Deblisti Škantárovci získali prestížne ocenenie: Z úspechu sa teší aj Dukátová

Celkové prvenstvo získali po druhý raz Ladislav Škantár (vpravo) a Peter Škantár (vľavo), v hlavnej ženskej kategórii triumfovala šiestykrát po sebe Jana Dukátová (uprostred)Celkové prvenstvo získali po druhý raz Ladislav Škantár (vpravo) a Peter Škantár (vľavo), v hlavnej ženskej kategórii triumfovala šiestykrát po sebe Jana Dukátová (uprostred) Zdroj: FOTO TASR - Michal Svítok

TOMÁŠOV - Kanoistami roka sa stali deblisti Ladislav a Peter Škantárovci a kajakárka Jana Dukátová. Olympijskí víťazi z Ria Škantárovci sa z trofeje radovali druhýkrát v kariére, šiesty raz za sebou si užila poctu v ženskej kategórii kajakárka Dukátová. Laureátov Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode slávnostne vyhlásili v priestoroch Art Hotela Kaštieľ v Tomášove.

"Hovorí sa, že stále sa dá zlepšovať, no mal som pocit, že v našom prípade to už ani nešlo, výsledky hovoria za všetko. Bola to najdôležitejšia sezóna v našej kariére, po nominácii na olympijské hry opadol prvý veľký stres a mohli sme sa pripravovať v pokoji. V Brazílii sme boli fit, mali sme skvelý tím, to bolo základom úspechu," povedal Ladislav Škantár. "Sezónu nemožno hodnotiť inak než obrovskou spokojnosťou. Samozrejme, vždy je čo zlepšovať, mohli sme zvíťaziť aj v iných pretekoch, ale hlavný cieľ v podobe OH vyšiel perfektne," pokračoval Peter Škantár.

Bratranci sa na nasledujúci rok nepozerajú ako na poolympijský. "Práve naopak, chceme absolvovať všetky podujatia a opäť pôjdeme naplno," dodal P. Škantár. Obaja priznali, že oficiálne udalosti, medzi ktoré patril piatkový večer, nie sú úplne ich odbor a komfortnejšie sa cítia v lodi, považujú to však za príjemné starosti. Môžu sa stretnúť so známymi, keďže počas roka na to niet mnoho času, a podeliť sa o radosť či spomienky.

Dukátovej k maximálnej spokojnosti chýbalo máličko v Riu. Ďalšiu sezónu pojme o niečo oddychovejšie: "Keď to zhrniem, dosahovala som vyrovnané výsledky v popredí, takže rok hodnotím výborne. Chcem naďalej súťažiť, ale bude toho trocha menej, tréning nebude tak intenzívny. Po vypätí uplynulých dvoch rokov a s výhľadom do budúcnosti je vhodné mierne zvoľniť."

Najlepších v uplynulom roku roka spájala najmä úspešnosť na OH v Riu de Janeiro. V parku športov Deodoro vybojovali slovenskí vodní slalomári dve medaily. Pri svojej premiérovej účasti pod piatimi kruhmi získali zlato v kategórii C2 bratranci Škantárovci, kanoista Matej Beňuš pridal striebro. Veľmi blízko za stupňami víťazov boli aj ďalší dvaja slovenskí zástupcovia, kajakárka Dukátová obsadila štvrtú priečku a kajakár Jakub Grigar skončil piaty.

"Som spokojný, podarilo sa mi, čo som chcel. Na OH to mohlo byť lepšie, no zároveň aj horšie, takže to bol fajnový rok. Na olympijské hry sa teším aj do budúcnosti, mám motiváciu zabojovať o ďalšiu účasť. Som rád, že môžem súperiť s najlepšími, vybudoval som si dobrý základ na zlepšenie, pracujem na fyzickej kondícii, ktorá bola mojou slabinou celú sezónu," uviedol Grigar. Okrem OH sa vo výsledkoch ankety prejavila aj úspešnosť na ME v Liptovskom Mikuláši. Vo vážskych perejách patrilo Slovákom dovedna sedem cenných kovov a pripadol im aj primát najúspešnejšej krajiny. O štyri zlaté medaily sa postarali Alexander Slafkovský (C1), hliadky 3xC1 (Slafkovský, Michal Martikán, Beňuš) a 3xC2 (Pavol a Peter Hochschornerovci, Škantárovci, Tomáš Kučera - Ján Bátik) a prekvapujúco aj dvojica Kučera - Bátik v kategórii C2.

