Česi poslali svetu jasný odkaz: Ruské prehrešky nechcú iba slepo ignorovať

Česká biatlonistka Gabriela Koukalová oslavuje víťazstvo
Česká biatlonistka Gabriela Koukalová oslavuje víťazstvo

MNÍCHOV - Česko a Veľká Británia odhlásili svojich biatlonistov z marcových pretekov 8. kola Svetového pohára v ruskom Ťumeni. Pred štvrtkovým mimoriadnym zasadnutím exekutívy Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) v Mníchove tak zaujali jasný postoj k výsledkom vyšetrovania Richarda McLarena o dopingových podvodoch s účasťou ruských štátnych inštitúcií.

IBU dostala od Medzinárodnej antidopingovej agentúry (WADA) zoznam 31 ruských športovcov spojených s manipuláciami so vzorkami počas zimných olympijských hier. Z prílohy k obsiahlej správe kanadského právnika vyplýva, že namočené mohli byť tri členky ruskej štafety na 4 x 6 km žien, ktorá na zimných olympijských hrách v Soči získala strieborné medaily. Relevantný dôkaz však neexistuje. 

Český biatlonový zväz prostredníctvom listu oznámil, že svoje tímy odhlásil zo všetkých pretekov v Rusku dovtedy, kým WADA nedeklaruje, že Ruská antidopingová agentúra (RUSADA) je dôveryhodná inštitúcia. K bojkotu sa pripojila aj úradujúca víťazka Svetového pohára Gabriela Koukalová. "Bolo len otázkou času, kedy niektorá federácia nahlas povie, o čom sa hovorí v biatlonovom zákulisí," vyhlásil pre iDnes.cz prezident ČSB Jiří Hamza, ktorý patrí ku kritikom Ruska. "Tým, že zatvárame oči, poškodzujeme kredit biatlonu. Musíme konať. Pred štyrmi mesiacmi prišla prvá správa WADA a my sme sa hrali na skrývačku. A teraz vybuchla ďalšia ruská bomba," uviedol. 

Britská biatlonová únia (BBU) takisto prijala jednomyseľné rozhodnutie - nezúčastní sa na podujatí Svetového pohára. "Počínanie Ruska spochybnilo integritu veľmi úspešných olympijských hier 2012 v Londýne. Výsledky zimných olympijských hier 2014 v Soči sú teraz na smiech," odkázala britská strana. Podľa nej aj biatlonová veľmoc Nórsko tlačí na IBU, aby odobrala Rusku podujatia tejto sezóny. 

Ťumen figuruje v kalendári Svetového pohára ako ôsma položka 9. - 12. marca. V ruskom Ostrove by sa zase mali 22. februára - 2. marca konať juniorské majstrovstvá sveta. 


Tagy: Rusko Česko Veľká Británia Jiří Hamza

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA