali platiť," povedal Blatter v auguste pred pojednávaním na CAS. 

Etická komisia FIFA medzitým formálne otvorila disciplinárne konanie vo veci úplatku so Švajčiarom a ďalšími dvoma funkcionármi. Blatter sa vraj spolu s Markusom Kattnerom a Jéromom Valckem za uplynulých päť rokov obohatili na bonusoch dokopy o 80 miliónov amerických dolárov (70,8 miliardy eur). Vyšetrovatelia etickej komisie za vyplatenými peniazmi a províziami vidia úplatky, korupciu, prijímanie darov a konflikt záujmov. Blatter si za majstrovstvá sveta 2014 v Brazílii nechal podpísať bonus 12 miliónov švajčiarskych frankov (10,9 miliardy eur) a rovnakú sumu mal dostať v prípade, že by dokončil funkčné obdobie 2015 - 2019.

Viac o téme: FIFA Sepp Blatter
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA, TASR

Súvisiace články