Najväčšia biatlonová hviezda pohrozila bojkotom: Ak nemajú dosť odvahy, musia byť aktívni športovci

Martin Fourcade
Martin Fourcade

NOVÉ MĚSTO NA MORAVE - Francúzsky biatlonový šampión Martin Fourcade pohrozil bojkotom Svetového pohára, pokiaľ Medzinárodná biatlonová únia (IBU) do januára v dopingovej kauze Ruska nezaujme nekompromisný postoj. Dvojnásobný olympijský víťaz to povedal nórskej televízii NRK pri aktuálnej zastávke seriálu v Novom Měste na Morave.

"Ak únia nemá na vyriešenie problémov dostatok odvahy, musia byť aktívni sami športovci," vyhlásil suverén novej sezóny, ktorý vyhral päť z doterajších šiestich závodov vrátane štvrtkového šprintu na Vysočine.

Podľa zverejnených podrobností z dopingovej správy vyšetrovateľa Richarda McLarena patrí k podozrivým ruským športovcom 31 biatlonistov a ďalší bežci na lyžiach. To potvrdili aj zástupcovia príslušných federácií IBU a FIS.

"Rozhodne to nie je tak, že by išlo o jedného alebo dvoch. A ak sa do januára nič nestane, požiadam svojich kolegov z Nemecka, Nórska, Česka, skrátka všetkých, aby neštartovali," vyhlásil dvadsaťosemročný obhajca krištáľového glóbusu.

O nutnosti zaujať k afére jasný postoj sú presvedčení aj ďalší športovci, nechcú ale všetkých Rusov vopred hádzať do jedného vreca. Fourcade, rovnako ako napríklad nórsky veterán Ole Einar Björndalen, chcú najprv vidieť jasné dôkazy.

"Pre mňa sú všetci čistí, kým nie sú usvedčení," povedal Björndalen, rekordman medzi biatlonistami. "Ak je ale len desať percent z toho (podľa McLarenovej správy) pravda, je to katastrofa," dodal štyridsaťdvaročný Nor.

V individuálne posudzovanie športovcov dúfa aj Rus Anton Vladimirovič Šipulin. "Ja som čistý. Dúfam, že z toho nebude zákaz štartu pre celú krajinu. Snáď k tak strašnému koncu nedôjde," povedal strieborný muž štvrtkového šprintu na tlačovej konferencii v Novom Meste.


Tagy: Martin Fourcade

Zdroj:
ČTK
Foto:
TASR

DISKUSIA