Úspešnosť sezóny dotvorilo aj celkové poradie v seriáli Svetového pohára, Slafkovský (C1) si vypádloval zlato, Dukátová (K1) bronz. Darilo sa aj talentovaným nástupcom úspešnej generácie. Na majstrovstvách sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov v Krakove si slovenské lode vyjazdili celkovo päť medailí. V kategórii do 23 rokov uspeli obaja kajakári Jakub Grigar (zlato) a Andrej Málek (bronz), ktorí spoločne s Richardom Macúšom získali striebro v hliadkach. Medzi juniormi dosiahol výborný výsledok Marko Mirgorodský, ktorý bol v kategórii C1 najrýchlejší zo všetkých štartujúcich a obhájil pozíciu z uplynulej sezóny. Juniorky v zložení Simona Maceková, Soňa Stanovská, Simona Glejteková získali striebro (3xC1).

Ešte o dva cenné kovy viac ako v Krakove získali slovenské nádeje na majstrovstvách Európy v slovinskom Solkane. Medzi "dvadsaťtrojkármi" sa zo zlata tešili Málek (C1) a Juraj Skákala s Matúšom Gewisslerom (C2), rovnaký lesk mali medaily juniorky Macekovej (C1) a hliadky 3xC1 junioriek, ktorá štartovala v rovnakom zložení ako na MS v Poľsku. Striebro zavesili na krk v juniorskej kategórii Mirgorodskému (C1), Michaele Haššovej (K1) a hliadke 3xK1 (Haššová, Stanovská, Lucia Murzová).

KANOISTA ROKA 2016

HLAVNÉ KATEGÓRIE
ŠPORTOVEC ROKA SZKDV: Ladislav a Peter Škantárovci - 1. miesto OH Rio de Janeiro 2016, 6. miesto ME Liptovský Mikuláš, 1. miesto 3xC2 ME Liptovský Mikuláš, 5. miesto celkové
hodnotenie Svetového pohára ICF 2016, z toho dvakrát triumf - v Prahe a vo finále v Tacene
ŠPORTOVKYŇA ROKA SZKDV: Jana Dukátová - 4. miesto OH Rio de Janeiro 2016, 3. miesto ME Liptovský Mikuláš, 3. miesto 3xK1Ž ME Liptovský Mikuláš, 3. miesto celkové hodnotenie Svetového pohára ICF 2016
KATEGÓRIE
KAJAKÁRKA ROKA: Jana Dukátová - 4. miesto OH Rio de Janeiro 2016, 3. miesto ME Liptovský Mikuláš, 3. miesto 3xK1Ž ME Liptovský Mikuláš, 3. miesto celkové hodnotenie Svetového pohára ICF 2016
KANOISTA ROKA: Matej Beňuš - 2. miesto OH Rio de Janeiro 2016, 5. miesto ME Liptovský Mikuláš, 1. miesto 3xC1M ME Liptovský Mikuláš, 7. miesto celkové hodnotenie Svetového pohára ICF 2016
DEBLKANOISTI ROKA: Ladislav a Peter Škantárovci - 1. miesto OH Rio de Janeiro 2016, 6. miesto ME Liptovský Mikuláš, 1. miesto 3xC2 ME Liptovský Mikuláš, 5. miesto celkové hodnotenie Svetového pohára ICF 2016, z toho dvakrát triumf - v Prahe a vo finále v Tacene
KAJAKÁR ROKA: Jakub Grigar - 5. miesto OH Rio de Janeiro 2016, 5. miesto ME Liptovský Mikuláš, 1. miesto MS do 23 rokov Krakov, 2. miesto 3xK1M MS do 23 rokov Krakov, 5. miesto ME do 23 rokov Solkan, 13. miesto celkové hodnotenie Svetového pohára ICF 2016
KANOISTKA ROKA: Simona Maceková - 1. miesto ME juniorov Solkan, 1. miesto 3xC1Ž ME juniorov Solkan, 5. miesto MS juniorov Krakov, 12. miesto ME Liptovský Mikuláš, 32. miesto celkové hodnotenie Svetového pohára ICF 2016
ZJAZDÁR(KA) ROKA: Katarína Kopúnová - 1. miesto C2Ž šprint MS Banja Luka, 3. miesto C2Ž zjazd MS Banja Luka
TALENT ROKA: Marko Mirgorodský - 1. miesto C1 MS juniorov Krakov, 2. miesto C1 ME juniorov Solkan, 2. miesto C1 M-SR Liptovský Mikuláš, 28. miesto celkové hodnotenie Svetového pohára ICF 2016
TRÉNER ROKA: Juraj Minčik - tréner olympijských víťazov Ladislava a Petra Škantárovcov a strieborného z OH Rio de Janeiro 2016 Mateja Beňuša
MLÁDEŽNÍCKY TRÉNER ROKA: Tomáš Mráz – tréner úspešného kajakára, piateho z OH Rio de Janeiro 2016, Jakuba Griga a talentovaného kanoistu, majstra sveta a vicemajstra Európy Marka Mirgorodského
ROZHODCA ROKA: Ján Piaček – dlhoročný medzinárodný rozhodca, ktorý sa v pozícii arbitra zúčastnil aj na vodnoslalomárskych súťažiach na OH 2016 v Riu de Janeiro