Z veľkej drámy sa stal bezproblémový triumf: Fourcade znovu ukradol Boemu prvenstvo

Martin FourcadeMartin Fourcade Zdroj: TASR

POKLJUKA - POKLJUKA - Francúzsky biatlonista Martin Fourcade zvíťazil v rýchlostných pretekoch na 10 km v rámci 2. kola Svetového pohára v slovinskej Pokljuke časom 23:11,7 min. Líder aktuálneho poradia SP bol v cieli o 13,7 sekundy rýchlejší ako Nór Johannes Thingnes Bö, tretia priečka patrí Rusovi Antonovi Šipulinovi so stratou 15,1 s na víťaza.

Preteky prebiehali za pekného slnečného počasia (8 stupňov Celzia), na štart sa postavilo 104 pretekárov. Fourcade okrem bezchybnej streľby podal aj výborný šprintérsky výkon. Po stojke mal manko na Böa pol sekundy, ale jeho finiš bol nezadržateľný. Pre superfavorita to bol vôbec prvý triumf v biatlonovom areáli v Pokljuke. Celkovo slávil už 52. víťazstvo v Svetovom pohári. Po tom, ako triumfoval v rýchlostných pretekoch v 1. kole SP Östersunde, si na konto pripísal aj druhé šprintérske víťazstvo a upevnil si svoju vedúcu pozíciu v šprinte i v celkovom poradí.

"Prvý raz sedím v Pokljuke na tejto stoličke,“ vravel s úsmevom na tvári Martin Fourcade po pretekoch v tlačovom stredisku. "Bolo to fantastické. Čakal som tu dlho na víťazstvo. Až do dnešného dňa to bolo posledné dejisko, kde som nikdy nevyhral. Je to pre mňa špeciálny deň,“ cituje slová víťaza biathlonworld.com. Pocity na tréningu diktovali jeho stratégiu do pretekov: "Keď som prišiel na tréning, mal som na strelnici čudný pocit. Preto som sa rozhodol začať pomaly.“

Druhý v cieli Johannes Thingnes Bö pridal tiež svoj komentár: "Počas posledného okruhu som dostal informáciu, že som blízko k Fourcadovi. Zrýchlil som, ale na prvé miesto to dnes nestačilo. Nevyhral som, ale z pretekov mám radosť."

A do tretice hlas bronzového Antona Šipulina: "Víťazstvá mojich krajanov v stíhačke v Östersunde ma motivovali, veľmi som sa z nich tešil. Pozerám sa na výsledkovú listinu a v desiatke vidím tých najlepších. Isté je, že zajtra to budú vzrušujúce preteky."

Zo slovenského kvarteta bol najlepší Tomáš Hasilla, ktorý vybielil všetkých 10 terčov a obsadil 35. bodované miesto s odstupom 1:33 min na víťaza, Martin Otčenáš skončil 42. (+1:45,5), Matej Kazár bol 63. (+2:16,8) a Michal Šíma skončil 86. (+3:01,3).

Svetový pohár 2016/2017 v biatlone - 2. kolo - Pokljuka (Slovin.) - piatok:
Šprint mužov na 10 km: 1. Martin Fourcade (Fr.) 23:11,7 min (0), 2. Johannes Thingnes Bö (Nór.) +13,7 s (0), 3. Anton Šipulin (Rus.) +15,1 (0), 4. Emil Hegle Svendsen (Nór.) +20,9), 5. Quentin Fillon Maillet (Fr) +27 (0), 6. Simon Schempp (Nem.) +29,5 (0), 7. Ole Einar Björndalen (Nór.) +31,4 (0), 8. Erik Lesser (Nem) +32,6 (0), 9. Michal Krčmář (ČR) +36,1 (0), 10. Matvej Jelisejev (Rus.) +38,4 (1),... 35. Tomáš Hasilla +1.33 (0), 42. Martin Otčenáš +1.45,5 (1), 63. Matej Kazár +2:16,8 (2), 86. Michal Šíma +3:01,3 (1) (všetci SR)

Poradie vo Svetovom pohári (po 4 z 26 plánovaných pretekov): 1. Martin Fourcade (Fr.) 228 bodov, 2. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 150, 3. Ole Einar Björndalen (Nór.) 134, 4. Maxim Cvetkov (Rus.) 132, 5. Anton Šipulin (Rus.) 125, 6. Arnd Peiffer (Nem.) 122, 7. Anton Babikov (Rus.) 116, 8. Erik Lesser (Nem.) 110, 9. Simon Fourcade (Fr.) 109, 10. Lowell Bailey (USA) 103, ... 49. Tomáš Hasilla 20, 54. Martin Otčenáš 12, 61. Matej Kazár 5 (všetci SR).

Poradie v hodnotení rýchlostných pretekov (po 2 z 9 plánovaných pretekov): 1. Martin Fourcade (Fr.) 120 bodov, 2. Arnd Peiffer (Nem.) 70, 3. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 70, 4. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 65, 5. Ole Einar Björndalen (Nór.) 65, 6. Benedikt Doll (Nem.) 63, 7. Anton Šipulin (Rus.) 61, 8. Erik Lesser (Nem.) 60, 9. Maxim Cvetkov (Rus.) 59, 10. Simon Schempp (Nem.) 58, ... 47. Tomáš Hasilla (SR) 6.

Viac o téme: Martin Fourcade Tomáš Hasilla