Veľkolepá rozlúčka Slovákov: Cígerov výber vo Švajčiarsku odčinil hanebný debakel!

Zdeno Cíger na lavičke dáva pokyny našim reprezentantomZdeno Cíger na lavičke dáva pokyny našim reprezentantom Zdroj: TASR - Martin Baumann

BIEL - Slovenskí hokejisti obsadili na tohtoročnom Švajčiarskom pohári tretiu priečku. Rozhodol o tom sobotňajší duel, v ktorom rozstrieľali Francúzsko 6:1 a odčinili piatkový debakel 1:7 s Bielorusmi. Kľúčom k úspechu bol zlepšený pohyb, aktívny forčeking a dostatočná efektivita v zakončení.

Po debakli s Bielorusmi nastúpili Slováci v sobotu len s tromi kompletnými formáciami a na pohybe i nasadení to bolo od úvodu poznať. Aktívnejším prejavom si už po piatich minútach vypýtali presilovku, ktorú pripravenou strelou z pravého kruhu využil Dravecký. Cígerovi zverenci potvrdili úvodný gól už o 19 sekúnd, keď v nasledujúcom striedaní vyvinuli na súpera tlak a po chybe v rozohrávke udreli druhýkrát. Kudrna sa po zisku puku odhodlal k strele z otočky a prekvapil Fouquerela. Dva rýchle zásahy absolútne otupili francúzsku snahu, čo Slováci využili a na ľade dominovali. V 11. minúte viedli už 3:0 - Jánošíkove nahodenie od modrej tečoval za Fouquerela Češík a vyhnal ho z bránky. Nebyť dvoch-troch dôležitých zákrokov náhradníka Hueta, Francúzi by odišli na prestávku s oveľa vyšším prídelom.

Na snímke gólová radosť Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR - Martin Baumann

Po zmene strán nezabránil ďalšiemu gólu už ani 41-ročný brankár, druhú presilovku v zápase využil z dorážky Hlinka. Francúzi naďalej pôsobili maximálne odovzdaným dojmom a Godlu v druhej tretine prakticky neohrozili. V defenzíve si počínali ešte horšie, keďže Hueta často nechali na slovenské prieniky samého. Po polovici stretnutia si ho v presilovke vychutnali Dravecký so zakončujúcim Mikúšom a o niekoľko sekúnd neskôr aj Cingel. Poľahky prešiel sám cez súperovu obranu a efektívnym bekhendovým zakončením "vykúpal" i Hueta. Pokračujúca francúzska bezmocnosť a nedisciplinovanosť ponúkli Slovákom niekoľko ďalších presiloviek, v ktorých už nabrala hra exhibičný charakter v plnom rozsahu.

Najlepšie minúty zápasu odohrali "Les Bleus" v úvode tretej tretiny. Pritvrdili vo fyzických súbojoch, ktoré dovtedy pravidelne prehrávali, a zvýšeným nasadením sa snažili aspoň o čestný úspech. Pred Godlu sa vďaka lepšiemu pohybu párkrát aj dostali, no vyslané pokusy nemali ani tréningový charakter. Až v 50. minúte mohol reálne ohroziť shutout slovenského brankára Bouvet, príklep z osi však nasmeroval len do žŕdky. Godla sa premiérového čistého konta napokon nedočkal, štyri minúty pred koncom ho oň obral Perret a stanovil konečný rezultát na 1:6.

O 3. miesto:

Francúzsko - Slovensko 1:6 (0:3, 0:3, 1:0)
Góly: 56. Perret (Meunier, Chakiachvili) - 6. Dravecký (Švarný), 7. Kudrna, 11. Češík (Jánošík, Bortňák), 23. Hlinka (Kudrna), 33. Mikúš (Dravecký, Švarný), 34. Cingel (Hlinka). Rozhodovali: Dipietro, Lemelin - Altmann, Gurtner, vylúčení: 6:4, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0, 1100 divákov

Francúzsko: Fouquerel (11. Huet) - Dame Malka, Hecquefeuille, Raux, Trabichet, Beron, Moisand, Dorey - Y. Treille, Meunier, Perret - Chakiachvili, Lacroix, S. Treille - Dusseau, Berthon, Bouvet - Arrossamena, Kara, Terrier

Slovensko: Godla - Ďaloga, Švarný, Mikuš, Gernát, Jánošík, Čerešňák, Trška, Šedivý - Dravecký, Suja, Hlinka - Mikúš, Cingel, Kudrna - Macík, Bortňák, Češík - Mráz

Finále:

Švajčiarsko - Bielorusko 6:1 (3:1, 1:0, 2:0)
Góly: 5. Sciaroni (Froidecaux), 12. Hollenstein (Praplan), 19. Geering (Baltisberger), 37. Herzog (Bodenmann, Helbling), 41. Haas (Hollenstein, Diaz), 59. Blum (Bodenmann) - 11. Denisov

Viac o téme: Slovensko Francúzsko Zdeno Cíger Švajčiarsky pohár