VIDEO Skvelý futbalový rok Slovenska: Historická výhra na EURO, suverénny postup mladíkov!

Slováci sa na premiérovom európskom šampionáte dočkali historického víťazstva, mladíci si vybojovali postup na ME 2017Slováci sa na premiérovom európskom šampionáte dočkali historického víťazstva, mladíci si vybojovali postup na ME 2017 Zdroj: koláž Športiek

BRATISLAVA - Skvelý futbalový rok má za sebou maličké Slovensko, o čo sa zaslúžili obidve naše hlavné reprezentačné kategórie. Zverenci trénera Jána Kozáka po úspešnej kvalifikácii absolvovali v júni v konkurencii Walesu, Ruska a Anglicka vo Francúzsku premiérové EURO 2016, na ktorom si pripísali aj historické víťazstvo. Veľmi úspešný rok majú za sebou aj reprezentanti dvadsaťjednotky, ktorí pod vedením trénera Hapala suverénne ovládli kvalifikačnú skupinu a v júni budúceho roka na nich taktiež čaká európsky šampionát v susednom Poľsku.

Neúspešná EURO premiéra proti Walesu

Slovenskí futbalisti s fanúšikmi Galéria fotiek (7) Zdroj: uefa.com

Slovensko skončilo v európskej kvalifikácii na druhej priečke za vedúcim Španielskom, čo Kozákovcov posunulo na historicky prvý európsky šampionát. Vo francúzskom Bordeaux ich v úvodnom vystúpení čakal pri európskej premiére neľahký súper - Wales vedený hviezdou Realu Garethom Baleom. Práve ten už v 10. minúte zápasu využil zlé postavenie brankára Kozáčika a poslal ďalšieho debutanta na európskom šampionáte do vedenia. V 61. minúte sa radovali Slováci po vyrovnávajúcom zásahu Ondreja Dudu. Posledné slovo však patrilo nášmu súperovi, keď v 81. minúte tri body pre Wales zariadil Robson-Kanu.

V druhom súboji skupiny Angličania nečakane iba remizovali s Ruskom 1:1 a pred ďalšími zápasmi tak bolo všetko otvorené.

Historické víťazstvo nad Ruskom, nádej na postup ožíva!

Radosť slovenských hráčov Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/Rastislav Blaško

O reparát sa slovenská reprezentácia pokúsila v mestečku Lille proti ambicióznemu Rusku a Kozákovci ho zvládli na výbornú. Po góloch Weissa a Hamšíka sme už do polčasu vyhrávali 2:0 a aj keď Rusi gólom Glušakova desať minút pred koncom riadneho hracieho času poriadne zápas zdramatizovali a neuveriteľne tlačili našich reprezentantov, vyrovnať sa im už nepodarilo. Historický triumf Slovenska bol na svete a to aj napriek viac ako 60 percentnému držaniu lopty Ruska a vyššej celkovej početnosti streľby, avšak na bránu smerovali len dve súperove strely. Vydreté, ale o to chutnejšie víťaztstvo udržalo našich chlapcov v postupovej hre.

V druhom zápase skupiny Anglicko v dramatickom derby odpovedalo na gól Balea dvomi zásahmi, keď Sturridge o výhre Albiónu rozhodol v posledných sekundách zápasu.

Cenná remíza s Anglickom a splnenie postupového sna!

Martin Škrtel, Juraj Kucka Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA

Na záver skupiny B nás čakal súper z kategórie najnáročnejších. Zvučné Anglicko, ktoré je považované za kolísku futbalu, navyše so štyrmi bodmi nemalo vopred nič isté a tak to aj na trávniku vyzeralo. Opatrná hra z obidvoch strán znamenala, že diváci v St. Étienne gól v zápase nevideli a keďže v druhom súboji Wales rozstrieľal Rusko 3:0 o istom nepostupujúcom bolo rozhodnuté. Slováci ako tretí tím (skupinu vyhral Wales s 6 bodmi, Anglicko druhé s 5 bodmi) so štyrmi bodmi museli čakať na to, ako sa vyvinú ostatné skupiny, o postupe však nebolo pochýb. Kozákovci napokon v konečnej tabuľke tretích tímov obsadili prvú priečku, postupovali až štyri najlepšie tímy. Paradoxne až tretí v tejto tabuľke bol neskorší víťaz Portugalsko, ktoré malo len tri body, rovnako ako aj už nepostujúce v skupinách tretie celky Turecko a Albánsko. Slovákov čakal veľký osemfinálový boj s ďalšou futbalovou veľmocou - Nemeckom!

Nemecko v osemfinále ukončilo slovenskú EURO rozprávku

Martin Škrel Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR

Aj keď v máji tohto roku sme v rámci prípravy dokázali nemeckého giganta hrajúceho v oklieštenej zostave poraziť 3:1, Kozákovci vedeli, že osemfinálový duel európskeho šampionátu bude o niečom inom. Víťaz posledných MS v Brazílii bol jasným favoritom na postup do štvrťfinále a na ihrisku to aj naplno potvrdil. Už vo ôsmej minúte Boateng poslal favorita do vedenia, do polčasu druhý gól pridal Mario Gomez. Po niečo viac ako hodine hry ešte triumf favorita prikrášlil Julian Draxler. Slováci sa proti organizovanej defenzíve súpera nedokázali presadiť a vo francúzskom Lille sa definitívne skončila naša historicky prvá EURO rozprávková púť. Tá nemecká skončila až v semifinále, kde podľahli domácim Francúzom po dvoch góloch Griezmanna 0:2.

Kvalifikačná ​cesta dvadsaťjednotky na ME 2017!

Tréner reprezentácie Slovenska Pavel Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA

Zverenci trénera Pavla Hapala nevstúpili do kvalifikácie na ME 2017 tým najlepším spôsobom. Úvodný duel kvalifikácie prehrali po jedinom góle v Bielorusku 0:1, potom sa však potvrdilo staré známe: zlý začiatok=dobrý koniec. Dvadsaťjednotka ďalších šesť kvalifikačných súbojov vyhrala, v domácom dvojzápase s Holandskom a Tureckom naši mladíci strelili až deväť gólov! Výhra v Holandsku (3:1) potvrdila kvality slovenských sokolíkov. Tí si v októbri po víťaznej domácej odplate Bielorusom (3:1) a remíze v Turecku (1:1) zabezpečili nie len postup na európsky šampionát, ale s 19 bodmi a zdrvujúcim skóre 21:6 aj suverénne prvé miesto v skupine! Hapalovci sa majú na čo tešiť, žreb im do skupiny prisúdil atraktívnych súperov: Anglicko, Poľsko a Švédsko. V úvodnom vystúpení 16. júna budúceho roku ich o 20.45 čakajú ambiciózni domáci Poliaci.